Byung-Chul Han

Byung-Chul HanYorgunluk Toplumu yazarı
Yazar
8.3/10
1.624 Kişi
9,1bin
Okunma
723
Beğeni
27bin
Gösterim

Byung-Chul Han Kimdir?

Byung-Chul Seul’da doğdu, 2012/13 kış sömesterinden beri Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde felsefe ve kültür bilimi dersleri veriyor. Han birçok kitap yayımladı, “Müdigkeitsgesellschaft” (Yorgunluk Toplumu), “Topologie der Gewalt” (Şiddetin Toplojisi), “Transparenzgesellschaft” (Şeffaflık Toplumu), “Im Schwarm” (Oğulda) ve “Agonie des Eros” (Erosun Can Çekişmesi) bunlardan birkaçı.
Unvan:
Güney Koreli, Filozof, Yazar
Doğum:
Seul, Güney Kore, 1959

Okurlar

723 okur beğendi.
9,1bin okur okudu.
391 okur okuyor.
7,3bin okur okuyacak.
151 okur yarım bıraktı.

Byung-Chul Han Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Kişiyi olması gerektiği kişi yapan tek şey faal hayat değil, düşünceye dalmış bir hayattır.
Sayfa 35 - Açılım KitapKitabı okudu
Sosyal medya bir kilise gibidir: Like âmin demektir. Paylaşmak birliktir. Tüketmek kurtuluştur. İnfluencer Dramaturjisi olarak tekrar, can sıkıntısına ve rutine yol açmaz. Daha ziyade, bütüne ayin karakteri verir. Aynı zamanda influencer tüketim ürünlerini kendini gerçekleştirme araçları gibi gösterir. Kendimizi ölümüne gerçekleştirirken, aynı zamanda kendimizi ölümüne tüketiriz. Tüketim ve kimlik içiçe geçer. Kimliğin kendisi bir meta halini alır.
Sayfa 13 - PdfKitabı okudu
Şeffaflık toplumu, aynının cehennemidir.
Bağımlı kişi bağımlılığının farkında bile değildir. Kendini özgür sanır. Hiçbir dış baskı olmaksızın kendini geliştirmekte olduğu inancıyla kendini kendi isteğiyle sömürür.
Hayat hiç bugünkü kadar geçici olmamıştı. İnsana süreklilik ve kalıcılık vadeden hiçbir şey yok. Varlık yoksunluğu içinde sinirler de boşanıyor. Hiperaktif ve hızlanmış bir yaşam, ölümün kendini hissettirdiği o boşluğu doldurma çabasından başka nedir ki.
Şiddetin ArkeolojisiKitabı okudu

Byung-Chul Han İletileri

Tümünü gör
İyi geceler...
İyi zamana, ‘faydasız’ şeylerden kurtulmuş bir ruh erişebilir ancak. Ruhu arzulamaktan kurtaran boşluk zamanı derinleştirir. Bu derinlik her ânı Varlığın bütünüyle, onun kokulu ebediliğiyle birleştirir.
Byung-Chul Han
Byung-Chul Han
youtube.com/watch?v=mG05Yzm...
Ölemeyecek kadar canlı ve yaşayamayacak kadar ölüyüz.
Palyatif Toplum
Palyatif Toplum
Kopuşlar acı veriyorsa bağlar hakiki demektir.
Byung-Chul Han
Byung-Chul Han

Byung-Chul Han Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
64 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
"Yorgunluğun gönlü geniştir."
Şeffaflık Toplumu
Şeffaflık Toplumu
kitabıyla tanıştıktan sonra yazarın okuduğum ikinci eseri oldu. Düşüncelerini
Martin Heidegger
Martin Heidegger
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
Sigmund Freud
Sigmund Freud
Michel Foucault
Michel Foucault
Giorgio Agamben
Giorgio Agamben
Hannah Arendt
Hannah Arendt
Walter Benjamin
Walter Benjamin
gibi düşünürlerin düşünceleriyle desteklemiş. Kitap çevirinin azizliğine mi uğramış yoksa Türkçe'ye çevrilirken anlam mı kaybetmiş bilmiyorum. Onun dışında sosyoloji ve felsefe türünde okunabilecek, kısa olmasına rağmen okurken sizi zorlayacak olsa da güzel bir kitap. "Her çağın nevi şahsına münhasır hastalıkları vardır." Şiddet her zaman negatiften değil, pozitif olandan da beslenir. İletişimin kolaylığı, aşırı üretim ve tüketim pozitif şiddeti meydana getirir. Doyuruculuk sağlar. Depresyon, dikkat eksikliği tükenmişlik sendromu ve hiperaktif bozukluklar pozitifin aşırı doyuma ulaşmasından doğar. Yaşadığımız yüzyılın artık bir "Performans Toplumu" olduğunu söylüyor yazar. Bu toplum disiplin toplumu gibi negatife değil, kendini pozitife yöneltmiştir. Artık yasaklar ve cezaların yerini; motivasyon, proje ve girişim alır. Disiplin toplumu deliler doğururken, performans toplumu depresifler yaratır.
Yorgunluk Toplumu
Yorgunluk ToplumuByung-Chul Han · Açılım Kitap · 2015908 okunma
64 syf.
·
Puan vermedi
·
26 saatte okudu
Yüreğiniz yorgunluk görmesin!
Sanayileşme ve modernleşme süreçleriyle birlikte insan ve toplumların hayatında yaşanan değişim ve dönüşümler tüm hızıyla sürüyor. Özellikle teknolojinin, iletişim ve ulaşım araçlarının baş döndürücü bir şekilde gelişmesiyle yaşanan hız ve rekabet ortamında üretim ve tüketim sürekli artıyor.
Yorgunluk Toplumu
Yorgunluk ToplumuByung-Chul Han · Açılım Kitap · 2015908 okunma
84 syf.
·
Puan vermedi
Şeffaflık ve Kontrol
ŞeffaflıkToplumu ile yeniden karşınızdayım uzun zaman oldu herhalde ilgimi çeken konular üzerinde bir şeyler karalamayalı. :) Kısmet bu kitabaymış. Kitaba kabataslak baktığımızda 84 sayfa gözükmesine rağmen yayınevi reklamı, kitap reklamı ve notları falan çıkarınca okunacak 61 sayfa kalıyor. Yazar
Şeffaflık Toplumu
Şeffaflık ToplumuByung-Chul Han · Metis Yayıncılık · 20171.847 okunma