Ceren Kaya

Ceren Kaya

Çevirmen
8.5/10
50 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
67
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
89 syf.
·13 günde·Beğendi·7/10
sakin ve dingin bir kafayla okumak gerekli.çok yanlış zamanda okudum,depresyondayım birazcık.bahsedilen durumları kafamda canlandırıp kavramam zor yada hiç olmadı.görüş açınız değiştikçe daha çok şey göreceksiniz.kitleler hakkında düşündüğüm kimi durumları bu kitapta da görmek beni sevindirdi.okudukça ,insanları çok düşünenlerin kafayı dağıtmasını hissettim.bu da biraz zorladı beni.
89 syf.
·3 günde·8/10
İlk incelemem ve okuduğum ilk Sigmund Freud kitabı. Elimde olan Freud kitaplarından ilk olarak bu kitaptan başlama sebebim sanırım sosyal psikolojiye olan ilgi ve sevgim diyebiliriz. :)

"Birey belirli bir koşul ( burada koşul kitle özelliği kazanmış insan topluluğu olarak düşünülebilir) gerçekleştiği taktirde nasıl olupta kendinden beklenenden son derece farklı bir biçimde düşünmekte, hissetmekte ve davranmaktadır?"
Freud nedenini ve nasılını psikanaliz kuramı çevresinde bu kitapta irdeler. Eşcinsellik, mani ve melankoli, aşık olmak, hipnoz gibi ilgi uyandıran konuları masaya yatırır. Ağır bir dili olduğunu düşünmüyorum lakin çok fazla bilgi aktarımı olduğundan sindire sindire ve not alınarak okunmasını öneririm.

SPOİLER!!!

•"Sürü içgüdüsü", "İki Yapay Kitle: Kilise ve Ordu" bölümlerini de içeren 12 bölümden oluşur.
Bu bölümlerde üzerinde durulan konulardan bahsetmek istiyorum.
•İlk olarak bireyin yalıtılmış haldeki durumundan bir insan topluluğunun içerisindeki duruma geçtiğinde farklılaşmasının sebebini bilinçaltıyla açıklar.
"Diyebiliriz ki bireylerde gelişimi böylesine farklılıklar gösteren ruhsal üstyapılar kaldırılıp bir kenara konur ve herkeste benzerlik gösteren bilinçsiz temeller ortaya, gün ışığına çıkarılır. Bu şekilde bir kitle içindeki bireyler ortalama bir karakter gösterecek duruma gelmiş olur." (Syf.10)
•Freud bir kitle içerisinde bulunan bireyin hipnoz altında kalma durumuyla aşağı yukarı benzetmektedir.
•Kitle içerisinde bulunan bireylerin ilkel dürtüleri doğrusunda hareket ettiğini dile getirir. Eleştiri ve mukayese gücünü kaybettiğinden dem vurur. Ayrıca bir kitlenin muhafazakar bir yapı içerisinde bulunacağını ve bütün yeniliklere karşı direnç gösterebileceğini de söylemektedir.
•Tesadüf eseri bir araya gelen bireylerden bir kitle oluşturabilmesi için ortak bir objeye veya ortak bir objeye duyulan sevgi duygusunun olmasından da bahseder.
•Birey kitlenin otoritesinin sınırsız olduğunu ve üstesinden gelemeyeceğini düşünür.
"Bireyin, cezalandırmasından korktuğu ve onun hatırı için pek çok engellenmeye boyun eğdiği otoritenin sahibi olan, bütün bir insan toplumunun yerini alır. Ona karşı çıkmanın birey için tehlikeli olduğu ortadadır ve dört bir yanda hâkim olan durumu örnek alıp onun izinden gitmek ve hatta belki de kötülerle aynı çuvala girmek daha güvenli olacaktır." (Syf 24-25)
•Bireyin kendi seçkinliğinden vazgeçip kitlenin onu telkin edip etkilemesine müsaade etmesini onlarla uyum içerisinde olmak istediğine ve onları gerçekten de sevmesine bağlar. (Bu bölümde sevgiyi libido kavramını kullanarak açıklar.)
•Daha sonra özdeşleşme kavramından bahseder. Özdeşleşme psikanaliz de başka bir kişiyle duygusal yönden bağlanmanın ilk dışa vurumu olarak ele alınır. İsteri vakalarında ego kimi zaman sevdiği kimi zaman sevilmeyen kişiyi kopya etmesinin ilgi çekici bir yanı olduğunuda dile getirir. Ki öyledir de.
"Annem olmayı istemiyor muydum zaten, şimdi öyleyim işte en azından onunla aynı hastalık belirtisini gösterdiğim müddetçe. Bu da tam anlamıyla isteri semptomlarının oluşum mekanizmasını ortaya koymaktadır." (Syf. 51)
•Eşcinsellik vakalarını oedipus kompleksi, özleşleşme ve ego bağlamında açıklar.
•"Aşık olmak ve hipnoz" bölümünde; aşık olma halini objenin egoyu tamamen ele geçirmesi ve böylelikle gönül alçaklığı, narsisizm kapsamında daralma gibi olası sonuçların olabileceğini aktarır. Aynı zamanda aşık olma haliyle hipnoz halinib benzetimini kurar.
"Her ikisi arasında hayli belirgin bir benzerlikler bulunur. Hipnotize eden kişiye olduğu kadar sevilen obje karşıda aynı alçakgönüllü teslimiyet, aynı yumuşaklık, aynı eleştiriden yoksunluk." (Syf. 61)
•Freud sürü içgüdüsünün oluşumu için "Kendilerini birbirleriyle özdeşleştirebilen eşit haklara sahip pek çok birey ve onlardan hepsinden üstün olan tek bir kişi." diyerek liderin olmasını zaruri görmektedir.

Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim.
95 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kendinizi yoğun bir biçimde psikolojinin içinde hissedebilirsiniz. Yapılan örneklemeler ile günümüzde içinde bulunduğumuz kitlenin ne kadar benzer olduğunu farkedebilirsiniz. Her daim merak edilen bu insanlar neden böyle sorularına kısa yoldan bir cevap niteliği taşıdığını düşünüyorum. Okumanızda yarar var. Sigmund Freud
89 syf.
·9/10
Terimleri bilmeyenler için arkada minik bir sözlüğü var. Kitleyi, Freud'un düşüncelerini nelere göre temellendirdiğini anlamak istiyorsanız ya da alana ilgiliniz varsa ve en önemlisi günümüzü anlamlandırma çabasındaysanız okuyunuz. Ancak bir roman ya da ders kitabı gibi değil, anlamaya çalışarak, hatta konuya ilişkin bilgi birikiminiz varsa karşı çıkarak okuyunuz.
89 syf.
Sosyo-psikolojik ve bireysel psikoloji ile ilgili kitap arayışım üzerine;
dilinin çok zor olmasını, ilk defa ve korkuyla okuyacağımı bilmeme rağmen bu kez kararlılıkla Freud'la tanıştım. İnce bir kitap gibi görüyor olmasına rağmen bu kitabın üzerine, gerçekten ağır sayılabilecek 7 roman bitirdim.
Freud okurken, anlatılanları sindirebilmek adına âdeta ders çalışıyormuşcasına notlar tutup araştırmalar yaptım. Hatta günde sadece yarım sayfa okuduğum, geri kalan zamanda ise bu yarı sayfada okuduklarıma kafa yorduğum zamanlar çok oldu.
Fakaaaat beni asıl zorlayan şeye gelirsek, ilk psikianaliz okuma deneyimimde BERBAT ÖTESİ BİR ÇEVİRİ ile karşılaşmam oldu. Bu tarz bilim-araştırma-inceleme-psikolji kitaplarını, değil ingilizceden-türkçeye cevirisi hatta ve hatta anadilinden( ki burada almanca)çevirisiyle; onu geçelim Almanca tercüman çevirisiyle bile değil, çok iyi derecede İngilizce veya almanca bilen, uzmanlığını almış, bir psikolog veya psikiyatr tarafından çevirilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Ya Allah aşkına Oda yayınlarının çevirisi ile okudum. Kitapta yabancı kelimelerin türkçe karşılığı olmasına karşın ısrar ve ısrarla yabancı kelime kullanılışı(örneğin; mania kelimesine engel denmiyor bi türlü), hiçbir psikianalitik kelime anlamının açıklanmayışı, kaynakça ve notlar kısmının olmayışı, Anlatım bozukluğu devrik cümle hat safhada olması... Ne arasanız vardı. İlaveten tekrarlanan kelime ve cümlelerden oluşmuş, bir paragrafı geçkin 7 satıra kadar, noktasız imlasız cümleler bile vardı yani o derece.
