Çağrı Can Kuşkuş

Çağrı Can Kuşkuş

Tasarımcı
7.8/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
232 syf.
·10/10
Kavram karmaşası modern zamanların bir oyunu gibi görünse de muallakta kalan bir kavramın tarihi seyri zaman içerisindeki tekamülü size çok şey söyler. Öyle ki farklı bir paketle önünüzde arz-ı endam eden fikir silsilesi günümüze gelinceye kadar farklı aşamalardan geçmiştir. Ve bir şeyin geçmişini bilmek geleceği hakkında makul tespitlerde bulunmaya olanak verir. Kapitalizm bu anlamda iyi irdelenmesi ne olduğundan ziyade, nasıl olduğu net bir şekilde ortaya koyulması zaruri bir kavramdır. Bir fikir sistemini ayakta tutan tarihi ve fikirsel kolonlar ise onun son hali hakkında fikir edinilmesinin önünü açar. Can Mustafa Çebi'nin eseri bu açıdan başkentine kapitalizmin yerleştiği ülkenin haritasını; siyasi, iktisadi, kültürel, felsefik bütün girinti ve çıkıntılarına hakim olmamızı sağlarcasına ortaya koyuyor. Farklı kavramlara harita vasıtasıyla bakıp kapitalizmle ilintisini ortaya koyabilmek için kitabı okumak yetiyor.
232 syf.
·Beğendi·10/10
KAPİTALİZM NEDİR?

1) Üretim araçları mülkiyetinin büyük ölçüde özel kesimde olduğu ve hangi mal veya hizmetin,hangi fiyatla ve kim için üretileceğini piyasa sisteminin belirlediği ekonomik modelin adıdır.
Bir başka tanıma göre kapitalizm
2)Sermayeye devletin değil bireylerin sahip olduğu sistemdir.
3)Feodalizmin yıkılmasında beri batı dünyasında egemen olan ekonomik sistemi anlatmak için kullanılan bir terim.
4)Ücretli emek ve kapitalist arasındaki toplumsal ilişki temelinde,rekabet,birikim, teknolojik,yenilenme ve verimlilik artışı gibi gayrişahsi birtakım zorunluluklarla işleyen piyasa koşullarında metalarla başka metaların üretildiği toplumsal sistemdir.
...
...

O kadar iyi geldi ki bana bu kitap anlatamam.Bölümümle alakalı bir konu ve çok geniş kapsamlı bir kavram kapitalizm.Birçok düşünürün farklı farklı görüşleri,birbirlerine karşı çıkışları vs. vs. Bu yüzden çok iyi anlaşılması gerekiyor.Bende bazı yönlerinde zorluk çekiyordum.Bu yüzden baya baya geniş capital kitabını okumada zorluk çekiyordum.Fakat şuan bu kitap sayesinde hazırım.Çünkü o kadar güzel ve yalın anlatılmış ki sıkılmadan okudum.Herkese tavsiye ediyorum.Kapitalizmin en ince ayrıntısına kadar harika bir şekilde anlatmış yazarımız.Özellikle Otomobil kapitalisttir bisiklet sosyalist kısmına bayıldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Çağrı Can Kuşkuş

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.