Burak Özçetin

Burak Özçetin

YazarÇevirmen
8.5/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
28
Gösterim
❝Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bir ergin olmayışı durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının klavuzuna başvurmaksızın kullanamayışıdır. Aklını kendin kullanmak cesaretini göster! Sözü şimdi Aydınlanmanın parolası olmaktadır. ❞
Burak Özçetin
Sayfa 31 - Özçetin, B. (2018).Kitle İletişim Kuramları, (ed. Koçak, K.) İstanbul: İletişim Yayınları
Bireyler iletişim medyasını kullandıkları günlük yaşamlarında , fiziksel olarak var olmayan ötekiler için eylemler icra edebilmekte veya uzak yerleşim yerlerinde konumlanmış olan ötekilere uygun eylemler üretebilmektedirler.
Burak Özçetin
Sayfa 52 - John B. Thompson
Ortega y Gasset ' nin kınayarak anlattığı bu yeni dünyayı tanımlayan şeylerden birisi de tıklım tıklım "doluluk"tur: Kentler insanlarla dolu. Evler kiracılarla dolu. Oteller konuklarla dolu. Trenler yolcularla dolu. Kafeler müşterilerle dolu. Ünlü doktorların muayenehaneleri hastalarla dolu. Plajlar denize girenlerle. Eskiden sorun olmayan bir şey , artık nerdeyse her zaman sorun olmaya başlıyor:  O da yer bulmak..
Kendine nesne olma, insanın kendi benliğine ve yapıp etmelerine , sanki dış dünyadaki bir nesneyi değerlendiriyormuş gibi yaklaşabilmesi yetisidir. Zamanla, toplumsallıkla birlikte edinilen bu kapasite , insanın kendini defalarca oluşturabilmesi, değiştirebilmesi ve yeniden oluşturabilmesinin kaynağıdır.
Burak Özçetin
Sayfa 72 - George Herbert Mead
İnsanlar tiplemelerle düşünmeye ve genellemeler eğilimlidir çünkü bunun aksini yapmak çok yorucu ve zordur. Modern dünyanın telaşı ve koşuşturmacasına, bir de aynı dünyanın karmaşıklığı eklendiğinde, kalıpyargılar insanlar için güvenli sığınaklar haline gelir. Burada kendimizi evimizde hissederiz. Buraya uygunuzdur. Buranın üyesiyizdir. Yolu biliriz. Burada tanıdık, normal ve güvenilir olanın cazibesini hissederiz
Medya, dikkati belirli konulara yöneltir. Siyasal figürlerin imajlarını inşa eder. İnsanların ne hakkında düşünmesi, bilgilenmesi ve hislenmesi gerektiğini öneren konuları öne sürer.
Burak Özçetin
Sayfa 118 - Konu seçimi: Sosyoloji
280 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Kitle iletişim kuramlarına dair onlarca kitabın olduğu bir gerçek. Ancak bugüne kadar hiçbir kitapta konuyu hem tarihsel gelişim süreci ile bütünlüklü olarak hem de bu kadar akıcı ve öz biçimde okumamıştım. Burak Özçetin iletişim disiplinine çok önemli bir katkıda bulunmuş. Tüm iletişim fakültesi öğrencileri için temel kaynak niteliğinde bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.