Chantal Montellier

Chantal Montellier

Çizer
7.8/10
103 Kişi
·
493
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Chantal Montellier
Unvan:
İllüstratör
Doğum:
Andrézieux-Bouthéon, Fransa, 1 Ağustos 1947
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu çizgi romanda yeniden yaratılan Dava, bir sabah hiç açıklanmayan sebeplerden ötürü tutuklanan Joseph K'nın hayret verici bir yargı süreciyle mücadelesinin kasvetli hikâyesini anlatıyor. Joseph K, bir kafa karıştırıcı durumdan diğerine sürüklenirken, bilinmeyen suçlamalar karşısında masumiyetini kanıtlama konusunda giderek umutsuzlaşıyor. Birbirine yabancılaşmış uyruklarının hayatlarını ezip geçen otoriter bürokrasinin sert bir portresini çıkaran Dava, bugün de eski güncelliğini koruyor.(alinti)

Çizgi romana dönüstürülen Dava, Kafkaesk 'e örnek, cizimlerle müthiş olmuş.
128 syf.
·2 günde·5/10
"Siz, savaşmak zorunda olduğum toplumdansınız."

"Bir davalı her şeye hazırlıklı olmalı asla gafil avlanmamalı."

Çizgi roman, bir sabah hiç açıklanmayan sebeplerden ötürü tutuklanan Joseph K'nın hayret verici bir yargı süreciyle mücadelesinin kasvetli hikâyesini anlatıyor. Joseph K, bir kafa karıştırıcı durumdan diğerine sürüklenirken, bilinmeyen suçlamalar karşısında masumiyetini kanıtlama konusunda giderek umutsuzlaşıyor.

Dava'nın kitap halini daha çok sevmiştim. Çok sürükleyici bir çizgi roman değildi bana göre. Hikaye güzeldi ama roman hali çizgi roman halinden çok daha iyiydi.
128 syf.
·1 günde·7/10
Çizgi romanda Josef K. Kafka olarak çizilmişti ve bu hoşuma gitti, yazarın hayatı ile Josef K.'nın yaşadıklarına da bakınca bu durum çok uygunsuz değildi. Çizimler ve diyaloglar Dava'nın yapısına uygun ve güzellerdi, çok beğendim. Romanda olan bazı sahneler çıkarılmıştı, çok da sıkıntı olmamış bu, anlaşılırlığını sağlamış. Anlatımı, çizimleri ve diyaloglarıyla güzel bir çizgi roman olmuş, sayfalar su gibi aktı. Ancak ben iyi ki roman halini okuduktan sonra çizgi romanı okumuşum dedim çünkü kitaptaki derinliği bunda bulmak mümkün değil. Zaten çizgi romanların sevmediğim yönü bu, fazla yüzeysel oluyorlar.
Yorumun tamamı için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...gi-roman-yorumu.html
128 syf.
·8/10
Kafka'yı okumaya bu kitapla başlasaydım sanırım okuyacağım son kitabı olurdu. Gerçi yine son oldu da neyse. O kadar kızmıştım kitabın sonunda. Devamı gelecek gibi bir son olur mu be Kafka? Tam bir yıkık oldum sonunda. Okuyordum severek, yine olsa yine okurum. Sırf bitmesin diye her gün az az okuduğum nadir kitaplardandı. Ama sonunu beğenmedim. Ayrı bir aurası var kitabın, kesinlikle içerisinde kayboluyorsunuz. Sonunda ise PAAAAATTT diye bir sesle gerçek hayata açıyorsunuz gözünüzü. Ben öyle olmuştum.
Bu arada Kafka'ya o meşhur Dönüşüm ile başladım. Kafka'yı Dava ile bıraktım. Zira beni bu kadar boşluğa düşüren bir yazarı cezalandırmam gerekirdi.
Çizgi romanını okuduktan sonra bu kitabı okumaya geçtim. Biraz hüsrana uğradım diyebilirim.Cizgi romandaki konuyla fazla uyum sağlayamamış olması garipsenecek bir durum. Ama bu yüzden de kitaba kötü diyebilirmiyiz?hyr diyemeyiz. Öncelikli olarak okumanız görmeniz gerek tabiki.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Kafka Josef k. Olarak karşımıza çıkıyor. Benim için bu sekilde okumak biraz daha hayali karakterleri canlandırmada ustalaştırdi diyebilirim. Sürükleyici mi? Hayır tabi ki dava zaten ağır bir kitap ! Çizgi romanı sadece biraz daha doyurmuş diyebilirim . Ama bence çizgi romanını edinin kitaplığınızın bir kösesinde bulsun. Ama önce bi okuyun derim :)
128 syf.
·1 günde·9/10
Franz Kafka’nın bir sabah uyandığında bilmediği suç nedeniyle dava edildiğini öğrenerek kimliği belirsiz iki kişi tarafından tutuklanan Josef K. adlı bir kahramanın absürt durumunu anlattığı "Dava” adlı eserinin çizgi roman uyarlaması.

Klasik eserleri okumaktan keyif alan çizgi roman severlerin ilgi duyabileceği bir kitap.
128 syf.
·1 günde
Dava'nın kitabını okumadan önce Çizgi Romanını okumuştum. Açıkçası Çizgi Roman beni daha memnun etti. Bundaki etmende okuduğum kitaptaki artık çeviri sıkıntısı mı yoksa yazarın dili mi bilemediğim bir sorundu. Bununla beraber aşırı derecede beğendiğimi söyleyemem. Beni en etkileyen kısım (hem kitap hem de çizgi roman) başlangıçtaki tutuklanma sahnesi ve finalidir. Olay örgüsüyle çok ama çok farklıdır.
128 syf.
·Beğendi·8/10
Zaten Kafka'nın cümleleri insanı büyülemeye yetiyordu. Bir de görselleştirilmesi daha da şahane olmuş. Okuyucunun hayal etme görevi elinden alınsa da, normal metin halinde olacağı kadar keyif aldım. Şahane!

Yazarın biyografisi

Adı:
Chantal Montellier
Unvan:
İllüstratör
Doğum:
Andrézieux-Bouthéon, Fransa, 1 Ağustos 1947

Yazar istatistikleri

  • 493 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 232 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.