Burcu Ural Kopan

Burcu Ural Kopan

YazarÇevirmenEditör
7.8/10
431 Kişi
·
1.376
Okunma
·
1
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Burcu Ural Kopan
Tam adı:
Tanay Burcu Ural Kopan
Unvan:
Yazar, Çevirmen, Editör
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1978
İtalyan Lisesi’ni ve YTÜ İktisat Bölümü’nü bitirdi. Lise yıllarında AFS ile gittiği Belçika’da çizgi roman dünyası ile tanıştı. 2003 yılından beri çocuk kitapları yayımlayan bir yayınevi var. Aynı yıl İstanbul’un ilk çocuk kitapçısı “Yalvaç Abi Kitabevi”ni açtı. Ayrıca çok sayıda çocuk kitabı tasarladı, bu kitapların editörlüğünü, çevirisini ve danışmanlığını yaptı. Cambaz ve Silgi adında iki kedisi var.
206 syf.
·Puan vermedi
GÖRÜNMEZ KENTLER- ITALO CALVINO

"Bir kentte hayran kaldığın şey onun yedi ya da yetmiş yedi harikası değil, senin ona sorduğun bir soruya verdiği yanıttır."

*Marco Polo'nun olmayan(düşsel) kentlere yaptığı yolculukları Kubilay Han'a anlatmasından oluşuyor kitap. Her kentin farklı bir kadın ismi var. İtalo Calvino, İtalyan edebiyatının en gözde isimlerinden. Anlattığı masallar çok derinlikli. Bu kitapda da masalsı bir dil tutturmuş. Kitap çok kaliteli olmasının yanında, içine girilmesi ve dünyasının kavranması da bir o kadar zor. Ama ara metinlerde geçen, felsefi ikili konuşmalar altını çizilecek türden. Hana sunduğu düşsel yolculuklara han ilk başta kuşkuyla yaklaşsa da o da yavaşca bırakıyor kendini bir düşün ürünü olan kentlere.

"Bellek denen şey çok zengin :sürekli yineler göstergeleri, yineler ki kent varolmaya başlasın."

*Ve Marco Polo ona bir yol sunuyor, fethedilecek yerlerden ziyade, düşlerle inşa edilecek farklı hikâyeleri olan 55 tane kent. Birer duygu anlatır her kent. Her döndüklerinde de yolculuktan, biraz daha yenilenmişlerdir. Veya daha da eksik kalmışlardır.

"Hep başın arkaya dönük mü ilerlersin sen? Ya da
"Gördüğün şey hep geride kalan mıdır?" Ya da daha doğrusu
"Hep geçmişe mi senin yolculuğun?"
204 syf.
·3 günde·6/10 puan
Calvino'nun okuduğum ilk kitabı. Ankara'daki toplantıda okumak için seçtiğimiz kitaptı. İsmi itibariyle aslında merak ettiğim bir kitaptı. Ancak okuduktan sonra kitabı pek beğenmedim.
Kitap Marco Polo'nun gezdiği şehirleri Kubilay hana anlatmasıyla ilgili.Anlattığı şehirler genel olarak kadın isimlerinden oluşuyor.Şehirleri 3-4 sayfada anlatıyor. Bir şehri okurken o şehri daha yeni kafanızda canlandırıyorken yeni bir şehir anlatmaya başlıyor.Bu yüzden şehirler bazen birbirine karışıyor.Bana göre kitapta bir bütünlük yok.
Toplantıda diğer bir iki kitabının iyi olduğunu Seray söyledi.Ancak ilk kitabını beğenmediğim Calvino'nun diğer kitaplarını okur muyum bilemiyorum:)
206 syf.
·Beğendi
"Görünmez Kentler", Marco Polo nun gördüğü kentleri anlatışında öyle 1 başkalık vardı ki bu kentlerde düşüncelerinize gezebilir, içlerinde yitebilir, serinlemek için durabilir ya da hızla kaçabilirdiniz..." Ben okurken her1kentte düşüncelerle gezip içinde yitip durmayı tercih ettim, her 1kentte kurduğum bağ ile zira yine ben cümlelerinde kayboldum Calvino nun ki çok ihtiyacım olduğu 1dönemdi resmen ilaç gibi geldi...

Bu kentlerin ne adı var ne yeri: öğeleri, onları 1-1ine bağlayan 1mantik olmaksızın, kentlerle ilişkimiz rüyalarla olduğu gibidir, kentleri de rüyalar gibi arzular veya korkular kurar ki söylenenlerin ana hattı gizli, kuralları saçma, verdiği umutlar aldatıcı, herşey başka 1seyi gizliyor gibi olsa da...

