Çağatay Yaşmut

Çağatay YaşmutBeyoğlu Çıkmazı yazarı
Yazar
7.7/10
181 Kişi
607
Okunma
44
Beğeni
3.877
Görüntülenme

Hakkında

1968 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Ekonometri okudu. Başta bankacılık ve finans olmak üzere, birçok sektörde uzun süre çalıştı. Maltepe Üniversitesi Felsefe bölümünde yüksek lisans yaptı. 2008 yılında Beyoğlu’nun arka sokaklarını anlattığı Beyoğlu Çıkmazı, romanıyla yarattığı Başkomiser Galip tiplemesini, Şarkılar Susunca, Beni Yavaş Öldür, Kadıköy Cinayetleri ve Moda Cinayetleri romanları ile yine Başkomiser Galip maceralarının anlatıldığı Doktor Ceyda’yı Kim Öldürdü? adlı hikâye kitabıyla sürdürdü. Kadıköy Cinayetleri romanı 2012 yılında “Dünya Kitap Altın Sayfa Polisiye Roman Ödülü”ne layık görüldü. Halen çeşitli dergilerde hikâyeleri yayımlanmakta. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üyesi olan yazar, evli ve İstanbul’da yaşıyor.
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1968

Okurlar

44 okur beğendi.
607 okur okudu.
9 okur okuyor.
186 okur okuyacak.
4 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Ah, güzel istanbul! Uykudayken aşkların güzelisin."
Sayfa 68 - Oğlak Yayıncılık 2021 istanbulKitabı okudu
Süreyya paşa Kiptaş bloklarına ulaştık. Burada eskiden büyük bir orman vardı. Şimdiyse o ormanın yerinde sevimsiz binalar yükseliyordu. Her binanın penceresinden deniz ve adalar görünüyordu. Önemli olan bu değil miydi zaten! Kim takardı kesilen ağaçları, yıkılan ormanları! Birileri binalardan zengin olurdu, birileri de evlerinin penceresinden deniz manzarası görürdü. Gerisi boştu.
Sayfa 226 - Oğlak Yayıncılık 2021 istanbulKitabı okudu
Reklam
Kafamda o kadar çok açık kalmış çekmece vardı ki, onları kapatmak için verdiğim uğraş beni çok yormuştu. Birini kapatırken bir yenisi açılıyordu.
Sayfa 142 - Oğlak YayınlarıKitabı okudu
"Bütün zevklerin işi aynı. Kendisine düşkün olanı dürter, Tatlı mı tatlı balını koyup Kovanını terk eden arılar gibi Uçup gider, hışımla çarpıp kalplerimize iğnesini yapıştırıp oracığa bırakır..."
Sayfa 171Kitabı okudu

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
232 syf.
10/10 puan verdi
·
23 saatte okudu
Bu kitapta polisiye bir eserde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Cinayetler, mafya, ve cin gibi Komiser Galip... Beyoğlu gece günahın, suçun kol gezdiği semt! Çağatay Yaşmut'un ilk okuduğum eseri. Dili akıcı ve sade. Zekice kurgulanmış bir polisiye. İstanbul'da cinayetleri araştıran Komiser Galip ile beraber dolaşmak çok keyifliydi. Cinayetleri soruştururken onun kişiliğini, düşüncelerini ve geçmişinde bırakmaya çalıştığı olayları okurken eserin devamını merak ettim... Kitabın konusu ise, Beyoğlu'nda işlenen bir cinayeti soruşturan Komiser Galip, araştırmalarını sürdürürken işin içine giren hayat kadınları, gece kulübü personeli, uyuşturucu ticareti ve kooperatif başkanının, öldürülen kurbanın hayatına son veren kişi hakkında görüşleri olsa da olayın seyri ikinci bir olay ile bambaşka boyutlara ulaşıyor... Komiser Galip'in hayatına giren yeni kız arkadaşının ise onun hayatını farklı bir yöne götüreceğini son sayfalarda okurken, bir sonraki kitabını mutlaka okumaya karar verdim... Yazarı tebrik ediyor, başarılar diliyorum...
Beyoğlu Çıkmazı
Beyoğlu ÇıkmazıÇağatay Yaşmut · Oğlak Yayıncılık · 2008134 okunma
376 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Polisiye türünü severim. Bir çok yazarın eserinide okudum. Ancak bunda bir farklılık vardı diğerlerine göre. Kendimi erotik bir kitap okumuş gibi hissettim açıkçası. Arada böyle şeyler olabilir ancak bunda biraz fazla idi sanki. Tabi bu benim çok istemediğim bir durum olmasından puanlamaya bunu yansıttım. Ancak hikaye güzeldi yürüyüp gezdiğim sokaklarda olayları hayal ettirdi bana. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve aynı zamanda diğerlerinide okumama vesile olacak bir kitap.
Kadıköy Cinayetleri
Kadıköy CinayetleriÇağatay Yaşmut · Oğlak Yayıncılık · 201392 okunma
368 syf.
9/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Eser bir profesör ve eşinin gizemli bir şekilde katledişini anlatıyor. Özellikle profesörün cesedinin bırakılış şekli tüm kitap boyunca merak konusu. Zira bir seccade, bir tespih ve Kuran-ı Kerim katilin imzası... Başkomiser Galip ise bir yanda gönül işlerinin karmaşıklığı ile boğuşurken bir yandan da bu garip cinayetin ipuçlarını takip ediyor. Arkasından gittiği deliller ise onu katile hem yaklaştırıyor hem de uzaklaştırarak kafasını karıştırıyor... Erkek karakterlerin bakış açıları beni biraz rahatsız etti. Kadınlara biraz daha saygılı olmalarını isterdim... Kitapta ülkemizin gerçeklerine de vurgu yapılmış. Tarikatlarda yaşananlar, terör ve haksız kazançlar, felsefe ile eserin bütünlüğü bozulmadan kurgu sonlandırılmış... Başkomiser Galip'in maceraları seri olduğu için bu eserdeki karakterlerin bir çoğu hakkında fikir sahibi olamadım fakat en kısa sürede serinin tamamını okuyacağım...
Moda Cinayetleri
Moda CinayetleriÇağatay Yaşmut · Oğlak Yayınları · 201890 okunma