Can Mustafa Çebi

Can Mustafa Çebi

Yazar
7.8/10
4 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
42
Gösterim
İnsan özünde bencil ve çıkarcıdır ve kapitalizm bencil ve çıkarcı insan doğasına hitap eder.
Can Mustafa Çebi
Sayfa 129 - Deli Dumrul Yayınevi
Milliyetçi insanın bencilliği milleti adınadır.Milliyetçilik bu yüzden bir bakıma toplumsal bir bencillik halidir.
Can Mustafa Çebi
Sayfa 144 - Deli Dumrul Yayınevi
Her büyük iddia kendini meşru kılabilmek için manevi öğelerden istifade etmek ister.
Can Mustafa Çebi
Sayfa 205 - Deli Dumrul Yayınevi
Bir fikir ya da öğreti kendini ne kadar doğru ve ahlaklı gösterirse göstersin, bunun böyle olup olmadığı için o öğretinin pratik uygulayıcılarına da bakmak gerekecektir.
Can Mustafa Çebi
Sayfa 46 - Deli Dumrul Yayınevi
Kapitalizmin modernizm içine tam anlamıyla entegre olduğu günümüz şartlarında hiçbir teknolojik gelişme kapitalizmden bağımsız değildir.
Can Mustafa Çebi
Sayfa 85 - Deli Dumrul Yayınevi
232 syf.
·10/10
Kavram karmaşası modern zamanların bir oyunu gibi görünse de muallakta kalan bir kavramın tarihi seyri zaman içerisindeki tekamülü size çok şey söyler. Öyle ki farklı bir paketle önünüzde arz-ı endam eden fikir silsilesi günümüze gelinceye kadar farklı aşamalardan geçmiştir. Ve bir şeyin geçmişini bilmek geleceği hakkında makul tespitlerde bulunmaya olanak verir. Kapitalizm bu anlamda iyi irdelenmesi ne olduğundan ziyade, nasıl olduğu net bir şekilde ortaya koyulması zaruri bir kavramdır. Bir fikir sistemini ayakta tutan tarihi ve fikirsel kolonlar ise onun son hali hakkında fikir edinilmesinin önünü açar. Can Mustafa Çebi'nin eseri bu açıdan başkentine kapitalizmin yerleştiği ülkenin haritasını; siyasi, iktisadi, kültürel, felsefik bütün girinti ve çıkıntılarına hakim olmamızı sağlarcasına ortaya koyuyor. Farklı kavramlara harita vasıtasıyla bakıp kapitalizmle ilintisini ortaya koyabilmek için kitabı okumak yetiyor.
232 syf.
·Beğendi·10/10
KAPİTALİZM NEDİR?

1) Üretim araçları mülkiyetinin büyük ölçüde özel kesimde olduğu ve hangi mal veya hizmetin,hangi fiyatla ve kim için üretileceğini piyasa sisteminin belirlediği ekonomik modelin adıdır.
Bir başka tanıma göre kapitalizm
2)Sermayeye devletin değil bireylerin sahip olduğu sistemdir.
3)Feodalizmin yıkılmasında beri batı dünyasında egemen olan ekonomik sistemi anlatmak için kullanılan bir terim.
4)Ücretli emek ve kapitalist arasındaki toplumsal ilişki temelinde,rekabet,birikim, teknolojik,yenilenme ve verimlilik artışı gibi gayrişahsi birtakım zorunluluklarla işleyen piyasa koşullarında metalarla başka metaların üretildiği toplumsal sistemdir.
...
...

O kadar iyi geldi ki bana bu kitap anlatamam.Bölümümle alakalı bir konu ve çok geniş kapsamlı bir kavram kapitalizm.Birçok düşünürün farklı farklı görüşleri,birbirlerine karşı çıkışları vs. vs. Bu yüzden çok iyi anlaşılması gerekiyor.Bende bazı yönlerinde zorluk çekiyordum.Bu yüzden baya baya geniş capital kitabını okumada zorluk çekiyordum.Fakat şuan bu kitap sayesinde hazırım.Çünkü o kadar güzel ve yalın anlatılmış ki sıkılmadan okudum.Herkese tavsiye ediyorum.Kapitalizmin en ince ayrıntısına kadar harika bir şekilde anlatmış yazarımız.Özellikle Otomobil kapitalisttir bisiklet sosyalist kısmına bayıldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Can Mustafa Çebi

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.