C. Zeynep Kaplantaş

C. Zeynep Kaplantaş

YazarÇevirmen
7.9/10
54 Kişi
·
329
Okunma
·
0
Beğeni
·
61
Gösterim
Adı:
C. Zeynep Kaplantaş
Büyümek, beklemeyi öğrenmekmiş. Büyüdüğümü, insanların sık sık söylediği bu laftan çıkardım. Güneşin rengini aldığımda yüzü benimki gibi sarı adamlar, kısa boylu ve elleri kirden rengini kaybetmiş adamlar, birbirinden farklı ama hiçbiri gülmeyen adamlar kışa doğru gelip kaba tırnaklarıyla söktüler bizi. Canım yansa da ses çıkarmadım. Üçer beşer avuçlayıp fırlatıverdiler. Hasır bir şeydi içine tıkıldığımız yer. Herkes üst üste! Bir araya geldiğimizde diğerleriyle ortak kaderimizi anladım.
C. Zeynep Kaplantaş
Sayfa 56 - Şule Yayınları
87 syf.
·2 günde·Beğendi
Altını o kadar çok çizdim, öyle iyi geldi ki. Kasım listemi bozmama değdi
John Ruskin’in 154 yıl önce yani 1864 yılının Aralık ayında “Susam” ve “Zambaklar” başlıklı iki bölümden oluşan, konuşmalarından derlenen yazıları mevcut.
Susam bölümü “Mevki kazandıracak bir eğitim yerine kendine yeten, topluma faydalı fertler haline gelebilmeleri için gençlerin nasıl bir eğitim sistemine tabii olmaları gerekir?” sorusuyla başlıyor. Eğitim, kitap okumak, okumanın yararları gibi konular işleniyor. Aşkla okudum gerçekten.
İkinci bölümse “Zambaklar” yani kadınlarla ilgili. Ruskin kadınlara öyle yüce görev, sorumluluk yüklemiş ki, erkekler kusura bakmasın ama objektif okurlarsa hak vereceklerdir:) Kadınlar insan, erkekler insanoğlu dememiş miydi Neşet Ertaş.
Öyle güzel ve dolu ki, isminin neden susam ve zambak olduğu bile öyle naif ki.
Tüm kitap dostlarıma tavsiye ediyorum. Çok seveceksiniz çok
Kitap yorumlarıma youtube kanalımdan da ulaşabilirsiniz. Linki profilimde
87 syf.
·2 günde·7/10
Aslında kitaba dair söyleyecek çok şey var Her satırın altını çizmek gerekebilir yazıldığı yıla göre gayet edebi ve ilmi ilişkilerde yön gösterici, kitaplara dair , evliliğe dair , kadına dair birçok şey var . Güzel bir kitaptı
87 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Önyargısız, kitabın 19.yy İngiltere’sinde yazıldığını göz önüne alarak; Ruskin, ‘kızım sana söylüyorum gelinim sen anla’ diyormuşçasına okumalısınız:) Ciddi anlamda sizi sarsıp kendinize getiren paragraflar var. İnce ama zihninizi boşaltıp okuyunca hem daha fazla keyif alacak, hem de yazarı daha iyi anlayacaksınız.
87 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İsmet Özel’in ‘neyi kaybettiğini hatırla’ kitabında bahsettiği ‘kitaplar sizi kitaplara götürür’ dediği yerdeyim. Cemil Meriç’in ‘Bu Ülke’sinde bahsettiği ve Marcel Proust’un Fransızca’ya çevirdiği, yayımlandığı günden bu yana çok ses getiren,bir çok şairi, filozofu ve düşünürü etkileyen John Ruskin’in ‘Susam Ve Zambaklar’ı...
1864 yılında iki farklı başlık altında Ruskin’in yapmış olduğu konferanslardan oluşan kitabın ilk bölümü Susamlar’da; kitap okumak ve nasıl okumalı, hangi kitapları nitelikleri ve niceliklerine göre ayırt edebilmeyi, okuduğumuz kitabı anlamak için ne yapmamız gerektiği çok güzel anlatılmış. Beni cezbeden yeri ise ikinci bölüm olan ‘Zambaklar’ yani ‘Kraliçenin Bahçeleri’ kısmıydı. Bu bölümde ise yazar, erkeğin ve kadının ortak güçlerinden doğacak bir kuvvete ışık tutup, kadının aslında görevinin ve yaratılışının gerekliliğini, erkeğe bağlı olmadan kendi çabasıyla ruhunda var olan çiçeklendirme ve güzelleştirme yoluyla bunu iç dünyasından dış dünyasına aksettirebildiğinde ne gibi güzelliklerin olabileceğini muhteşem bir dil ile açıklamış. Okuyanlara belki ilk etapta biraz garip gelse de Ruskin’in fikirleri, üzerine düşünüldüğünde, kadın ve kitap ilişkisini eğitim üzerinden vermeye çalışması ve değer mefhumunu kadına farklı bir dil ile anlatması harika gelecektir. Hayatta ilerleme dediğimiz şey başkalarının bizi gördüğü ayna mıdır yoksa kendimizi tanımladığımız sıfatımız mıdır?Öğrendiğimiz bilgilerin bizi eğittiğini düşünmeksizin onları duvara çerçeveletmek midir dileğimiz....
Kitapla kalın .
.
.
87 syf.
·Puan vermedi
#kitapyorumum
#susamvezambaklar
#johnruskin

