Burcu Erol

Burcu Erol

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Adı:
Burcu Erol
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
166 syf.
·1 günde
Merhaba Değerli Okur,
Bir inceleme nasıl olmalı, ne gibi bilgiler içermeli pek bir fikrim yok. Fakat ben okuyacağım kitapların incelemelerini okumayı sevdiğim ve yararlı bulduğum için nacizane bir inceleme yazmak istedim. Türkçe basım tarihi Mart 2020 olduğundan ötürü bu platformda incelemesi henüz yoktu ve ilk okuyan da ben olduğum için benden olsun istedim :)
Kafkaokur dergisi kurucuları tarafından oluşturulan Konu Kitap’ın yayınladığı ilk kitaplardan biri.
Yazar Natsume Soseki’nin 1906 yılında yayınlanmış kitabı. Kitap, Japon edebiyatının tüm naifliğini, hoşluğunu ve estetiğini barındırıyor. Yalın ve sade dili, okuyucuyu yormadan akıcı bir şekilde okunmasına olanak sağlıyor.
Beni rahatlatan bir kitap oldu. Öncesinde ağır bir kitap okuduğum için onun ardından bu kitap su gibi geldi açıkcası. Japon edebiyatında aradığım güzelliği buldum. Kitaba ne zaman başladım ve ne zaman bitirdim anlamadım. Beni çok fazla yormasın, melankoliye sürüklemesin, düşüncelere daldırmasın, okurken rahatlamak istiyorum diyorsanız; bence güzel bir seçenek.
Tek rahatsız olduğum konu; kitabı okurken anadilinin Türkçe olmadığını iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Özellikle Japonya, Kore ve Çin gibi ülkelerdeki, kelimelere yüklenen anlam çeşitliliği sebebiyle diğer dillere tercümelerin zor olduğunu düşünüyorum. Bu kitap da bana göre bu düşüncemi destekler nitelikteydi. Öyle ki bazı cümlelerin anlatmak istediğini anlamakta zorlandım, tekrar okudum. Çeviriyi yapan kişi içinde eminim kolay olmamıştır. Emekleri için teşekkürler, ellerine sağlık.

Umarım kitap hakkında öğrenmek istedikleriniz konusunda bir miktar yardımcı olmuştur. Daha önce bu edebiyat türünde yazılmış olan kitapları okuyanlar tarafından beğenilecek; başlangıç yapacak olanlar için de güzel bir seçenek oluşturacağını düşünüyorum. Kitapta emeği geçenlerin ellerine sağlık.
Teşekkürler.

Yazarın biyografisi

Adı:
Burcu Erol
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.