Bülent Erdemoğlu

Bülent Erdemoğlu

Çevirmen
8.7/10
3 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
176 syf.
·Beğendi·8/10
Otto Hersing. Almanlar için hatta Dünya Tarihi için (işi rakam ve sayılar olanlarla) oldukça önemli birisi. Bir denizaltı kullanıcısı, bir kumandan, o dönemi yaşayan en cesur korkaklardan. Nasıl korkmasın ki? Dost düşman fark etmez, o dönem, en karanlık dönem. İşte bu dönemde en büyük müttefikimiz Almanya’nın bir denizaltı kaptanı.
Bakalım mı ilk batırdığı kruvazöre: 5 Eylül 1914 günü 3.5 dakika içinde sulara gömülen gemi, İngiliz kruvazörü Pathfinder. Bu, bir denizaltından atılıp hedefini bulan ilk torpidoydu. Aynı zamanda tarihin de bir savaş gemisini yok eden ilk atışıydı. (Olduğu gibi kitaptan alıntıdır.)
U21 modeli denizaltısıyla dünyanın ilk denizaltı silahını kullanan, Triumph ve Majestic gemilerini batıran kişi o. Batırdığı sürülerce gemi ve kazanılacak bir savaş varken kızılların darbesiyle savaştan çekilen bir Almanya. Şaka yapmıyorum gerçekten de Almanların deniz gücü dünyanın en iyi. Her ne kadar Çanakkale’de bu ülkenin çocuklarına gösterilen İngiliz Donanmasını öven öğretmen kılıklılara sert bir yorum olacak olsa da.
https://i.hizliresim.com/W7JaAE.png
https://i.hizliresim.com/rOPpBz.png

Hersing, bizlere denizaltının tarihini veriyor. Nasıl kullanılacağını, parçalarını, dönemin şartlarını, derinliğini, mekanizmasını, yararlarını ve daha neler neler… Kolay değil 30 yaşında bu donanmaya girip 39 yaşında sağ olarak o savaştan çıkmak, hem de aynı gemiyle! Gerçekten hayran olunmaz mı? Ona değil, becerisine, aklına.
Anılarını anlattığı kısımda da bizleri gülümsetiyordu yazarımız. Motor yağının sızıntı yapması ve ellerinde kalmaması nedeniyle Akdeniz’de (sanırım öyleydi) Türk komutanlarından aldığı yardım ve dünya tarihine geçen bu denizaltının normal yağ yerine ‘Zeytinyağı’ ile bakımının yapılması. Başka var mı bilmem.
Kitabın sonunda da yazarımız anılarını geçirdiği denizaltısına karşı tüm iyi niyetlerini sunuyor. Baba oğul gibi olmuşlar desek yeridir. En azından hiç duymadığımız en büyük müttefikimiz Almanya'nın (o dönem için) neler yaptığının bir kısmını da olsa öğrenmiş olduk.
Hatta yazarımız o kadar içerlemiş ki o kısmı ekleyeceğim. Bunun dışında eklediğim hızlı resimlere bir göz atmanızı da tavsiye ederim. Denizaltının (ona göre evladının diyelim) yerini bile yazmıştı son sayfalarda:
54 Derece Enlem, 19 Dakika Kuzey,
3 Derece Boylam, 42 Dakika Batı.
Tatilimizin ilk gününde öncelikle hayırlı cumalar, sonra mutlu günler ve en son da iyi okumalar diliyorum..
144 syf.
Kitap, Çanakkale’yi savunmakla yükümlü, Osmanlı 5. Ordusu Komutanı olan Liman von Sander’in Çanakkale Savaşları sırasındaki emir subayı Binbaşı Erich R. Prigge’nin anılarını anlatıyor. Ercih R. Prigge Çanakkale Savaşı devam ederken, savaşta yaşadıklarını, bölgenin coğrafi ve stratejik bölgelerini çok yüzeysel olarak yazmıştır. Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiiri analiz edilse bu kitaptan daha çok sayfa yer kaplar diyebilirim.
176 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çanakkale 'nin su üstünü biliriz çoğunlukla, bir de karalarını. Göğsümüzü kabartıp gözlerimizi dolduran savaşı eksik tanımışız bu zamana dek. Milliyeti farklı olsa da mavi suları işgalcilere zindan edenlerin varlığını öğreniyoruz..

Yazarın biyografisi

Adı:
Bülent Erdemoğlu

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.