Camille Bordas

Camille Bordas

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Camille Bordas
Unvan:
Yazar
Doğum:
Lyon/Fransa, 1987
Camille Bordas, Florida Üniversitesi'nde yazar ve yardımcı doçenttir. Bordas'ın yazıları New Yorker, Tin House, Chicago Magazine ve LitHub'da yayınlandı. Bordas Fransa'da doğdu ve Meksika'da büyüdü. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.
“Sence bir diktatör olarak ilk tedbirim ne olmalı?” dedim.
“Senin danışmanın olsaydım,” dedi Simone, “internette yorum yapmayı yasaklardım. Bence insanlar, kendilerini sandıkları gibi öyle her zaman ifade etmek zorunda değiller.”
Bir insanın bir şeyden gerçekten zevk alması için bir başkası tarafından izlenmesi mi gerekir acaba diye düşündüm.
Ne yapmamı istiyorsun, anne? Elbette insanlar eşit haklara sahip ve özgür doğarlar, öyle de kalırlar ama büyüyüp de tek bir kitabın bile kapağını açmamaya karar verirlerse onların muhabbetine katlanmak zorunda olamam, kimse bunu dayatamaz bana.
296 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Mazal ailesine merhaba deyin!
Gerçi bu merhabanız havada kalabilir, garip bakışlarla karşılaşabilirsiniz. Tamam belki o kadar da garip değiller; sadece nasıl desem biraz fazla zekiler-insanlarla konuşmak konusunda çok istekli oldukları da söylenemez.
Berenice-Aurore-Leonard-Jeremie-Simone ve en küçükleri Isidore (Dory).
Babaları sık sık iş seyahatine çıkıyor-mesafeli ve biraz soğuk; anne ılımlı, evcimen ve çok iyi bir gözlemci- her çocuğunu kendine özgü yetenekleriyle idare ediyor.
Ama biz Dory’yi dinliyoruz. Tez savunmalarıyla, doktoralarıyla meşgul, ortaokulda olması gerekirken liseyi bitirmeye hazırlanan diğer kardeşlerinin aksine.
6 kardeş de birbirinden farklı elbet, ilgi alanları-görünüşleri- sevdiği yemekler..
Dory’nin en ayırt edici özelliği ise insanlarla –kesinlikle bilinçli bir tercih olmayan - kurabildiği iletişim. İnsanları dinliyor, onları anlayabiliyor hatta tam da ihtiyaçları olduğu anda ihtiyaç duydukları konfor alanını sağlıyor onlara. Dory büyüyor, farkında olmadan,çevresindekilerle büyüyor.
Sevgi dolu Rose,intihara meyilli Denise,Fransa’nın en yaşlı kişisi Daphne yan karakterler gibi görünse de onlara da sarılıyoruz. Dory’nin yaptığı gibi..
.
Yaşam ve ölüm aslında aynı kaynaktan besleniyor. İstediklerin ve korktuklarının da aynı yerden kök salmaları gibi..Dory oluyoruz,evden kaçma girişimlerinde biz de çantamızı topluyoruz, ayaklarımızın buraya geri geleceğini biliyoruz. Çünkü gitmek istemediğinde,ne olursa olsun,o noktada kalmayı sürdürürsün.
.
Camille Bordas, kısa bir tanımlamayla ‘çok içten’! Gerek gündelik yaşamı anlatıyor gibi görünüp aslında varlığımızı sorgulatıyor olmasıyla ; gerek kızmamız gereken yerlerde empati kurmamızı sağlamasıyla..
Uzatmadan ama detayları da kaçırmadan kullandığı dili, kitaptaki tüm karakterlere karşı bir duygu uyandırması, karakterlere seçtiği isimler, kullandığı metaforlar hatta esprileriyle dahi! Son sayfasına gelene kadar farkında değildim biteceğinin,öyle içindeydim ki Mazal ailesinin. Tuhaflıklarının ne kadar insani, yaralarının ne denli bana da içkin olduğunu fark ettiğimden diye düşünüyorum bunun sebebini..
.
Betül Cevahircioğlu’nun güzelim çevirisi ve Nazlım Dumlu’nun şiir gibi kapak tasarımıyla~

Yazarın biyografisi

Adı:
Camille Bordas
Unvan:
Yazar
Doğum:
Lyon/Fransa, 1987
Camille Bordas, Florida Üniversitesi'nde yazar ve yardımcı doçenttir. Bordas'ın yazıları New Yorker, Tin House, Chicago Magazine ve LitHub'da yayınlandı. Bordas Fransa'da doğdu ve Meksika'da büyüdü. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.