Charles H. Sherrill

Charles H. Sherrill

Yazar
8.0/10
11 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
341
Gösterim
Adı:
Charles H. Sherrill
Unvan:
Politikacı
Doğum:
1867
Ölüm:
1936
Ogeneral Charles Hitchcock Sherrill (13 Nisan 1867, Washington, DC - 25 Haziran 1936, Paris, Fransa) politikacı, diplomat .
Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal kadar, hakkında dedikodu, yalan ve uydurma haber çıkarılan bir başka lidere rastlamadığımı itiraf etmeliyim. Mustafa Kemal Paşa'nın özel hayatı ve sağlık durumu ile ilgili olarak ortaya atılan iddiaların sahipleri çoğunlukla haset ve kıskanç birtakım yazarlar olmuşlardır.
Charles H. Sherrill
Sayfa 10 - Karakarga Yayınları
Yunan tutsak subay sormuştu:
–Binbaşı mısınız?
–Hayır...
–Albay mı?
–Hayır...
–Tümgeneral mi?
–Hayır...
–Peki nesiniz?
–Ben mareşal ve Türk orduları başkumandanıyım!
Şaşkınlıktan ağzı açık kalan Yunan subay kekelemişti:
–Bir başkumandanın savaş hattına kadar yakın bölgelerde dolaşması işitilmiş şey değil!
Charles H. Sherrill
Sayfa 143 - Karakarga Yayınları
1881 yılında Selanik'te Mustafa adlı bir erkek çocuğun doğmasıyla Türk ırkının, dünya tarihinde yeni bir altın kitabı yazılmıştır.
Charles H. Sherrill
Sayfa 36 - Karakarga Yayınları
Başka ülkelerde ve başka dillerde, Mustafa Kemal'in Türk alfabesine yaptığı bu büyük reformun bir eşine rastlamak mümkün müdür? Elbette hayır... şurasını da unutmamak gerekir ki, bu devrim bütün bir ulusu yalnız bugün için değil, gelecek kuşaklar için de çok zor olan, Arap harflerinin ağır yükünden kurtarmıştır.
Charles H. Sherrill
Sayfa 190 - Karakarga Yayınları
Şimdi, ilk görüşmemizden daha çok kendi çevresini ve yuvasını bulmuşa benziyordu. Çünkü kütüphanesindeydi; ve yaradılış itibariyle daima okumak, tetkik etmek isteyen kimseler için bu varılacak en mutlu hedeftir. Mustafa Kemal, pek sevdiği kitapları, haritalarıyla çevrelenmiş kütüphanesindeki huzur ve rahatı hiçbir yerde bulamazdı.
Tarihle yakından ilgilenenler unutmamalıdırlar ki, Dünya Savaşı'ndan sonra açık açık görüşmesi yapılan, yenilmiş olana zorla kabul ettirilemeyen tek antlaşma Lozan Antlaşması'dır.
Charles H. Sherrill
Sayfa 164 - Karakarga Yayınları
Mustafa Kemal'in bu derece ileri görüşlü olması, Gelibolu savaşlarının Türkler için bir zafer olmasını sağladı.
Charles H. Sherrill
Sayfa 55 - Karakarga Yayınları
Harf devrimi Mustafa Kemal'in bugünün Türklerine olduğu kadar, yarınki kuşaklara da altın bir armağanıdır.
Charles H. Sherrill
Sayfa 191 - Karakarga Yayınları
Türk tarihinde bir kez daha, ulusal bir lider yetişmişti. Bu öyle bir liderdi ki, kendinden önce millete, hiçbir Türk'ün yapmadığı bir şekilde milli ruhu estirmiş ve uyandırmıştı.
Charles H. Sherrill
Sayfa 58 - Karakarga Yayınları
232 syf.
·13 günde·7/10
1932 ve 1933 yılları arasında Türkiye’de Amerikan büyükelçisi olarak görev yapan Charles H. Sherril tarafından yazılan Cumhuriyet dönemi kitabı.

Bir dönem gözlemesi aktarımı olduğu için edebi bir beklentim yoktu. Bunun da hakkını verdi.

Benim okuduğum baskı çok eski olmasına rağmen yine de anlaşılır bir Türkçe ile çevrilmişti.

Okurken beni en çok şaşırtan şey bu kadar detay bilginin bizim dışımızda (T.C vatandaşı olmayan) biri tarafından bilinmesiydi. Hem ilginç hem de gurur okşayan bir tarafı oldu.

Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun aydınlık fikirlerinin ışığında yürürken bu aydınlığa şahit olanların farkındalığını okumak keyifliydi.
232 syf.
·Puan vermedi
Gazi Mustafa Kemal, 1932-1933 yıllarında Türkiye'de Amerikan Büyükelçiliği yapan Charles H. Sherril tarafından yazılmış güzel bir kitap. Yabancı bir yazar tarafından yazılmış olması dikkatimi çeken yönü olmuştu ve bu sebeple kitabı almıştım. Iyi ki de almışım çünkü Atamızın sadece kendi ülkemizde değil dünya çapında da önemli bir lider olduğunu bir kez daha anlamış bulunmama yardımcı oldu. Dolayısıyla da kitabın bu özelliği bir kez daha gurur sebebi oldu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve bu süreçte de Türk Milletinin yaşadığı sıkıntıların ve sonrasında yapılan devrimlerin bir yabancı tarafından anlatıldığı güzel bir eser. Içerigindeki çoğu şey bizler tarafından biliniyor fakat bir yabancıdan hele ki o dönemde ülkemizde bulunan bir yabancıdan böyle güzel şeyleri duymak ve en az bizim kadar yapılan tüm yeniliklerden ve mücadelelerden onların da haberdar ve farkında olması çok hoş. Kitabı benim için değerli kılan şeylerden birisi diyebilirim. #gazimustafakemal #charleshsherril

Yazarın biyografisi

Adı:
Charles H. Sherrill
Unvan:
Politikacı
Doğum:
1867
Ölüm:
1936
Ogeneral Charles Hitchcock Sherrill (13 Nisan 1867, Washington, DC - 25 Haziran 1936, Paris, Fransa) politikacı, diplomat .

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.