Ingiliz yazar, şair, eleştirmen, dava adamı John Ruskin. 19 yy Ingiltere 'sinde yaşamış. Dönemine göre bir aydın olarak nitelendirilmesine önemli rolü var bu kitabın.
Kitaplara ve kadınlara karşı ortaya attığı fikirler kitabın teması. Dönemin Ingiltere 'sine bile fazla gelmiş. Dusunceleriyle ve verdiği konferanslarla birçok kitleye ulaşmış. Kitabı pek çok dile çevrilmiş. O kadar ki Cemil Meriç Bu Ülke adlı kitabında bir bölümü çevirip koymuş eserine. Aynı zamanda iyi bir de hatip John Ruskin.
Daha önce okusaydım keşke diyebileceğim bi kitap. Çünkü kitap sadece iki bölümden oluşmasına rağmen pek çok konuya değinmiş.Ayrica okurken " Evet , ben de böyle düşünüyorum. " demek yerine " Hiç böyle düşünmemiştim. " gibi farklı bakış acıları sunuyor biz okurlara. Bize diyorum çünkü kitabı daha önce okuyan birkaç arkadaşım da aynı fikirde...
Birçok cümlenin altını çizdiğim ve yine daha sonraları mutlaka okurum dediğim bi kitap oldu. Nicelik olarak seksen yedi sayfa ama nitelik olarak çok daha fazlasıydı! Okuyun derim.
87 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazarın1864 yılında Ingiltere'de vermiş olduğu konferansının yer aldığı bu eseri bence herkes tarafından okunmalı. Kitap ve kadın üzerine harika görüşleri bulunmaktadır. Bir yandan kendi devletinin ( İngilterenin) olumsuz yönlerini eleştirip nasıl bir reform yapılması gerektiğini ve bu yenilikler gerçekleştirilmesi için kitaplar ve kadınların önemini vurgulayarak bu iki unsur üzerinden çok güzel dile getirmiştir...
87 syf.
İki konferanstan ibaret olan "Susam ve Zambaklar" muhteşem bir eser! "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" ve "Gençlerle Başbaşa" kıymetinde olan bu kısacık kitabı herkesin okuması gerektiğini düşüyorum... Zeynep Kaplantaş çevirisi ile Şule yayınlarından okuduğum eseri çok başarılı buldum...(bir iki eksik harf hatası vardı kitapta... Yeni baskılarda düzelteceklerini umuyorum...)

Yazarın biyografisi

Adı:
C. Zeynep Kaplantaş

Yazar istatistikleri

  • 329 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 372 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.