Kentlerin hiç1i olmasa da görünürde zor da olsa seçilebilecek mutluluk izlerini tarayarak, mutluluğun kıtlığını saptayıp, etraftaki karanlıkların bilinmesi isteniyorsa uzak ve zayıf ışıklara bakılmalıdır ki değerli taş elmasla kurduğu bağlantıda hesapların yanlış olmaması adına...

Yaratılan kent kafada, normlara uygun şekilde herşey var içinde, gerçek olmayacak kadar gerçeğe benzer kentler ki yolcu sahip olduğu tenhayi da bilir, sahip olmadığı kalabalığı da...

Tek 1konusmaci olarak çıktığın yolda 1cok rol üstlenir, durmadan cogalir, zorba, hayırsever, ulak ve kral gibi... Zamanla bu roller, eskisinin aynısı değildir fakat mutlaka 1çözüme ulaşır sonunda...

Belleğe gidilen yolculukta 1ozlemin yükünü hafifletmek için gidilen uzaklıklara, 1ambar hüzünle dönülen yerlerden ki geçmiş ve gelecek üzerine bütün soruların varış noktası kaçırılan ruh durumları, hüzünlerdir şimdinin ve geleceğin tıkanmışlıkları...

Kubilay Han in atlasinda yolculuk eden Marco Polo, yazarın oluşturduğu kentler arasında dolaşıp, sunulan olasılıklarla, kendi zihnindeki ideal kentlerde kurduğu hayallerle gezeriz bizde...

"Görünmez Kentler" ölmeden önce okunması gereken #1001kitap arasındadır, ki ben yineliyorum Calvino ne yazsa okurum, yine çok çok severek okudum, kesinlikle tavsiyemdir...

"... bu gerçek ya da kuramsal geçmişinin dışındadır artık; duramaz; kendisini 1baska geçmişinin ya da 1olasılık, geçmişte onun olası 1geleceği olmuş ve şu anda 1başkasının şimdisi olan 1seyin beklediği 1baska kente kadar devam etmelidir yoluna. Yaşanmamış gelecekler geçmişin dallarıdır yalnızca: kuru dalları..."
204 syf.
·13 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitapta anlatılan şehirler, yazarın dilinin güzelliği ve bir kitapla yolculuk etmek bu kadar güzel olabilirdi. Ben beğendim. Parça parça anlatımlı kitaplardan pek hoşlanmam ama Calvino'nun anlatımı insana işliyordu. Tavsiye ederim.
204 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle kitap hakkında yorumuma başlamadan kitapla bağlantılı ufak bir bilgi vermek istiyorum. Bulmaca konu sayısal olmayan bütün bulmacalara mesafeliyim. Hiç sözel bulmaca çözmedim desem yalan olur ama çok zevk aldığımı ve kendimi verdiğimi söylenemez. Hatta sudoku da rakam yerine harf kullanıldığında çözme hızım en az 2-3 dakika düşüyor. :D Ondan kitabın göstergebilimsel üzerine olan kısmı hiç incelemedim. Bu yüzden kitabın asıl söylemek veya dikkat çekmek kısmını incelemedim demek oluyor göstergebilimsel'in tanımından anladığıma göre.
Gelelim kitap ile görüşmelerime, bu yorumda olumlu görüşlerimi ayrı olumsuz görüşlerimi ayrı sıralamayacağım. Göstergebilimsel kısmı incelemediğim için bir olumlu bir olumsuz düşüncelerimi söyleyeceğim. Öncelikle şehir tasvirleri zihnimde canlandırmak hoşuma gitti. Ama şehirlerde bir olay ve bir karakter olmaması(Çoğunda diyelim. Bazılarında vardı.) şehirleri içine girmemi engelledi sadece resim olarak kaldı. Kubilay han ile Marco Polo'nun muhabbetleri çok güzel olmakla beraber. Bence biraz daha derinlemesine olmalı idi. Kentleri gördüm ama hepsinin içine giremedim. İleride şehirleri sayısal olarak ayırıp tekrar okumayı düşünüyorum.
204 syf.
·7 günde·7/10 puan
Kitabın yorumunu henüz sıcakken yazmak isterdim ama bir haftalık bir rötar söz konusu ne yazık ki.
Calvino ile bu kitapla tanıştım. Yazarın anlatım tarzı çok farklı, masalsı bir üslupla sizin karşınıza çıkıyor, başta farklı gelse de sayfalar ilerledikçe alışıyorsunuz. Marco Polo'nun yaptığı seyahatleri Kubilay Han'a anlatırken bizde onlara kulak veriyor ve 55 'olmayan' kente yolculuk yapıyoruz. Calvino her kentte farklı bir şey işlemiş, hepsinin bir alt mesajı var, açıkçası tüm alt mesajları doğru anlayabildiğimden emin değilim ama bazılarını çok sevdim.

