1000Kitap Logosu
Cafer Seydahmet Kırımer
Cafer Seydahmet Kırımer
Cafer Seydahmet Kırımer

Cafer Seydahmet Kırımer

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.4
5 Kişi
17
Okunma
2
Beğeni
72
Gösterim
Unvan
Türk Siyasetçisi, Devlet İnsanı ve Yazar
Doğum
Krasnokam'yanka, 1 Eylül 1889
Ölüm
İstanbul, 3 Nisan 1960
Yaşamı
Cafer Seydahmet Kırımer, Kırım Tatarı ve Türk siyasetçisi ve devlet adamı. 1 Eylül 1889 senesinde Kırım'nın Yalta şehri yakınlarında Kızıltaş köyünde doğdu. İlk tahsilini Kırım'da, orta ve lise tahsilini İstanbul'da gördü. 1911 senesi Paris'te "Hukuk Fakültesi"ne başladı.
9.Левенть Этемов
Ülkü ve Türkçülük'ü inceledi.
158 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
26 Aralık 1917'de Anayasası'nın kabul edilmesiyle, kurulan ilk Türk Cumhuriyeti olan Qırım Ahaliy Cumhuriyeti'nin Milli Savunma ve Dışişleri Bakanı olan Cafer Seydamet KIRIMER "ülkücü için hayat, emelinin anlaşılmasına, benimsenmesine, canlandırılmasına ve müdafaasına yarayan imkândan ibarettir" diyerek yaşamın bir ülkücü için en büyük nimet ve silah olduğunu vurgulamıştır. Bunun için "ülkücü, hayatı bir yük değil bir nimet telakki eder" demiştir
Ülkü ve Türkçülük
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Kadir uzun
Mefkure ve Türkçülük'ü inceledi.
76 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kitap 3 makaleden oluşmakta, yazar samimi yaklaşımı sayesinde karşında sanki bir büyükle muhabbet ediyormuş havası yaratmakta. Eser bilgi birikimi ve açıklamalarla dogru noktalara dokunmakta, özellikle gençlere verdiği 14 maddelik tavsiyede kayda değer. 1965 basım bir kitap artık bulunmayacak böyle kaliteli bir eserin her kütaphane de bulunması düşüncesindeyim. Tavsiye edilecek bir kitap.
Mefkure ve Türkçülük
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
1