Geri Bildirim
Brain McClellan

Brain McClellan

8.1/10
30 Kişi
·
42
Okunma
·
5
Beğeni
·
554
Gösterim
Adı:
Brain McClellan
Unvan:
Yazar
Doğum:
1986
Halk devletine veya kralına hizmet etmek için değil, devlet halkına hizmet etmek için vardır. O yüzden halk o devletin yönetiminde söz sahibi olmalıdır.
Brain McClellan
Sayfa 325 - İthaki Yayınları
Her zaman neden diye sor. Bir şeyi bilmek yetmez..... daima onun nedenini de bilmelidir. Böylece farklı farklı şeylerin nasıl çalıştığını anlaman kolaylaşır
Her ne kadar bazı şeyler havada bırakılmış olsa da, Brain McClellan'ın yazdığı ilk seri olduğu için güzel bir final yaptı bence. Ama ivmenin birinci ve ikinci kitaba göre daha düşük olduğunu belirtmem lazım. Buna rağmen seriye genel olarak baktığımda hikayesi tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.
Yazarın ilk kitabı olduğu için biraz acemilik olduğunu kabul ediyorum. Onun dışında kurgusu ve yarattığı dünya gayet güzel. Olayların oturması ve kendinizi kitapta bulabilmeniz için ortalarına kadar gelmeniz gerekebilir.
Daha Türkiye'de çıkmadan çok önce listeme eklemiş, çıkmasını bekliyordum, araya çok kitap girdiği için çıktıktan hemen sonra okuyamadım.
Kitap klasik fantastik kurgu eserlerinden biraz ayrılıyor, genelde bu türde barutlu silahlar pek bulunmaz, ama bu yazar hem barutlu silahları hem de büyüyü dahil ederek zor bir işe kalkışmış. Yazarın oluşturduğu büyü sistemini çok sevdim, birbirinden farklı çalışan bir kaç büyü sistemi var ve hepsi birbiri ile bir noktada hem etkileşiyor hemde birbirinden ayrılıyor, diğer kitaplarda bunu daha net anlayacağımızı düşünüyorum.
Kitap bir çok şeyi bir arada içinde barındırıyor aslında, politika, polisiye, büyü sistemleri, macera, ateşli silahlar.. Kitabın bu yönlerini çok sevdim, hatta genel olarak beklediğimden daha iyi çıktı. Yazar ortaya güzel bir kurgu çıkarmış, güçlü karakterleri ve karakterlerinde iyi hikayeleri var. Yazar olayları uzun uzun anlatmıyor ya da sizi bekletmiyor, bir türlü bitmeyen uzun dövüş sahneleri yok bu kitabın büyük artılarından biriydi bence.
Hikayesi ve çıkış noktası ile kitap çok güzel ancak kurgusu ve anlatımı ile yazarın acemiliğini belli ediyor, giriş kitabı olarak seri için çok güçlü bir kitap olsa da yazarın kat etmesi gereken çok yol var. Diğer kitaplarının daha iyi olacağına eminim ve serinin diğer kitaplarını da merak ediyorum, çok bekletmeden çıksa.
Olaylar Tamas, Taniel ve Adamat'ın liderliğinde devam etti. İlk 100 sayfa biraz ağırdı. Ortadan sonra iyice açıldı. Sonra da hiç uyumadan işe gitmek pahasına tüm gece bırakamadan okudum. Akıp gitti. Kurulan dünya çok güzel. Yozlaşmış, sabit fikirli askerler, hep cebini düşünen fırsatçılar, hainler ve tüm bunlara direnip atakta kalmaya çalışan kahramanlar. Çok keyifle okuyorum. Herkese tavsiye ederim
Çok yaratıcı ve güzel bir kitap.Zıtlıkları harika işlemiş.Seri kendini okutuyor.Zekice tasarlanılmış karakterler harika düşünülmüş ve kafa karıştıran savaşlar cidden sizi içine sürüklüyor.İlk kitabı olması sebebiyle biraz anlatımda acemilikler bulunsada harika bir dünya kesinlikle tavsiye ederim.
Dili akıcı, hikaye kurgusu güzel, ancak betimlemelerle boğulmuş çok yer var ne yazık ki :(
Karakterlerin gücüne rağmen, onlarla sıkı fıkı olmak da insan zorlanıyor, belli bir mesafeleri var gibi sanki.
Kan Yemini'nden sonra Kızıl Sefer'i çok beklemiştim, hayli zamandır fantastik kurgu da okumamış olunca sarıldım kitaba.
İlk kitap başarılı bir giriş kitabıydı, her ne kadar yazarın acemiliği hissedilse de ortaya çıkan sonuç güzeldi. Bu kitap ilk kitaptan daha iyi olmasına karşın yazarın hala üzerinden atamadığı acemiliği kendini sezdiriyordu.
Yazar seride aksiyonu bir an olsun bırakmıyor ve sürekli yeni bir olay yaşanıyor, olayları uzun tutmaması ve de anlatımın akıcılığı da bir araya gelince sayfalar akıyor gidiyor.

Bu kitapta artık serinin eksiklikleri daha çok ortaya çıkar oldu, serinin en önemli sorunlarından biri serinin kendine özgü bir kültür ve yaşam biçiminin olmaması, farklı bir dünya, farklı ırklar ancak bizim dünyamızdan hiçbir farkı yok, yazar buraları tamamen es geçmiş. Bir din var ama dinle ilgili ne doğru düzgün bir bilgi var ne de halka etkisi var.

Kitabı okurken bir ara kitaptaki büyü ve fantastik ögeleri çıkardım ve kitabın çok da eksilmediğini gördüm, yazar özelliklede kitabın büyük bölümünde daha çok askeri ve politik manevralara yer vermiş, büyünün çok da vazgeçilmez bir yeri yoktu, bu seriyi zayıflatan bir unsurdu. Bir de kitapta çok hata bulmayı sevmediğim için çok üstüne düşmedim ama yol-zaman konusunda yazarın pek çok sapmaya yer verdiğini düşünsem de büyük bir sorun oluşturmamıştı.

Kızıl Sefer, okuması oldukça keyifli bir eserdi, sayfalar aktı gitti ancak serideki temel eksiklikler sona geldiğinizde sizde boşluğa sebep oluyor. En azından benim gibi fantastik kurguları çok seviyor ve bu türde çeşitli kitaplar okuyorsanız. Serinin asıl eleştirisini son kitap olan Güz Cumhuriyeti'nde topluca yapacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Brain McClellan
Unvan:
Yazar
Doğum:
1986

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 42 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.