Bülent Eczacıbaşı

Bülent Eczacıbaşı

Yazar
7.8/10
9 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
127
Gösterim
Adı:
Bülent Eczacıbaşı
Unvan:
İş Adamı
Doğum:
1949
Eczacıbaşı Holding'in yönetim kurulu başkanıdır.
"En büyük zenginlik verebilmek. Bu verdiğiniz, bilginiz olabilir, zamanınız olabilir, bir miktar kaynağınız olabilir. Bir kaynağı verip de oradan bir sonuç elde etme becerisini öğrenmenin insanı çok zenginleştirdiğini, yöneticilik kabiliyetini de geliştirdiğini düşünüyorum."
"90'lı yıllarda Türkiye'nin ekonomik potansiyelini ve sağlam demokratik geleneklerini anlatmak için yurt dışında yaptığımız toplantıların birinde, bir yabancı iş insanı söz almış, bir fıkra anlatarak herkesi güldürmüştü: Bilim insanları Londra hayvanat bahçesinde bir deney başlatmış. Bir kuzuyu aslanın kafesine koyuyorlar, aslanla kuzuyu birlikte yaşamaya alıştırmaya çalışıyorlar. Deneyin nasıl ilerlediği sorulduğunda bilim insanı şöyle cevap vermiş: "Deney fena gitmiyor. Yalnız ara sıra kuzunun yerine yenisini koymak zorunda kalıyoruz."
İş insanı dostumuz, demokrasimizin sık sık askeri darbelerle kesintiye uğradığını hatırlatmaya çalışıyor, İslam'la demokrasinin bir arada yaşatılamayacağını ima ederek, "Uğraşmayın, yapamazsınız" demek istiyordu."
Not: Yıl 2019 değişen ne?
440 syf.
·6/10
Is yasami ile ilgili okudugum guzel kitaplardan biriydi. Ciddi anlamda is hayatina atilmak isteyen bir gence yazilmis izlenimi veriyor gibiydi. Bazi noktalarda eksik oldugunu soylemekte fayda var. Ornegin kitap icerisinde cok fazla soylesi var. 440sayfalik bir kitapta bana kalirsa 150-200 sayfa soylesi cok fazla. Biraz okuru boguyor. Bunun disinda daha cok aile sirketi konusunda ornekler verilmis.
440 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabın başındaki aile şirketleri ile ilgili kısımlar her ne kadar sıkıcı olsa da (Bir aile şirketim omadığı için:) ) ilerleyen kısımlarda ele aldığı çevre, sürdürülebilir enerji, kadın erkek eşitliği meselelerindeki yaklaşımlar benim için çok ufuk açıcı oldu. Bülent Eczacıbaşı üst düzey bir eğitim almış, babası rahmetli Nejat Eczacıbaşı da öyle. Dedesi Süleyman Ferit Eczacıbaşı ise Türkiye’nin ilk iş adamlarından ve “Yurdumuzdan aldığımızı yine yurdumuza veririz.” diyen milliyetçi ve yardımsever bir duruşa sahip. Kitapta yüksek bir dünya görüşü olan, dünyayı tanıyan, sosyal sorumluluk sahibi bir ailenin fikirlerini ve herkesi ilgilendiren meselelere yaklaşımlarını öğrenme imkanını buluyorsunuz. Aile aynı zamanda sanatta da önemli işler üstlenmiş. İstanbul Modern’in ve İKSV’nin kuruluş aşamalarını birinci ağızdan dinliyorsunuz. “Filantropi” kavramını ben ilk defa bu kitapta öğrendim ve dünyada ne aşamada olduğu beni hayrete düşürdü. Kesinlikle ufuk açan ve okunması gereken bir kitap. Şiddetle tavsiye ediyorum. İyi okumalar.
440 syf.
·91 günde·Beğendi·10/10
Yönetim,ekonomi,sürdürülebilir toplum.Kurucu kuşak diğer kuşakların yönetim stratejisi söyleyişlerden ve kendi deneyimlerinden yola çıkarak bugune ve geleceğe ilişkin görüşlerini dile getiriyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bülent Eczacıbaşı
Unvan:
İş Adamı
Doğum:
1949
Eczacıbaşı Holding'in yönetim kurulu başkanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.