1000Kitap Logosu
Resim
Candan Selman

Candan Selman

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
7.4
8 Kişi
15
Okunma
0
Beğeni
606
Gösterim
Unvan
Yazar, Çevirmen
Doğum
İstanbul, Türkiye, 1974
Yaşamı
1974 yılında İstanbul’da doğdu. 2001 yılında Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli liselerde İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra 2006 yılında çevirmenliğe başladı. Çağdaş Amerikan ve İngiliz yazarlardan romanların yanı sıra Halil Cibran ve Henry David Thoreau’nun eserlerini dilimize kazandırdı. Sinema yazıları, öykü ve şiirleri çeşitli sanat dergilerinde yayınlandı. Dergilerde şiir editörlüğü yaptı. 2012 yılında “Goglis Ne Demek?” öykü dosyasıyla Orhan Kemal Öykü Yarışması’ndan ödül aldı. Kadın Yazarlardan Kadın Öyküleri, Hayatımın Bütün Kadınları, Kadın Masalları, Genel Hayat Öyküleri, Kadın Yazarlardan Savaş Öyküleri, En Güzel Aşk Öyküleri kitaplarında öyküleri Kara Şiir Antolojisi’nde (Haz. Altay Öktem-Halil Gökhan) şiiri yer aldı. Eserleri: Güldür Be Kız... Canım Acıyor (2006), anı-biyografi Goglis Ne Demek? (2013), öykü Duran Ufo (2013), öykü Halil Cibran Neden Evine Gidemedi? (2013), derleme Karaktersiz (2014), roman Direniş CHE (2014), derleme Sen Sarıldın Kış Bitti (2016), şiir
" Mutluluk" ve “Mutfak" kelimelerinin ilk hecesinîn aynı olması bir tesadüf olamazdı. Sofra demek, aş demek hayata bağlı kalmayı sürdürmek demekti. Pişen bir yemek, her şey yolunda demekti. Dumanı tüten bir çaydanlık, ocakta ısınan bir tencere, fırında kabaran bir kek ve kızaran ekmekler. Buğulanan pencereler, etrafa yayılan kokular ve masaya buyur edilen insanlar. Kahvaltının mutlulukla olan ilişkisinden çok daha fazlası mutfakta vardı.
Yani ben hep aşığım sanıyordum. Ama hiç böyle olmamıştı. Kendimi havalanmış bir poşet gibi hissediyorum. Rüzgarın boyunduruğu altında bir o yana bir bu yana savruluyorum. İçim bir hava doluyor havalara uçuyorum, bir boşalıyor yerde sürünüyorum. Kendi ağırlığım yok, varlığıyla doluyum, yokluğuyla boş.
Sayfa 27 - I.Şişe II.Kadeh
"Evet, bir de tuvalete gideyim. Geldiğimden beri gitmedim. Yusuf Atılgan, Aylak Adam kitabında okuduğu bir romandaki karakter için, " Hiç miçişi gelmedi? İnanılacak şey değil." der. Biz de seninle birer roman karakteri olsaydık burada bütün gece şarapları içip öylece oturamazdık. Arada tuvalete gitmemiz gerek"
"Kaçak Gelin filmini bilir misin? Julia Roberts ve Richard Gere'in? "Yok, sanırım izlemedim." "Julia yumurtayı nasıl sevdiğini bilmez. Aşka dair yaşadığı bütün sorun buradan kaynaklanır. Sevgilileri yumurtayı nasıl seviyorsa, o da onlar uyum sağlar. Bir ilişkide sürekli yağda kızarmış yumurta yerken, diğerinde haşlanmış yer mesela. Çünkü kim olduğunu bilmiyordur. Birlikte olduğu adamın hayatını yaşıyordur. BUnu ben de bilmiyorum galiba." Derin arkasına yaslandı. Şarabından bir yudum aldı. "Sen yumurtayı nasıl seversin Vildan?" "Ben yumurta sevmem."