Celal Nuri

Celal Nuri

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
184 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Celal Nuri/ Hâtemu'l-Enbiyâ
Sad: Feyza Betül Köse
"Hz. Muhammed, hem fikir hem eylem adamıydı. İrade ile hikmetin bir şahısta birleşmesi nadiren gerçekleşmektedir. İşte ahir zaman Peygamberi bu fıtrattaydı. Azim ve irade Peygamberi hiçbir yeis ve ümitsizlikle bozulmamıştı."
Endülüs Yayınları Siyer Kitaplığının birinci kitabı, Feyza Betül Köse'nin de sadeleştirmesini yaptığı" Hâtemu'l-Enbiyâ" yani "Peygamberlerin sonuncusu".
Öncelikle sadeleştirenin önsözünde belirttiği bir hususu alıntılamak istiyorum "Metin içerisinde şahsımız adına son derece kabul edilemez bulduğumuz ifadeler olmasına rağmen bu yönde hiçbir surette müdahalede bulunmadık"
Aynı şekilde benim de kitapta çok beğendiğim ve hemfikir olduğum tespitler olmasıyla birlikte, kesinlikle katılmadığım kısımlar da olduğunu belirtmek isterim.
Kitabın muhtevasına gelecek olursak; İlk bölümde "Nübüvvet Meselesi", ikinci bölümde "Genel Tarihte Hz. Muhammed'in Konumu" üçüncü bölümde "Peygamber'in En Büyük Düşüncesi İnsanın Son Dini" ve son olarak "Tarihi Ve Dini Mukayeseler" konu alınıyor. Pozitivist bir yazar olan Celâl Nuri'ye göre 'Avrupa' nın geleneksel düşmanlığı, İslam aleminin makul olmayan sevgisi, genel tarihte büyük bir boşluk oluşturmakta ve bu nedenle değerlendirmelerde silsile ve devamlılık görülememektedir. Dolayısıyla Resulullah'a ifrat ve tefrit içinde tarihteki hakkını kaybettirilmiştir. "

Yazarın fikirleri ve tespitleri açısından Siyer alanında okuduğum en enteresan kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. Çeviriyi yapan Feyza hocamın emeğine sağlık diyor, bilhassa İslam tarihi/Siyerle alakadar olan okurlara fikir edinmeleri adına tavsiye ediyorum.