Nacizhane tavsiyem tabii dünyada iz bırakmış pskianalizin babası Freud'u okuyun. Fakat okuduğunuz yayınevinin ve çevirinin de kalitesine çok dikkat edin.
89 syf.
·3 günde
Freud ve psikanaliz ... Benim ilgi duyduğum bi alan olduğundan değil sanırım bu kitabın ögretilerinin güzelliği. Bizim basit olarak gördüğümüz günlük yaşantıdaki bazı aktivitelerin analizi o kadar sade ve güzel ki anlamak için daha önce piskoloji ile ilgilenmiş olmamıza hiç gerek yok. Freud a saygım sonsuz ve bize davranışlarımızın sebeplerini öğrettiği için teşekkürler.
89 syf.
·3 günde·8/10
Her ne kadar Freud'dan çok Le Bon'un düşünceleri ile şekillenmiş olsa da sürü psikolojisinin kök nedenlerini bulup çürütebilmek acısından faydalı:)
89 syf.
·10/10
#alıntı
Kitle, öndersiz yaşayamayan itaatkâr bir sürüdür. İtaate o kadar açtır ki kendini önder gösteren herhangi birini içgüdüsel olarak kabullenir.
Ve son olarak, kitleler hiçbir zaman gerçeği istemezler. Onlar yanılsama isterler ve yanılsama olmadan yapamazlar. Onlar gerçek olandansa, gerçek olmayana öncelik verirler; neredeyse gerçek olandan etkilendikleri kadar gerçek olmayandan etkilenirler.
Libido duygu teorisinden alınmış bir ifadedir. Libidoya, aşk adı altında ödün verilen dürtülerin(ölçülebilir olmamasına rağmen nicel bir büyüklük sayılan) enerjisi denebilir.
İlkel baba ego ideali yerine egoyu yöneten kitle idealidir.
Bir lideri kaybetmek ya da bir liderin doğması tehlike aynı kalsa da bir paniğe yol açar, üyeler arasındaki karşılıklı bağ kaybolur ve bir kural olarak liderleri arasındaki bağ da. Kitle vakumlu bir şişe kırılmış gibi toz olur.
89 syf.
·3 günde
Okullarda adını sıkça duyduğumuz Freud kimdir?Ne anlatıyor bu adam? Niçin bu kadar önemlidir? Merak edip okumak isteyenler için; oldukça derin analizlerinin olmasının yanında, sorgulayıcı bakış açısı ve kendinizi bulma arayışınızda ne kadar derine inebileceğinizi gösteren ve çevrenizdekilerle olan iliskilerinizi tekrar yapılandırmanıza büyük fayda sağlayan farkındalık ürünü... En nihai arayışımız olan "kendimizi" bulmanıza daimi ışık olan kuramları oldukça anlaşılır sadelikte ifade eden ve Freud'a önyargılı yaklaşanlara bile kendini sevdirecek bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.