Cemre Naz Öztürk

Cemre Naz Öztürk

Çevirmen
7.6/10
486 Kişi
·
81
Okunma
·
0
Beğeni
·
308
Gösterim
Adı:
Cemre Naz Öztürk
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
69 syf.
·8/10
İlk kez bir kitabını okuduğum Halil Cibran'ı oldukça başarılı buldum ve beğendim . Kısacık hikayelerde anlayana derinden o kadar çok şey hissettiriyor ki bu oldukça güçlü bir kalemin ve psikolojinin yapabileceği bir şey..

Bazı hikayeler çok kısa da olsa beyin jimnastiği yapabileceğiniz kadar da uzun aslında .. darısı diğer kitaplarına . Çok sevmiyorum inceleme yapmayı aslında bakarsanız çok da beceremiyorum ama kesinlikle okunmalı bu kitap zaten bir gayretle bir saat de bitiyor ..

Hayırlı günler
160 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Karanlıkta Bir Nehir kitabı ile bu ayın başında @birkutukitapcom sayesinde tanıştım. Konusu itibariyle şimşek hızında ilgimi çekti ve hemen okumaya başladım. Başlarda o kadar çok altını çizmişim ki sayfaların, sarı sarı oldular. Çünkü içerisinde bildiğim ama bilmediğim Kuzey Kore hakkında birçok bilgi edinme fırsatım oldu. Kitabımız bir otobiyografi, hayat hikayesi. Yazarımız şu anda 73 yaşında. 1947’de Japonya’da doğmuş. Babası Güney Koreli annesi ise Japon. Doğduğundan itibaren bize hayatını anlatıyor. Kitap inanılmaz akıcı ve sade bir dile sahip. Çünkü betimleme neredeyse yok. Ve tarih belirtmeksizin yıl yıl atlayarak anlatılıyor. Aslında betimleme ve bir düzen eklenseydi; harika ve uzun soluklu bir roman olurdu. Ama bunlara gerek yok. Yazarımızın, bir şeyleri herkes öğrensin diye yazdığı bir kitap olduğu öyle ortadaki. Neredeyse 60 yılını bize böylesine sade anlatmasına rağmen göz yaşlarınızı tutmanızın imkansız olduğunu düşünüyorum. Her şey Japonya’da yaşarken bir anda ‘ dünyadaki cennet ‘ adıyla göz boyayan Kuzey Kore’ye göçleriyle başlıyor. Böyle bir hayat hikayesini daha evvel okumadığınıza emin olabilirim. Kitabı ‘yok artık’ diyerek okudum. Kuzey Kore hakkında tahmin ettiğiniz ama bilmediğiniz bir sürü vahşeti satır satır okuyorsunuz. Açlık, sefalet. Size kitabı anlatsam desem o kadar çok acı var ki, hangisini anlatacağımı unuturum. Asıl beni şaşırtan şey ise 1984 kitabından sonra okumam gibi bir tevafuk yaşamaktı. Çünkü 1984 yılında yaşanan her şey bu kitapta kanlı canlıydı. 1984 , 1948de yazılmıştı. Bu kitabın yazarı 1947’de doğmuştu. Çok fazla spoiler vermek istememekle beraber; 1984’de geçen büyük biraderin sizi her yerde izlemesi ile bu kitapta geçen sizi her yerde izleyen askerler, her iki kitapta da ‘düşünce suçunun cezasının ölüm olması’ , yine her iki kitapta ‘köleliğin özgürlük olması’ , birilerine delicesine bağlı yine birileri. O kadar çok ortak yön vardı ki. Birine distopya diyorlar, birine hayat hikayesi. Gerçekten içler acısı bir kitaptı. Yüreğimin sızladığını hissetmiştim. Sonu ise asla beklediğim gibi değildi. Adeta yıkılmıştım. Kesinlikle tavsiye ederim. 5/4
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Daha önce hiç okumamış olmama rağmen bende büyük sempati uyandıran (Hayatından bahseden Raven filminden olsa gerek) Edgar Allan Poe ile sonunda üç, kısacık ama sürükleyici hikayelerden oluşan kitaplarını okuyarak tanıştım. Boşuna sempati beslemediğimi de görmüş oldum hikayeleri beğendim için. Onun için de bir şeyler yazmak istedim.
Yazarın değeri de çoğu yazar gibi sonradan anlaşılmış, hiç şaşırmadım. Yazarın edebiyata katkıları da büyük; günümüz kısa öykünün kurucularından, polisiye romanın yaratıcısı olarak gösteriliyor ki kitaba adını veren bu öykü de dünyada ilk dedektif öyküsüymüş. Tüm öykülere tek tek değinmeyeceğim zaten hepsi kısa.
Genel olarak öykülerde doğaüstü atmosfer, korku öğeleri bulunuyor. Bu öğeler gizemli olaylar şeklinde, akıcı bir biçimde okura aktarılmış, okurken yorulmuyoruz yani.
Polisiye-gizem, sevenlere özellikle tavsiye edilir, keyifli okumalar :)
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Gerçek bir kaçış öyküsü. Küçük yaşlarında ailesiyle birlikte Japonya'dan Kuzey Kore'ye cennet vaatleri ile giden, gitmeye mecbur bırakılan Ishikawa'nın hikayesine tanıklık ediyoruz.
Hiç bir yere ait olamamak ve en kötüsüne layık görülmek.
Ishikawa çocukluğundan başlayarak Japonya'da bulunduğu dönemi, sonrasında Kuzey Kore'ye gitmelerini ve uzun yıllar acılar çektikten , türlü zorluk ile mücadeleden sonra Japonya'ya kaçışını , tüm gerçekliği ile anlatmış.
Etkilenerek okudum. Gerçek hayatlara dokunmak isteyenlere tavsiyemdir.
55 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Allan Poe’nn okuduğum ilk kitabıydı ama son olmayacak.

