Burcu Denizci

Burcu Denizci

Çevirmen
6.8/10
147 Kişi
·
384
Okunma
·
0
Beğeni
·
161
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Meşhur Nürnberg Mitingleri ve Adolf Hitler…

Babası memur olmasını istedi,
Hiç istemiyordu ama baskı vardı, denedi tutturamadı,
Ressam olmak istedi, okul tarafından kabul görmedi,
Çocukluğu sıkıntılıydı, gelecek vaat etmiyordu,
Sokakta resim yaparak para kazanmaya denedi, üç beş kuruş kazandı,
Bir gün meydanda eline bir broşür geldi,
Siyasetle hiç bir ilgisi yoktu,
Hiç bir parti hakkında bilgiye sahip değildi,
Birden bir kalabalığın toplandığı yere yaklaştı,
Birisi bir şeyler anlatıyordu, hafif bir kalabalık vardı, dinlemeye başladı,
Sonra dikkatini çekti ve öğrenmeye karar verdi, bir kaç toplantıya gitti,
Partiye üye oldu “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi” (NSDAP),
Anlatılanlara kulak verdi, ilgisi arttı,
Hitabının kuvvetli olduğunu fark etti,
Parti içerisinde bu özelliği keşfedildi ve meydanlarda Adolf konuşmaya başladı,
Adolf artık Hitler olmaya başladı,
Yeni başladığı serüvende biraz hızlı adım atıyordu,
Ufak kalabalıklar çoğalıyor, destek artıyordu,
Sonunda Parti'ye başkan seçilmesi gerektiğini söyledi, dalga geçtiler,
Kesinlikle ciddiye alınmıyordu,
Toplantılar da konuşmayı bırakınca dinleyen sayısı azaldı ve geri gelmesini istediler,
Tek talebi vardı… Başkan seçilecekti,
Seçildi, propagandası yeni düşüncelerle genişledi,
Kitlelere fikirlerini söylemeye başladı,
Az ama fena olmayan kalabalıklara konuşmalar yaptı,
O hazzı aldı ve fitili ateşlemeye başlamıştı,
Versay Antlaşması (VERSAILLES) Almanya’yı yok etmişti, en büyük kozu buydu,
(Osmanlı ve Almanya aynı safta idi, Versay ne ise Sevr de o idi.)
Ülke çok fakirdi ve işsizlik yüksekti,
Bunu kullanmaya çalıştı ve manifestolar geliştirdi,
Antlaşmayı imzalayanları hiç affetmedi ve hainler diye defalarca deklare etti,
Önceki yönetimin basiretsizliklerini ve Alman ırkını soktukları durumu her konuşmada kullandı,
Zamanında “Birahane Darbesi” ni denedi; bundan yıllar sonra bu darbe girişimini iyi kullanacak ve kutsal bir anlam katacaktı,
Mussolini’yi örnek almıştı ama onun gibi başaramadı, darbe ile gelememişti,
Tutuklandı içeri atıldı,
Kendisine sempati duyan siyasiler ve üst tabaka sayesinde az bir ceza aldı,
Kavgam kitabını yazdı,
Yıllar Sonra Churchill Kavgam'ı baştan okusaydık, bunlar başımıza gelmezdi diyecekti,
Partinin başına tekrar geçti, bu sefer hedef yükseltti ve seçimle gelmek için tüm çabaları göstermeye başladı, gizli örgütler ve teşkilatlar kurdu,
Yanlış hatırlamıyorsam üç seçim sonunda yüksek oy aldı ama iktidarı alamadı, istenmeye istenmeye Paul von Hindenburg tarafından şansölye seçildi. Seçildikten sonraki ilk konuşması https://www.youtube.com/...amp;bpctr=1531179062

Yetmezdi,
Hindenburg öldü ve Şansölye makamını Cumhurbaşkanlığı ile birleştirdi. Ve III. Reich yani Führer Adolf Hitler doğdu. O artık Heil Hitler’di..! Naziler şimdi tüm gücü eline almıştı…

Yaptığı o ihtişamlı meşhur Nürnberg Mitinglerinde Almanları kendine hayran bıraktı ve her söylediği destek aldı.

Konuşmalarda ki vücut dili herkesi mest ediyordu. O kadar uzun konuşmalar yapıyordu ki, sesi kısılmasın diye bazı konuşmalarını “Heinrich Himmler”, “Joseph Goebbels” gibi önemli Nazi figürlerine yaptırıyordu.

