Çağrı Odabaşı

Çağrı Odabaşı

YazarÇizer
10.0/10
2 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
68
Gösterim
Adı:
Çağrı Odabaşı
Unvan:
Çevirmen
Doğum:
Karabük, 1987
1987 yılında Karabük'te doğdu. Lisans eğitimini Kara Harp Okulu'nda tamamladı. Askeri Lise ve Kara Harp Okulu'nda Resim Eğitsel Bölüm Başkanlığı ve Çizgi Ötesi Dergisi editörlüğü görevlerini yürüttü. 2010 yılından beri çalışmaları ile çeşitli dergilerde yer aldı. Çalışmalarına İstanbul'daki atölyesinde devam etmektedir.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
32 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kayıp Çoraplar Ülkesi #starkyorumluyor
Bazen çamaşır makinesine çift attığımızı düşündüğümüz çorapların teki kaybolur. Peki ya kaybolan çoraplar nereye gider?

Bir gün çamaşırları katlayan Aslı Hanım, kaybolan çoraplara ne olduğu hakkında söylenir. Arda da annesiyle babasının konuşmasına kulak misafiri olur. Sonra kaybolan çorapların nereye gittiğiyle ilgili bir sürü hayal kurar.

Yazar, bu kitapta çocukların hayal gücüne ve yaratıcılığına değinmiş. Arda’nın hayal gücü, anne ve babasının etkinlik yaratmasıyla birleşip çok tatlı bir öykü çıkmış ortaya. Pandemi döneminde en çok çocukların sıkıldığını tahmin edebiliyoruz. Bu kitapta yapması kolay, evdeki malzemelerle yapılabilecek değişik bir etkinlik anlatılmış. Aslında bu tarz etkinlikler, çocukların zeka gelişimi için, birçok yararsız ve pahalı oyuncaktan daha faydalı. Hayal kurduran, yaratıcılığın ön planda olduğu ve her çocuğun yapabileceği etkinliklerle hem çocukların can sıkıntısını geçirebilir hem de gelişimlerine yardımcı olabiliriz.

Arda’nın müthiş hayal gücünün ürünü olan öyküyü okuduktan sonra, kayıp çorapların tekleriyle yapılabilecek etkinliği anlatmış yazar. Bu kitabı okuduktan sonra mutlaka deneyin bence.

Çizimler rengarenk ve sevimliydi. Yazarın anlatımını muhteşem bir şekilde desteklemişti.

Canı sıkılan çocuklara önce okuma aktivitesi sonra etkinlik yaptıracağınız güzel bir çalışma olmuş. Yaş sınırının olduğunu da düşünmüyorum. Her çocuğun anlayacağı ve ilgisini çekeceği bir kitap.
32 syf.
·10/10 puan
Alacağınız kitapları neye göre seçiyorsunuz? Daha önce hiç kapağını beğendiğiniz için kitap aldınız mı?

“Bazen sadece korktuğun şeye yakından bakman gerekir.”

Çocuk kitaplarını ne kadar sevdiğimi artık bilmeyen kalmamıştır. Yeni eserler tanımayı da sevdiğim için yine daha önce hiç okumadığım bir yazarın eserini deneyimledim. Kapağına baktığımda bile güzel olacağını hissetmiştim fakat daha ilk sayfayı çevirmemle karşımda şahane bir macera kitabı olduğunu anladım. Ayrıca doğayı koruma bilincini de billinçaltına veren minik mesajlar bulunuyordu. Bu tarz faydalı eserleri gerçekten çok seviyorum.

Büyük Mavi Balıkçıl her gün aynı şeyleri yapmaktan çok sıkılmıştır ve okyanusun bittiği yeri bulmaya karar verir. Bu yolculukta tam da gücünün tükendiği anda imdadına yepyeni bir dost yetişir. Gök Balina ile tanışması onun için şanstır ve beraber bu cesaret dolu yolculuğu tamamlarlar. Bu kısa yolculuğunda Gök Balina’dan çok şey öğrenir.

“Sen neden mutlusun, mutlu olmak ne demek?” dedi Mavi Balıkçıl.
“Hımm,” dedi Balina. “Mutluluk bir seçimdir. Bence mutluluk; yaşamımdaki güzellikleri, sıcaklığı, sevgiyi görebilmek, onları fark etmeyi seçmek demektir. Örneğin ben sevdiğim balıkları yediğimde mutlu oluyorum, yağmur damlaları sırtıma çarptığında mutlu oluyorum. Rüzgar beni okşadığında, suyun üstüne çıkıp da nefes aldığımda, tenimi ısıtan güneşle karşılaştığımda… Var olduğum ve yaşamı deneyimlediğim için mutluyum. Mutlu olmayı seçiyorum!” diye yanıtladı.

Bence bu esere her çocuk sahip olmalı. Küçük çocuğu/öğrencisi olan herkese tavsiye ederim!

Not: Kitabın içini merak edenler olabileceği için instagramda hikaye olarak çektim ve yukarıda “okuyorum” yazan hikayelerin içerisinde de kaydettim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Çağrı Odabaşı
Unvan:
Çevirmen
Doğum:
Karabük, 1987
1987 yılında Karabük'te doğdu. Lisans eğitimini Kara Harp Okulu'nda tamamladı. Askeri Lise ve Kara Harp Okulu'nda Resim Eğitsel Bölüm Başkanlığı ve Çizgi Ötesi Dergisi editörlüğü görevlerini yürüttü. 2010 yılından beri çalışmaları ile çeşitli dergilerde yer aldı. Çalışmalarına İstanbul'daki atölyesinde devam etmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.