Kitap 66 sayfa 4 öyküden oluşuyo.
-Kuyu ve sarkaç
-Maelström e düşüş
-Gammaz yürek
-Amontillado fıçısı

4ünden en çok gammaz yürek adlı öyküyü sevdim. Okurken trajedi ve komediyi çok iyi harmanlamış. Başkalarınca deli olarak görünen fakat kendi aklından zerre şüphesi olmayan birinden bahsediyor.

Dili gayet akıcı ve sürükleyici. Duyguya ağırlık veriyor ve derin derinde hissettiriyor.
Keyifli okumalar. Tavsiye edilir..
160 syf.
Toplam 154 soneden oluşan ve sonelerin isimleri Sone 1, Sone 2 gibi numaralandırılarak, adlandırılan bir kitap. Sonelerin en belirgin özelliği, her bir mısrasında kafiyeler uçuşuyor. Bir sonede örneğin on beş mısra varsa, arada iki ya da üç tanesi kafiyesiz bir kelime ile sonlandırılmış, geri kalan tüm mısralar kafiyeli. Uyum ilk başlarda hoş gibi duruyor ama sonrasında sürekli kafiyeli bir şeyler okumak beni sıktı açıkçası. Bunların dışında daha çok, yitirilen bir sevgiliye yazılan şiirlerden oluşmuş. Birkaç yerinde dostluktan da söz ediliyor ama daha çok terkedilmiş bir adamın serzenişi diyebilirim. İlk sayfalarda çok zevkli ilerliyor ama sonrasında sıkıcı gelebiliyor. Okumayı düşünüyorsanız, ara vererek okumanızı tavsiye ederim. Ben ara vermeden ve bir saat gibi bir sürede bitirdiğim için, bana hitap etmemiş olabilir.
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Halil Cibran her kitabıyla yüreğe dokunuyor. İnsan okurken kolu kanadı kırılıyor. İçinden bir parça gidiyor sanki. Çok etkileyici ruha dokunan bir kitap.
160 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
"Bu hayatta, bazen sözde kaderinizin boğazından tutup boynunu kırmanız gerek...."
.
Yorumsuz
Yürek parçalayan yaşanmış gerçek bir hikaye ...sadece bunu söyleyebilirim ...

Yazarın biyografisi

Adı:
Cemre Naz Öztürk

Yazar istatistikleri

  • 81 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.