Cafer Gezgez Abdullah

Cafer Gezgez Abdullah

Yazar
9.3/10
6 Kişi
·
6
Okunma
·
2
Beğeni
·
220
Gösterim
Madde üstü bizim geldiğimiz yer olan Bütünsel Akıl'dır. Sonsuzluk, bilinmezliktir. Madde üstünde fizik kanunları yoktur. Madde ile hem iç içedir hem de ondan ayrıdır. İnsan için asıl sır olan madde üstüdür.
Bizi yanıltan, madde gözüdür. Evrene teleskopla da baksak bakan göz maddedir. Madde beynimiz, madde gözümüze tabidir. Madde gözümüzün gördüklerine göre biçimlenir ve bizi kısıtlı bir anlayışa hapseder. Gördüklerimiz bizi aldatıyor; bunu farketmek zorundayız. Maddeye bağlı görüşümüz Akıl'a ulaşma yolunda bize engel değil vesile olmalıdır.
A” harfi, varlığa ve birliğe işaret eder. “0 (Sıfır)” rakamı sonsuz- luğa ve yokluğa işaret eder. “H” harfi de çokluğa işaret eder ki, izafîdir.
Bütün harfler A’dan çoğalmıştır. İşte biz, A harfinden Z harfine kadar olan harfler sıralaması içinde hapis kaldığımız için, varlığın as- lını göremiyoruz. Bizim kişisel aklımız, bu harflerin birleşip meydana getirdiği kelime topluluğudur. Kim ne kadar çok kelime biliyorsa ona o kadar “akıllı” deriz. İşte bu, bütünsel aklın zahirdeki yansımasıdır, gölgesidir.
Kainatı sadece içinde yaşadığımız madde alem zannetmişiz.Halbuki kainat madde üstü, madde ve madde ötesinin birliğinden kurulu üçlü bir sistemdir.
İnsanın hür olabilmesi için kainatı tanıması gerekir. Onun içinde "Akıl" a ihtiyaç vardır. İnsan Doğduğu andan Akıl'a ulaşana kadar karanlıkta yaşar. Güneş doğunca etraf aydınlanır ve hayat başlar. Battığında karanlık çöker uyku başlar. Akıl'a ulaşamamış insan da karanlıkta uykudadır. İnsan ne zaman kendini bilir, o zaman uyanmış ve Akıl'a kavuşmuş olur.
Mükemmel bir eser, sözel bir beyin olarak algılarımı iyi yönlendirmemi sağladı, kesinlikle okunmalı, yaşam döngüsü bambaşka bir üslup ile alımlanmış...

Yazarın biyografisi

Adı:
Cafer Gezgez Abdullah

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.