Cevat Korkut

Cevat Korkut

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Sıcak bölgelerde yaşayan hayvanların, akreplerin, yılanların zehirleri, ılıman bölgelerde yaşayanlara göre daha etkili, daha öldürücüdür.
Şiddetli ve devamlı soğukların egemen olduğu yerlerde yaşayan insanların vücut yapılarında da değişikliklerin meydana geldiği görülmüştür. Örneğin, Eskimo'ların, Ateşadası yerlilerinin deri altlarında terleme bezleri çok azdır veya hiç yoktur.Deri altlarında bir yağ tabakasının varlığı, genital organlarının, ılıman ve sıcak bölgelerdeki insanlardan farklı oluşu, vücutlarındaki dikkat çekici özelliklerdendir.Ayrıca sindirim sistemlerindeki farklılık da hemen göze çarpar. Karaciğerleri büyük ve yağlıdır. Çene kemikleri çok kuvvetlidir. Karınları büyüktür. Aldıkları nefeste, havanın olanca soğukluğu ile ciğerlere ulaşamaması için burun yapıları biraz değişiktir.
Zenciler üzerinde yapılan incelemelerde, melanin pigmentlerinin üst deride çok yoğun olduğu ve alttaki kaslarda da bol miktarda bulunduğu, hatta beynin gri bölümüne kadar uzandığı gerçeği ortaya çıkmıştır.
Sıcaklık çarpması ile ölenlerin otopsilerinde kalp boştur ve büzülmüştür. Damarlarda ve aortlardaki kan siyahtır. Normalde kanda % 12-15 olan oksijen % 1-3’e düşmüştür. Bu nedenle kan siyahlaşmıştır. Burada myeline'in coogulation'u söz konusudur.
Vücudun ihtiyacı olan minerallerin topraktaki eksikliği, Orta Afrika'da, Senegal'de, İran’da, Java’da, Hindistan’da, Peru'da bazı bölgelerde, ekmek ununa kaolin veya yağlı kil karıştırarak yeme alışkanlığını ortaya çıkarmıştır.
Kümes hayvanları besleyenler, gölgede, az ışıklı yerlerde, hayvanların daha çabuk büyüdüklerini, yağlandıklarını, kilo aldıklarını gözlemektedirler.
Baudin, kalkerli bölgeler ile karaciğer ve böbrek taşları arasında yakın bir ilgi olduğuna işaret etmiştir. Kalkerli bölgelerdeki insanlarda arterler kireçlenir (atherom). Onlar yumuşak ve elastiki olması gerekirken, zamanla sert ve kırılma özelliği taşıyan bir hal alırlar. Beyin de kireçlenir. Böylece çok kireç içeren suları içmekten, yapısında çok kireç bulunan sebzeleri yemekten sağlığa aykırı bir durum ortaya çıkar.
Yüksek zirvelere çıkan kimselerde 4.000 metre ve daha yükseklerde verilen uyum molalarının ilk birkaç gününde sıkıntı semptomları ortadan kalkarsa da yeni koşullara tam uyum için 15 - 20 günlük zamana ihtiyaç duyulur.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.