Çağrı Kandemir

Çağrı Kandemir

Yazar
8.9/10
19 Kişi
·
34
Okunma
·
1
Beğeni
·
364
Gösterim
Adı:
Çağrı Kandemir
Unvan:
Yazar
"Arı, balla beslenen bir gariptir. Her çiçekten ayrı bir öz sağar. Her bulduğu goncada azık bulamasa da yeis etmeden bir diğerine uçar. Ben de hakikat peteğinin bir garip işçisiyim. Kovanını kaybetmiş, divane gibi yollara düşmüş bir işçi, özleyen, arayan, adanan... "
Unutma evlat! Arkasından sonuna kadar gidemeyeceğin soruları sorma. Şüphe de içine bir kere düştüyse, hakikati bulmadan rahata erme!
80 syf.
·10 günde·10/10
Yoğun istek üzerine, ilk incelemem Evini Yıkan Derviş kitabına nasip oldu. :)
Eksiklerim olabilir kusura bakmayın.

Kitabın konusu Selmanı Farisinin yani müslüman olmadan önceki adıyla Mahbe'nin hakikati bulma arayışını anlatmakta.
On beş yaşlarında karşısına çıkan kişi sayesinde, kafası karışır ve kafası karışmasından dolayı ,karışıklığı gidermek içinde bir arayış yoluna girer. Bu arayışlar içinde başından geçenler anlatılmakta.Ve Yanına gittiği son rahipten aldığı bilgiye göre Arap yarım adasına Hz.İbrahim'in soyundan bir peygamber gelecek ve bunu anlaması içinde rahip, peygamberlik işaretlerini anlatır ve tekrar yollara çıkar Mahbe.Başından geçen birkaç olaylardan sonra köle olur Yesribte.Peygamberin Yesribe gelmesini bekler. Zaten gerisini biliyorsunuzdur. Peygamberimize(sav) hurma ikram etmesi ve peygamberimizin(sav) iki kürek kemiği arasında kalan nübüvvet mührüne baktıktan sonra onu peygamber olduğundan emin olur.Ve peygamberimiz(sav) onu Selman olarak anmaya başlar. Hendek Gazvesinde hendek kazılmasını tavsiye etmiştir.

Selman-ı Farisi herşeyini geride bırakarak sadece aradı,kafasını karıştıran şeyleri susturmak için hakikatin peşine düştü.
Örnek bir kişiliğe sahiptir.

Peygamberimiz (sav) onun hakkında şöyle demiştir;"Selman ehli beyttendir(ailemdendir)."

Selman-ı Farisi hakkında kısa kısa bilgilere sahiptim ama bu kitap sayesinde iyice pekiştirdim.
Güzel ve akıcı bir öykü,herkese tavsiye ederim...
80 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Okuduğum güzel biyografilerden biriydi. Tabi, konusu da Selman-ı Farisi olunca işler daha da güzelleşti diyebilirim. Hendek Savaşı'nın öncülerinden olan bu kişinin bu kadar derin bir hayatı olabileceği hiç aklıma gelmezdi. Ee yazarın üslubu da akıcı ve sade olunca...
Okuyun, okutun...
80 syf.
·Puan vermedi
Kitabı eline aldığım zaman rastgele bir araya gelen 80 sayfa dan ibaret zannetmiştim. Ama "hikmet ey yolcu hikmet" cümlesini okuyunca beynim alev aldı. Bir soru sormanın nereye götürdüğü nelere kadir olduğunu bütün benliğimle hissetim. Aramakla bulunmaz ama bulanlar hep arayanlardır. Diyerek aramanın arama kavramının naifliğini hakikatini ve ağırlığını bir öğretmen edasıyla bana öğretti ne denir bilmiyorum ki şu her şeye hazır konmuşmuşluğuna alıştığımız dünyada " Sor evlat, hiç usanmadan, sadece sor Cevabın varlığı soruya muhtaçtır. Sormasını bilmezsen cevabı bulamazsın, aramazsan bulamazsın; gerçeğini anlatıyor. Bıkmadan usanmadan bir solukta okunacak bir kitap vesselâm

Yazarın biyografisi

Adı:
Çağrı Kandemir
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 34 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.