Yazar
Burak Abatay

Burak Abatay

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
9 Kişi
24
Okunma
2
Beğeni
79
Gösterim
@kitap_nevin
Bir Dünya Şarkısı Şükrü Erbaş'ı inceledi.
208 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bir Dünya Şarkısı; Şükrü Erbaş . . ✔"Şiir bizim eski yalnızlığımızdır. Şiir bizim en kalabalık, en verimli, en yaratıcı, en merhametli yalnızlığımızdır." . . ✔Umduğun inceliğe inmiyorsa söz, Çekil suskunluğun tüneklerine; Ucuz etme anlamı... Böyle zamanlarda insan çokluk yalnız kalmalı . . ✔İnsan ki Anılardan bir buluttur Hayatın sonsuzluğa akıp giden göğünde Savruldukça çoğalır çözüldükçe birikir... Düşmeden son damlası toprağın rahmine Kim bilir kaç mevsim görür Kaç rüzgâr geçirir... . . ✔İnsan , unutabilseydi yazmazdı, yazamazdı . . ✔Söz latif; yazı, kesiftir . . ✔"Bir anlamda yalnızlık kendini bilmektir , öteki anlamdaysa , kendimizden ' yalnızlığımızdan ' kaçıp kurtulma özlemidir''
Bir Dünya Şarkısı Şükrü Erbaş
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Derya Deniz Ayan
Bir Dünya Şarkısı Şükrü Erbaş'ı inceledi.
208 syf.
·
Puan vermedi
İncelik ne biliyor musun? Ne renk cümbüşünü parfüm kokusuna satmış bir demet çiçek, ne yapay zamanların dudaklara astığı sahte gülüşler. Ne modern evlerin insansızlığa açılan pencerelerinden komşu kızına hiç duyuramadığımız iç çekişlerimiz, ne karmaşa yüklü caddelerin doğurduğu insan yükü arasında savrulup giden selamlarımız. Ne toprakça yaşlanan, çeyiz sandıklarına dürüp büküp katladığımız göstermelik merhametimiz, ne tek satır yazma, çözüme ortak olma cesareti gösteremeyip dost meclislerinde gidişata salladığımız küfürler. Ne yaşarken elinden tutamayıp ölümüne mekanik ağıtlar yaktığımız insanlık, ne ince bir şişenin dibinden baktığımız, baktıkça boğazladığımız, içtikçe düştüğümüz görmezden gelme yalnızlığı. Ne kendimiz dışında kalanlara uzatamadığımız el, ne karanlık bir şehre bulanık bir ay düşüren korkularımız ne de yüzü içimize dönük küçük bir çocuğun zifire dönmüş gözlerinde kalan karanlık özürlerimiz. İNSANIN, BAŞKASININ ACISININ IÇİNDEN GEÇMESİ, INCELIK.
Bir Dünya Şarkısı Şükrü Erbaş
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Güllü Şahbaz
Bir Dünya Şarkısı Şükrü Erbaş'ı inceledi.
208 syf.
“Şükrü Erbaş, neredeyse her şiirinde okuruna ‘gök’ imgesiyle gökyüzüne bakmayı hatırlatıyor. Ferah bir nefesin iltimas da, karanlık bir duvarın cezası da gökyüzünden çıkageliyor. Erbaş, şiirleriyle ölüm denen duvarı yıkamıyor belki ama bambaşka bir duvarı ölüm rengiyle boyuyor. Zaten ölüm ki kısa konuşmaya gelmiyor hiç.” . Merhabalar . Aralık ayınca Burak Abatay tarafında hazırlanan bir kitap ile geldim sizlere. Sitelerde tesadüfen gezerken rastladığım ve varlığından habersiz olduğum bir kitaptı. Ama nedenini bilmeden aldım hemen. Ve çoğunlukla keyif alarak okuduğumu söyleyebilirim. . Şükrü Erbaş’ın Yaşıyoruz Sessizce kitabı biraz diğer şiir kitaplarından farklıdır. Acısını hissettirir sizlere. Ama naif şairimiz o acıyı bile öyle güzel işler ki bu kitap fikri ortaya çıkar. Burak Abatay kitaptan etkilenip kendine bir teşekkür borcu edinir. Ve Şükrü Erbaş’ı da 1978 Varlık dergisinde ilk şiiri yayımlanmasının üzerinden kırk yıl geçmesi üzerine Şükrü Erbaş’ı sevenlerin de etrafında toplandığı bir sohbet sofrası ile ikna eder yazarımızı. Ne güzel bir teşekkür borcu olmuş ve iyi ki de ikna etmiş diye geçirdim önsözden itibaren. . Kitabı yirmi dokuz kişi öyle bir güzelleştirmiyor ki hem bir an önce okuyup bitirmek hem de uzun zamanlara yaymak istiyordum. Kitapta da öyle bir isimler var ki saymayım sürpriz olsun diyorum. Ve bazı şiirlerin yazısı yüreğimi ısıtıyor ve başka nasıl anlatılırdın ki be naif adam dedirttiriyor. Ama bir kaç yazı da bu heyecanımı kaçırdığım oldu elbette. Onun dışındaki genel olarak sevdim. Madem henüz Şükrü Erbaş ile tanışamıyordum o halde yakından tanımak için güzel bir yol olmuştu benim için. Ama deneme, inceleme tarzı okumayı sevmeyenlere pek hitap eder mi bilmiyorum açıkcası. Ama Şükrü Erbaş eserlerini bitirip üzgünseniz bence bir bakın derim. Keyifli okumalarınız olsun.
Bir Dünya Şarkısı Şükrü Erbaş
OKUYACAKLARIMA EKLE
4