Kitap içeriğinde yıllar süren bu miting ve konuşmaların belirli kısımları var. Hitler’in yıllarca söylediği bütün her şeyi bir iki gün içinde okuyunca tabi ki her şey daha derli toplu oluyor. Geliyorum diyen şey kendini belli ediyor. Aralıklarla geldiğinde, tek bir konuşma gibi duruyor. Yalnız birleştirildiğinde her şey anlam kazanıyor. Barışçıl bir yol izleyeceğini öne sürerken, birden işin rengi işgaller ile değişiyor.

Nürnberg Mitinglerinde yaptığı konuşmaların derlendiği kısa bir video. Konuşmalar kitapta da var. https://www.youtube.com/...amp;bpctr=1531181941

Şimdi, genelde önünüze çıkan şudur; Adolf Hitler ve Naziler insanlığa hakarettir, Yahudileri ve bir çok insanı gaz odalarında, toplama kamplarında katletmiştir. Milyonlarca insan onlar yüzünden ölmüş, açlık, sefalet içinde yaşamış, hayatları mahvolmuştur. Evet bunların hepsi olmuştur ve daha fazlası...

Peki soruyorum o zaman ve bu soruların bazılarını kendi ülkemiz için de kendiniz sorun;

Alman Halkının hiç mi suçu yoktur? Hitler seçimle gelmedi mi?

Alman Halkı içindeki öfkeyi onun sayesinde kusmuştu, onlar suçsuz muydu?

Yahudiler, toplu katliamlara uğradılar. Peki Yahudiler ne yapmıştı da Hitler bu kadar kinliydi, hiç araştırdınız mı? Dünya da ki Yahudi topluluklarının, ülkelerin içine yerleştikten sonra, yerli halkın işçi, kendilerinin patron olduğuna hiç bakmadınız mı? Yahudilerin birlik ve beraberliği hakkında bilginiz var mı?

Gelelim Fransa, İngiltere gibi ülkelere. O kadar mağduru oynadılar ki, soralım o zaman. Efendim, madem o kadar masumsunuz, Çanakkale de ne işiniz vardı? İstanbul da ne işiniz vardı? Churchill’e soralım, Avrupa da ki insan insandı da Osmanlı topraklarında yaşayanlar insan değil miydi? Orduları neden yığdınız bu toprakların her bir köşesine?

Hitlerin İngiltere de işi yoktuysa, sizin İstanbul’da ne işiniz vardı?

Fransız General, Beyoğlu’nda atı ile gövde gösterisi yaparken, padişahı tahtan indirin ben oturacağım derken ve işgali kutlarken normaldi de, Hitler Fransa’yı alıp Eyfel Kulesi’nde fotoğraf çektirdiği için mi suçlu oldu?

Bakınız, Tarih yanlış yorumlanır ve yanlış sorular sorulursa farklı, doğru sorular sorulursa farklı sonuçlar doğurur.
Hitler’in yaptığı kıyımı ya da işgalleri haklı bulmak tabi ki insanlığa ve yaşama hakarettir. Yalnız I.Dünya Savaşı galiplerinin mağlup devletlere imzalattığı ve dayattığı antlaşmalar normal miydi? Devletleri, insanları köşeye sıkıştırıp, ellerinde ne varsa almaya çalışmaları normal miydi? Kendilerine bağımlı yapıp, kendi kişisel hak ve özgürlüklerinden mahrum edilmeleri normal miydi?

Hitler ve Nazi Almanya’sının dünya ya tekrarlanmayacak dersler verdiği sanılmıştır ama vermemiştir. Bakınız hala aynı tip liderler ve söylemler devam etmektedir. Sadece haberleşme o kadar yaygın ki, ne yapsalar ortaya çıkıyor ve gizli yapmaya çalıştıkları da göz önüne seriliyor. O yüzden o kadar ileri gidemiyorlar. Sadece demeçlerde ve bir kaç denemede kalıyor. Ama bir gün kalmayacak…

Versay Hitler’i, Sevr Mustafa Kemal Atatürk’ü ortaya çıkarmıştır diyebiliriz. Şimdi, Gazi; Yurtta Sulh, Dünya’da Sulh” ilkesini savunurken ve “gerekmedikçe, savaşlar KATLİAM”dır derken, bir diğeri ise, yani Hitler; “Ben savaş istiyorum. Benim için her türlü vasıta doğru olacaktır. Benim sloganım "ne yaparsan yap, düşmanı rahatsız et" değildir. Benim sloganım şudur: "Bir şekilde onu yok et!". Ben bu savaşı sürdürecek insanım!” demiştir.

Kitap içeriğinde ki konuşmaları yavaş yavaş ve anlayarak okuyunuz. Ben geliyorum diyen tehlikenin, gelmeden önceki halini kesinlikle iyi anlayın. Anlayın ki, iktidar olanın sizin iyiliğiniz için mi, yoksa sizi kullanıp kendi keyfi ve güç gösterisi için mi hareket ettiğini anlayın.

