Çetin Orhan

Çetin Orhan

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Sünnet olma ibadetinin resmi olarak ilk defa İbrahim döneminde olmasının sebebi, Allah ile ahit yapanların bir işareti sayılmıştır.
Çetin Orhan
Sayfa 27 - İştirak yayınları
Tevrat'a göre Allah İbrahim'e ve O'nun şahsiyetinde soyundan gelenlerle bir anlaşma (ahit) yapmıştır. Bu nedenledir ki, devamında getirilecek bu dine "ahit dini" adı verilmiştir. Bu sayede Yahudiler kendilerini seçkin, Allah tarafından en önemli konumda ve imtiyazlı olarak savummuslardır. Diğer inanç yapılarını ve milletleri kendilerinden aşağı görmüşlerdir.
Çetin Orhan
Sayfa 27 - İştirak yayınları
Öncelikle semavi dinlerlerden yahudiliği ve Hristiyanlığı anlatan yazar dinlerin doğuşunu, gelişimini ve yayılıșını anlatıyor. En sonda dinlerin nasıl değiștirilip bozulduğunu ve içerdiği çelișkileri anlatıyor. Lâkin İslâm'dan hiç bahsetmemesi eksik olmuş, önsöz kısmında bahsetsede, dinlerin hepsinin bir bütün olarak kitapta incelenmesini beklerdim. Semavi dinlerden sonra mitolojileri ve uygarlıkların dinlerini anlatan yazar, dinlerin ve mitolojilerin ortak noktalarına ve hatta birbirlerine benzeyen hikayelerine değinmesi ilgimi çekti.