Burcu Tosun

Burcu Tosun

Çevirmen
9.2/10
5 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
Doğayı bir canlı organizma olarak anlatmanın yanında, insanla bütünleşmiş (kendi deyimiyle “insan ve doğa aynı tözden türemiş”) bir doğayı tasvir ediyor. Bu eseri okurken doğanın bir yaşam yeri olmasıyla beraber kendi başına bir hayat, hatta yaşamın ta kendisi olduğunu hissedebilirsiniz.
Doğayı ilahi bir hamur ile yoğurmuş adeta. Yazarın iletmek istediği ana mesajlardan biri bu mu bilmem ama bizi ilahi bir yaşama sürüklüyor diyebilirim.
İyi okumalar
Doğayı sevin ve onunla yaşayın!
Saygılar...
80 syf.
·9/10
Ralph Waldo Emerson'un doğa üzerine yazdığı denemelerden oluşan bu kitapta yazar doğa ve insanın ilişkisini irdeliyor. Yazara göre doğa tıpkı bir oyun hamuru gibi insanın yaratıcılığını göstermesi için ona verilmiş bir hammaddedir. İnsan onu diledigi gibi şekillendirir. Doğa sanki insanın hizmetine sunulmuş gibidir. Ondaki tüm unsurlar insana hizmet etmek için yaratılmıştırlar. Ayrıca yazar doğayı bir ahlak kitabı gibi görür. İnsan şu an sahip olduğu birçok ahlaki ilkeyi doğanın işleyişine bakarak çıkarmıştır. Ona göre doğadaki her fiziksel edim bir ahlaki ilkeye dayanır. Her doğal süreç aynı zamanda ahlaki bir yargıdır. O sıradan bir çiftliği bile dilsiz bir İncil'e benzetir. Bunu İslam'daki yaratılan her şeyin Allah'ın bir ayeti olduğu düşüncesiyle bağdaştırdım. Yazar doğa ile insanın aynı tözden yaratıldığını belirtir ve onların birlikteliğinden bahseder. Onun doğaya yaklaşımı Rousseau gibi oldukça pozitiftir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.