Cemil Sönmez

Cemil Sönmez

Çevirmen
7.9/10
15 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Cemil Sönmez
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
670 syf.
·Puan vermedi
Kitap müellifi Şia olduğu için kitabın son bölümündeki Hz. Ali'nin halifeliği konusundaki Şii kaynaklı nakiller Ehli Sünnet inancına aykırı. Bunun dışında kitap gayet güzel bir dille yazılmış ve okunması son derece akıcı. Ayrıca bu kitabın Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanmasına şaşırmadım desem yalan olur. Ne olursa olsun okumak gerek. Tavsiye olunur. İyi okumalar kitap dostları.
•Şia bir yazara ait olan kitap Ğadir-i Hum olayını çarpıtarak Hz.Aişe'yi kafirlikle itham etmiş ve Sahabe efendilerimizin bazılarının Peygamber efendimize suikast yapma planı olduğu iftirasında bulunulmuştur.
Peygamber Efendimizin Hayatını Her şeyden Önce Anlamak Sünnetlerini Günümüzde Hayatımızda Uygulamak ,Dini Anlamak Ümmet olmak Dini Yaşamak Nasıl şuhurlu Bir Müslüman Olabiliriz Sorusuna Kaynaklık edecek Bir Kitap Şuan Okumaya Devam Ediyorum...
670 syf.
·Beğendi·10/10
Okuduğum ilk siyer kitabı. Siyer kitabı okumaktan surekli çekinirdim. Çünkü Hz Peygamber'e bile saygısızca yorum yapılan kitaplar var. Ancak bu kitabı okuduğumda "hıh tamda bu" dedim. Ne az ne çok. Roman olarak size gereken her şeyi aktaran affedersiniz ama safsata yorumlardan uzak bir eser.
670 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
#kitapyorum
#tavsiyekitap
#okudumbitti
#efendimizfahrıalem
#zeynelabidinrahnuma
#siyer
#roman
Zeynel Abidin İranlı şii bir yazar. Önceleri gazetelerde yazılar yazarken o işten ayrılıp, mekkeye gidip kendisini Efendimizin hayatını yazmaya adıyor. Kitap 1930'lu yıllarda yazılmış. Normal siyer kitaplarından ayıran özelliği ise; yazarın önsözde belirttiği gibi, sadece şimdiye dek gelen bilgilerden değil, o zamanın arap coğrafyasının efsanelerinden, şiirlerinden, kahramanlıklarından yararlanmış olması. Daha önce okuduğum siyer kitaplarından daha farklı bi duygu seline kapıldım. Kurgu, efsane ve alıntılardan yararlanma insanı oldukça etkiliyor. Kitapta sadece peygamberimizin hayatı değil, ondan öncesi, Hz. İbrahim, abdullahın kurbanlık olma hadisesi, fil vakasından başlıyor. Sonrasında güzel bir hikayenin içine alıyor sizi. Kitabı özel kılan bence yaşanılanların gerçek olmasıydı. Duygu selleri, inen ayetler, çekilen sıkıntılar, hepsini içimde hissederek okudum. Bazı sahabelerin hikayelerinede yeri geldikçe kısa kısa değinmiş. Buda gerçekten güzel bir etki bırakıyor insanda. Kitapta hoşuma gitmeyen bi kaç şey ise; ilk olarak gadir hum vakasını direk şii kaynaklardan yararlanarak anlatmış ki, orda peygamberin hz aliye makamını devrettiği gibi bir söylemi var. Bununla ilgilide çevirmen notu mevcut. İkinci olarakta hicretten sonraki kısımlar çok yüzeysel anlatılmış, özellikle hendek harbi sonrası, belki kitabı daha hacimli kılma korkusundan belkide, zaten hicret sonrası çok detaylı bilindiği için gerek duymamış ama hicret sonrasınıda bu yazardan daha detaylı okumak isterdim.
Vel hasıl kelam; tavsiye olunur. Siyer okumalarında ilk sıraları alabilecek bir kitap
670 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın kapağında da belirtildiği üzere 'roman tadında bir siyer' diyebiliriz.
Hz. İbrahim'le başlayıp, Peygamberimiz'in (s.a.v) vefatı ile son buluyor.
Kitap bölüm bölüm ilerliyor. Bu sebeple okuması rahat.
Kitabın ilk kısımlarında yazar, Peygamberimiz'i doğru anlamak adına, öncelikle arap toplumundan, toplumun gelenek ve göreneklerinden, yaşantılarından, geçimlerinden, aile hayatlarından, kabileler arasındaki savaşlardan bahsetmeyi tercih etmiş. Pek de güzel yapmış. Siyer hocamızın bu konuyla alakalı güzel bir sözü var; "Bundan bin beş yüz yıl öncesini eleştirmeye değil, anlamaya ihtiyacımız var. " demişti kendisi. Bu nedenle ki Peygamberimiz'i doğru anlamak için, öncelikle O'nun yaşadığı toplumun öncesini ve sonrasını iyi bilmemiz gerekiyor.
Kitapta altını çizdiğim pek çok kısım oldu fakat uzun olduğu için (bir kısmını yazdığımda ise eksik kalacağından) burada paylaşmamayı tercih ettim.
Son olarak kitapta katılmadığım (Rahip Bahira olayı gibi) birkaç konu dışında, başarılı bir siyer kitabı olduğunu söyleyebilirim.
Diyanet baskısında sayfa 662 de Gadir-i Hum olayının anlatıldığı bölümde haşa Hz. Aişe validemizin kâfir olduğunu ima edecek bir kısım var muhtemelen bunda da vardır aynı bölüm. Bence siyer kitabı olarak Ehli sünnet bir yazarın kaleminden çıkan bir eser tercih edilmesi itikadimizin bozulmaması için daha uygun olur diye düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cemil Sönmez
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.