Çetin Kerimoğlu

Çetin Kerimoğlu

Çevirmen
7.3/10
8 Kişi
·
31
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
132 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Biraz ondan, biraz bundan = DENGE

Nevrotik toplum adı altında, bazı açıklamalar yapmak isteğimi bu kitapta buldum..

Öncelikle bu kitabı okurken, insan bedenini ve beynini derinlemesine araştırdığım anlarıma gittim; ‘Hatırlattı, tekrarlattı, kavrattı.’ Bedenimizde ve beynimizde olup bitenlerden toplum olarak bihaberiz...

Yıllar önce değer yüklediğim insan (kendisi buna ‘beni balon yapma’ demişti) ‘heyy diyip ortaya bir link bırakmıştı’ merakımın iştahıyla linke tıklamıştım. İşte benim dönüm noktam kesinlikle bu andı. ‘Nebuch’ la tanıştım. Soluksuz dört videosunu izledim. Epifiz beziyle tanışmamı sağlamıştı değer yüklediğim insan. Bu kitapta beni epifiz beziyle kucakladı. Başlarken ki düşüncelerimle bitirirken ki düşüncelerimi kıyaslıyorum . Nasıl başardın bunu Descartes!! dedirtti.

Bizi biz yapan her şeyin temelinde beynimizdeki algılar yatmakta. Descartes bizlere algılarımızın çeşitliliğini sunuyor, kitabı maddelendirerek, soru-cevap niteliğinde sürdürmüş. Her duyguya açıklama getirmiş ve kanımca bunu başarabilmiş biridir.

Karmaşıksanız, dününüzle bugününüz aynı değilse, çelişkiliyseniz, anlaşılmazsanız, bir tek ben mi böyle düşünüyorum diyorsanız, duygularınıza ad koyamıyorsanız işte size çok güzel bir cevabım var. En yakın kütüphaneye, kitapçıya vs. gidiyorsunuz bu kitabı alarak cevabınızı buluyorsunuz.

Ve hemen bitirmek istemiyorum aktarmak istediklerim bitmedi.
https://youtu.be/KdZAaZXLFQY
Bu linkte var olan mesajı işitmelisiniz. Epifiz bezi hakkında bilgi sahibi olmadan kitabı okumanızı istemedim

Bize kendimizden parçalar sunan kitaplar siz çok yaşayın!
Eksik fazla olması önemli değildir. Önemli olan bizim bir kitaba , bir videoya , bir insana , bir hayvana , bir ağaca , bir taşa vs. nasıl bakabildiğimizdir. Bakmalarınızın yüceliğine diyerek var olan her insana uyanma hissi yaratacak bu kitaba teslim etmek istiyorum..
Descartes’in Ruhun ihtirasları kitabını okumak için elime aldım. Kitap madde madde yazılmış. Felsefeyle ilgili okuduğum nadir kitaplardan biri olacaktı ki bir yerde bıraktım. Descartes "Ceset artık iş göremez hale geldiği için ruh bedeni terk eder." diyor. Benim bildiğim ise "Ecel vakti geldiğinde ruh bedenden ayrıldığı için ceset iş göremez hale gelir." Önceki bildiklerimin yeni öğreneceklerimle çatışmasına hazır değilim. Böyle bir çatışmayı da âlemimde istemedim. Şu kadarını söyleyeyim. Yaklaşık 20 maddeyi okudum. Ve gördüm ki, atardamar, toplardamar, vücudun harareti, kanın akışı, sinir uçları, beyne giden dar yollar, bu yollardan incecik süzülen hayvan ruhları vs. vs. Üstadın şu sözü eşliğinde kitabın sayfalarını kapattım.
“Her şeyi maddede arayanların akılları gözlerindedir. Göz ise maneviyatta kördür.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Çetin Kerimoğlu
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 31 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.