Ceren Kaya

Ceren Kaya

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
89 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Toplumsal psikoloji ile bireysel psikoloji arasında ki avantajların,dezavantajların ortaya net bir şekilde koyulduğu tespitlerin teorilerin ve denemelerin Freud tarafından yorumlandığı bir kitap.Anlatım gücü kesinlikle çok yüksek, psikolojik terimler kullanmak yerine herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmış.Kitlesel oluşumlarda ki toplumsal psikoloji ortak paydalar barındırıyor olsa da genelde duygusal ağırlıklı olduğu ve mantıktan yoksun oluşu çok güzel anlatılmış bu bile ''Çoğunluk haklıdır'' tezini çürütmeye yetecek bir tespit diye düşünüyorum.Bireyin kendi başına düşünme gücünün daha yüksek olduğu,kişisel yararını daha çok düşünüp buna göre hareket edebilmesi de bu görüşünü destekliyor zaten.Tabi bununla doğru orantılı olarak zaman zaman bu durumun ego ile sonuçlanması da ortaya çıkabiliyor.
Psikoloji'ye karşı ilgisi,merağı olan herkesin okuması gereken bir kitap bence, kısa olmasına rağmen gerçekten çok önemli ve güzel bilgiler barındırıyor.
89 syf.
·9/10
Terimleri bilmeyenler için arkada minik bir sözlüğü var. Kitleyi, Freud'un düşüncelerini nelere göre temellendirdiğini anlamak istiyorsanız ya da alana ilgiliniz varsa ve en önemlisi günümüzü anlamlandırma çabasındaysanız okuyunuz. Ancak bir roman ya da ders kitabı gibi değil, anlamaya çalışarak, hatta konuya ilişkin bilgi birikiminiz varsa karşı çıkarak okuyunuz.
89 syf.
·3 günde
Freud ve psikanaliz ... Benim ilgi duyduğum bi alan olduğundan değil sanırım bu kitabın ögretilerinin güzelliği. Bizim basit olarak gördüğümüz günlük yaşantıdaki bazı aktivitelerin analizi o kadar sade ve güzel ki anlamak için daha önce piskoloji ile ilgilenmiş olmamıza hiç gerek yok. Freud a saygım sonsuz ve bize davranışlarımızın sebeplerini öğrettiği için teşekkürler.
89 syf.
·3 günde·8/10
Her ne kadar Freud'dan çok Le Bon'un düşünceleri ile şekillenmiş olsa da sürü psikolojisinin kök nedenlerini bulup çürütebilmek acısından faydalı:)
89 syf.
·3 günde
Okullarda adını sıkça duyduğumuz Freud kimdir?Ne anlatıyor bu adam? Niçin bu kadar önemlidir? Merak edip okumak isteyenler için; oldukça derin analizlerinin olmasının yanında, sorgulayıcı bakış açısı ve kendinizi bulma arayışınızda ne kadar derine inebileceğinizi gösteren ve çevrenizdekilerle olan iliskilerinizi tekrar yapılandırmanıza büyük fayda sağlayan farkındalık ürünü... En nihai arayışımız olan "kendimizi" bulmanıza daimi ışık olan kuramları oldukça anlaşılır sadelikte ifade eden ve Freud'a önyargılı yaklaşanlara bile kendini sevdirecek bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 79 okur okuyacak.