Budulgan Dergisi

Budulgan Dergisi

Dergi
10.0/10
4 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Budulgan Dergisi
Unvan:
Dergi
Özgür, Bağımsız Aylık Tarih ve Kültür Dergisi
"Gökçen, gittiğin her yerde barışçı bir ülkenin barışçı kızı olduğunu, yurtta ve dünyada barışı arzu ettiğini, her Türk gibi bunu gönülden istediğini, Türkiye Cumhuriyeti olarak şu kısa dönemde nasıl birbirine kenetli tek yumruk olduğumuzu, bize düşman olanlarla bugün dost olmayı şerefli bir dost adımı saydığımızı, Türk kadınını ve Türk toplumunu ve bu toplumda kadınımızın yükseldiği yeri anlat. Daha da ilerleyeceğimizi anlat onlara.."

Atatürk öldüğünde Sabiha yirmi beş yaşındadır. Artık gölgesine sığındığı bir babası yoktur. Bu olay üzerine kısa bir hastalık dönemi geçirir. Hastalığı atlatıp, Atatürk'ün izinde yeni nesilleri eğitmek için Türkkuşu Hava Okulu'na Başöğretmen olarak atanır. Bu görevi 1954 yılına kadar aralıksız devam ettirir.

"Sabiha Gökçen çok sevecen, cana yakındı ama Atatürk'e değil bir kötü söz söylemek, en ufak imayı hissettiğinde karşınızda bambaşka bir Sabiha Gökçen görürdünüz." (Orhan Karaveli)

Sabiha Gökçen, bir ilke daha imza atarak seksen üç yaşında son uçuşunu yaptı. Başarılarla, ödüllerle, rozetlerle, Türk Milleti'ni ve Türk kadınını yüceltmekle geçen ömrü 22 Mart 2001'de son buldu.

Her zaman geleceğin tüm kadın pilotlarına yol gösterici olacaktır..
"Önemli bir söz vermek için 'ant içme' töreni yapılırdı. Bu törende karşılıklı söz veren kişiler, içine kımız koyulmuş kaba kanlarından damlatır sonra da sırayla içerlerdi.."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Budulgan Dergisi
Unvan:
Dergi
Özgür, Bağımsız Aylık Tarih ve Kültür Dergisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.