Bora Kabatepe

Bora Kabatepe

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
92 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"İnsanlık tarihinin bu acıklı dönemini araştıran biri için en hayret verici durum, kurbanların başlarına gelenin ne olduğunu ve bunun nedenlerini biliyor olmalarıdır."
Bu çağa dair kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa o da iklim krizinin oldukça büyük, gerçek ve su an gerçekleşmekte olan bir problem olduğudur. ÖNLEM almak kelimesi artık anlamsızdır çünkü önlemi olması olası olan ama henüz gerçekleşmeyen bir durum için alırsınız ama şu an yapabileceğimiz şey alınacak zararları kontrol altına almak veya ilerlemesini yavaşlatmak olabilir.
Bu kitap gelecekteki bir tarihçi tarafından yazılmış. ( Yazarlar yine umutlu davranmış ve bu felaketten nüfusa oranla az da olsa insanların kurtulduğunu varsaymışlar.)
Bu çağa YARIGÖLGE ÇAĞI demiş. Tanımı da şu: "Bir zamanlar aydınlanma dönemi yaşamış tekno-bilimsel batı dünyasının üzerine zihincilik karşıtlığının gölgesi çökünce, Batı dünyası, en akılcı bilimsel verilerin ışığında dâhi hareket edemez hale gelmiş ve kendinden sonra gelenleri yirminci yüzyılın sonu ve yirmi birinci yüzyılın başındaki sorunlarla baş başa bırakmıştır."
Bilimde hızlı gelişmelerin yaşandığı bir çağda olmamıza rağmen insanların bazı gerçeklere karşı nasıl bu kadar kör olduklarını da ekonomik politikaların getirdiği sonuçlar olarak ele alan, Bilim insanlarının ve bu konuda çağrı yapan diğer insanların soylediklerinin çeşitli politikalarla nasıl manipüle edildigine değinenve bunların incelemesini yapan bir mini Provokatif kitap diyebiliriz.

Orman yangınları, virüs salgınları, daha şiddetli yaşanan doğa olayları bize zaten yaptığımız ekolojik tahribatı hatırlatmalı. Ve suçu 2020 senesine atmak yerine en azından yasam tarzımızı değiştirmeliyiz. Çünkü başımıza gelenlerin tek sorumlusu yine bizleriz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.