Sub Yayınlarına teşekkürlerimi sunuyorum, birçok yayımlanmayan kıyıda köşede kalmış kitapları yayınlıyorlar. Ve yayının geçmişine ve nasıl ortaya çıktığına da bir göz atın derim.

https://www.youtube.com/...amp;bpctr=1531181018

Okuyun ve çözümleyin. İyi okumalar.
216 syf.
Yine ben yine kelepir bir inceleme.
Bu kitabı yine ucuz olan bir yerden almıştım.Nedeni ise kapağından da anlaşılacağı marijuana ve günlük olması.
Marijuana kısmı rastafaryanizmden dolayı geliyor. Rastafaryan kültürüne ve Bob Marley'e olan ilgimden ve sevgimden dolayı bu kitabı okumaya karar vermiştim.
İçinde yabancı ünlülerin esrar deneyimlerini, anılarını ve yorumlarını buluyoruz. Ne yazık ki bu isimlerin sadece bir ikisi bana tanıdık geldi. Diğerleri de alanlarına tanınan kişiler olsa gerek.
Bazı anılar cidden çok komik. Bazıları ise buraya yazamayacağım kadar uygunsuz.( Tabi ki kime göre neye göre diye sormak lazım). Site içerisinde bulunun yaşları küçük dostlarımızı da göz önünde bulundurarak bu anılar hakkında ayrıntı vermeyeceğim.
Kitap okumaya değer mi? Tabi ki değmez. Çünkü herhangi bir edebi değeri yok. Anılar desen yüksek kafalarda, yazan kişiler pek umursamamış olsa gerek, konular karman çorman. Okurken daraltıyor. Buna rağmen aralarda güzel cümleler çıkabiliyor.
Kısacası okumanızı tavsiye etmem. Gereksiz kitapları ben okur, inceler, sözlerimi yazarım. Siz bu kitaplar ile zaman harcamayın.
Olur da illa okumak isteyen dostlar var ise iyi okumalar dilerim.
Herkese keyifli okumalar. :)
48 syf.
·9/10
melankoli, neyin içine çekildiğimizi ve içimize neyi çektiğimizi tam olarak bilemediğimiz için gizemli görünür. freud "yasta dünya yoksul ve boş bir hal alır, melankolide ise yoksullaşan ve boş hale gelen ben'in kendisidir." der yas ve melankoli makalesinde. belki ikinci dünya savaşından belki kanserinden, belki her ikisinden belki de bambaşka nedenlerden dolayı "her koşulda bu benim son savaşım." diyen freud ile aynı dram, aynı sahne, aynı dekorlar içinde başı dönmüş insanlardan söz eden ve "flaneur" kavramıyla anılan benjamin'in penceresinden: üstesinden gelinmesi gereken bir hastalık veya yalnızca dünyaya yönelik bir eğilim olarak melankoli; sadakat, yas ve bağlılık üzerine.
360 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Konusu her ne kadar ilgi çekici gibi görünse de yazarın dili ve anlatımı çok da hoşuma gitmedi. Yer yer durağan geçti. Yazar birkaç erotik bölümde eklemeye çalışmış ama başarılı olamamış. Karakterlerin şıpsevdiliği de çok saçma geldi birini öpüyorum hoşuma gidiyor aklım diğerinde filan yani acayip bi konu olmuş. Hiç hoşuma gitmedi açıkçası yarım kalmasın diye okudum. Tavsiye etmiyorum kimseye.
312 syf.
·Beğendi·6/10
Başarılı bir kitap ancak bu kitabı beğenmeniz için bu tür yeni çağ romanlarını seviyor olmalısınız.Seri şeklinde olarak gösterilen bir kitap ama bu kitabı okumanıza engel değil.Bu kitap Aşkta Yalan Olmaz ve Son Bir Şans Daha kitapları ile bağı değil.Alçak Adam ile bağlantılı ve Alçak Adam 1.kitap fakat ben ilk bunu okudum bir şey değişmedi.
312 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Uzun zamandır tarihi aşk okumamıştım.Bu kitap tekrar bir başlangıç oldu okunması gereken bir kitap mi reading slumpdaysaniz okuyun derim ama kitap okuma sevkiniz varsa zaman kaybı...
80 syf.
·5 günde·10/10
Önce yine benim ince olduğu için keşfettiğim kitaplardan bir tanesi.. sadece 73 sayfa ancak bir haftada 30 .sayfaya ancak gelebildim.
Neden ? Önce size yazarından biraz bahsedeyim . Havalı bir giriş yapacak olsaydım Harvard mezunu derdim ancak daha ilginç bir giriş yapayım; Harvard'da öğretim görevlisiyken üniversite yönetim kurulu görevine son veriyor .