"Anlatıya yön veren ses değil,kulaktır."

Kitabın farklı bir havası var, okurken masalsı anlatımı beni biraz sıksa da büyüleyici bir tarafı da vardı kitabın, insanın zihninde farklı bir yankı uyandırdığı muhakkak. Görünmez Kentler'i çok sevmesem bile beni etkilediği ve farklı hisler yaşattığı bir gerçek. Kitabın çok sevdiğim bir pasajı ile de yorumumu bitirmek istiyorum, sanırım kitabı en iyi tanımlayacak cümleler burada saklı;

"Ve Marco Polo konuştu: "Senin satranç tahtanda iki ağaç kullanılmış efendimiz: abanoz ve akağaç. Aydın bakışının ısrarla üzerinde durduğu bu parça bir ağaç gövdesinin kurak bir yılda büyüyen halkasından kesilmiş: lifler nasıl dağılıyor görüyor musun? İşte şurada belli belirsiz bir düğüm fark ediliyor: erken bir ilkbahar günü bir tomurcuk fışkırmaya çalışmış besbelli, ama gecenin çiyi geri çekilmeye zorlamış onu."

Yüce Han o ana dek yabancının Tatar dilinde kendisini bu kadar akıcı, bu kadar rahat ifade edebildiğini fark etmemişti, ama onu asıl şaşırtan bu değildi.

"İşte daha iri bir delik: belki de bir kurtçuğun yuvasıydı bu; tahtakurdunun olamaz, çünkü doğduğu andan başlayarak durmadan oyardı ağacı o, yapraklarını kemirerek ağacın kesime ayrılmasına neden olan bir tırtılın yuvası olmalı... Daha çıkıntılı komşu kareye tam bitişsin diye bu kenarı hafifçe yontmuş marangoz keskisiyle..."

Boş ve düzgün bir tahta parçasında okunabilecek şeylerin kalabalığında boğuluyordu Kubilay; Polo konuşmayı, abanoz ormanlarına, nehirleri bir uçtan bir uca geçen kütük yüklü sallara, rıhtımlara, penceredeki kadınlara vardırmıştı bile... "
206 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Modern dünyanın masal anlatıcısı Italo Calvino'nun kaleme aldığı Görünmez Kentler, uzun süredir raflarda bulunamayan bir eser. Marko Polo'nun Tatar imparatoru Kubilay Han'a sunduğu bir dizi düşsel gezi notundan oluşan kitapta Calvino, her birine birer kadın adı verdiği kentleri anlatmış ve bu kentleri, Marko Polo ile Han'ın söyleşileriyle birbirine bağlamış. Calvino'nun kelimeleri kullanışındaki ustalık, Görünmez Kentler'e farklı farklı anlamlar yüklüyor; okuru her seferinde başka yolculuklara sürüklüyor. Bu yolculuk sırasında, Görünmez Kentler'in kapısını okura, Işıl Saatçıoğlu'nun özenli çevirisi aralıyor.

Kentlerin görünmez olması hayali olan kentlere yazar kadın isimlerini vermesi sebebi iledir. Küçük prensin gezegenlerde dolaşması gibi bizi şehir şehir öyküleyici anlatım ile dolaştıran yazar bizi bir serüvene çıkartıyor. Zaman olarak belirli bir düzeni olmadığı için aralarında bağlantı sorunu yaşayabileceğiniz bu eseri sizlere tavsiye ederim.
Dipnot;
Bu kadar hızlı bitmesini sebebi maalesef önsözün çok fazla olması ve benim önsöz okumamam sebebi iledir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Burcu Ural Kopan
Tam adı:
Tanay Burcu Ural Kopan
Unvan:
Yazar, Çevirmen, Editör
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1978
İtalyan Lisesi’ni ve YTÜ İktisat Bölümü’nü bitirdi. Lise yıllarında AFS ile gittiği Belçika’da çizgi roman dünyası ile tanıştı. 2003 yılından beri çocuk kitapları yayımlayan bir yayınevi var. Aynı yıl İstanbul’un ilk çocuk kitapçısı “Yalvaç Abi Kitabevi”ni açtı. Ayrıca çok sayıda çocuk kitabı tasarladı, bu kitapların editörlüğünü, çevirisini ve danışmanlığını yaptı. Cambaz ve Silgi adında iki kedisi var.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 1.376 okur okudu.
  • 52 okur okuyor.
  • 923 okur okuyacak.
  • 50 okur yarım bıraktı.