Büşra Erdurucan

Büşra Erdurucan

Çevirmen
9.1/10
7 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
* John Locke ,1623-1704, Aydınlanma Çağı filozoflarından kabul edilir. Okuldaki felsefe derslerinde adını üç beş defa duyup geçiştirdiğim fakat yıllar sonra liberal fikirlerini incelerken hayran kaldığım biridir.

* Döneminin ilerisinde bir düşünce hayatı yaşayan filozofun en tanınmış kitabı İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Deneme'dir ve incelemesini yazdığım bu kitabın da temel fikirlerini içermektedir.

* Bu kitapta ise Locke, boş levhaya benzettiği anlama yetisi kuramıyla açıklamalarına başlar ve insan dilinin oluşumuyla devam eder. Kelimelerin gerçek, somut anlamlarıyla; mecaz ve soyut olan anlamları arasındaki anlayış farkını dile getirir. Kitabın orta kısımlarında bazı kelimelere spesifik olarak odaklanıp onların anlaşılma durumları üzerine örnekler verir.

* Kitabın son kısmı ise başlığa da adını veren "kelimelerin suistimali"dir. Bir tartışma ortamında bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanılan kelimelerin yarattığı sorunları irdeler. Tartışma ortamını bozan bu tip suistimal durumlarının çözümüne dair de kendi fikirlerini maddeler halinde verir. Aslında bu çözüm önerileri bugün aklı başında her tartışma moderatörünün kullandığı tekniklerdir.

* Kitap, felsefe okumayı sevenler için birebir. Hem kolay anlaşılır hem de bugün zaten kullanımda olan bazı görüşlerin bundan üç yüz sene önceki şeklini görmek merakınızı arttıracaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Büşra Erdurucan

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.