Daha sonra üzerinde uyuşturucu bulundurduğu için hapise giriyor. Ardından hapisten kaçıyor . Hapisten kaçmasını Weathermen adlı devrimci örgüt üstleniyor. Cezayir'e kaçıyor ve Cezayir hükümeti ona siyasal sığınma hakkı veriyor.

Şimdi sıkı durun bütün bunlar neden ? LSD ve Psikedelik ( Asit uyuşturucular) ile ilgili psikolojik deneyleri kendi ve bazı gönüllüler üzerinde kullanıyor. LSD'yi mikroskoba benzetiyor. Mikroskop biyolojide neyse LSD psikolojide odur diyor.

Yeryüzünde bedene kaydedilmemiş hiçbir enerji formu olmadığını iddia ediyor. Amfetaminler dili uyararak sembolik düzeyi ,esrar ve benzeri maddeler duyusal düzeyi ,LSD ise hücre fizyolojisini uyararak "moleküler bilinci" etkiler. Diyor .

Kitapta Felsefe ve hiçbir dinin cevaplandırmayı başaramadığı sekiz soruya cevap veriyor.
Yaşam nereden ,nasıl geldi?
İnsanlar neden savaşır, neden yıkıcı bir biçimde rekabet eder?İnsanlar bilgi, işleme, öğrenme, iletişim kurma ,düşünme, planlama ve üretme yetilerinde nasıl ,ne zaman ,nerde ve neden ayrılırİnsanlar ahlaki inançlarında ve ritüellerinde nasıl ,ne zaman, nereden ve neden ayrılırlar ?

Neyin doğru olduğuna kim karar verir? İnsanalar, enerjilerini dekorasyona, hazcılığa, sanata , müziğe ,eğlenceye, nasıl ,ne zaman ,nerede ve neden adar? Ve hazzın biçimlerinde nasıl, nerede ,ne zaman ve neden ayrılırlar?

İnsanlar inşa ettikleri ve yaşadıkları gerçeklik içinde nasıl, ne zaman, nerede ve neden ayrılırlar? Gerçeklik nasıl oluşturulur ve değiştirilir? Evrimin safhaları ve mekanizmaları nelerdir ? Evrim nerede, ne zaman , nasıl ortaya çıktı? Şans mı? Doğal seçilim mi? Yaşam eğer yaratıldıysa ve evrim tasarlandıysa , bunu kim yaptı? Yaşam nereye gidiyor?

Madde –enerji nasıl, ne zaman ,nerede ve neden oluştu? Madde enerjinin temel birimleri ve kalıpları nelerdir ? Evreni bir arada tutan ( Ya da tutmayan ) ve evrimi belirleyen temel güçler , enerjiler ve planlar nelerdir ? Nereye gidiyoruz?

Bilemem anlatabildim mi?
312 syf.
·Puan vermedi
Tarihi kurgu kitaplarına karşı bir zaafım vardır hep. Farklı leydiler, garip dükler... Onlardan birinin içine girmek istediğimi söyleyebilirim. Neyse devam edeyim jxiedj.

Bu da tam olarak onlardan biriydi. Leydimiz fazlasıyla cesur, her işe burnunu sokan biri,dükümüzde leydimize yakışacak kadar cesur, aptal ve deli. Aşkları çok hoşuma gitti, öyle ki kitap bir oturuşta bitti ve keşke biraz daha uzun olsaydı demeden edemedim.

Okumak istiyorsanız tereddüt etmeyin, boş zamanınızı geçirmelik kitaplar arasından kesinlikle iyi olanlardan biri.
128 syf.
·8/10
İdeolojisi uğruna hiçbir fedakârlıkdan kaçmayan,uğruna milyonları ölüme götürebilecek kadar dirayetli birinin en ünlü konuşmalarını yaptığı Nürnberg mitinglerini eksikde olsa okumak güzeldi. İnternet izletilerinden ve hakkında okuduklarıma dayanarak söylüyorum ki; Adolf Hitler dünya tarihinin gördüğü en etkileyici konuşmacı. Bu fikre sadece Adolf Hitler'i izleyerek veyahut okuyarak varmadım tabii ki. Belli bir bilgi birikimi sonucunda bu karara vardım. Dünya tarihine ilgi duyanlar ve propaganda nasıl yapılır,kitle nasıl harekete geçirilir sorusuna yanıt arayan arkadaşların okuması gereken etkileyici bir kitaptır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 384 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 332 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.