1000Kitap Logosu
Charles King
Charles King
Charles King

Charles King

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
21 Kişi
47
Okunma
1
Beğeni
434
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
1967
Yaşamı
Georgetown Üniversitesi'nde araştırma görevlisi, yazar.

İncelemeler

Berkay Yıldız
Pera Palas'ta Gece Yarısı'nı inceledi.
406 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Öncelikle kitap tarihi bir kitap. Yani ismine aldanıp bir roman olarak algılamayın öncelikli olarak 2 büyük dünya savaşı arasındaki istanbulu bir yabancının gözüyle çok güzel anlatmış yazarımız. Ee tabi yabanci olması sebebiyle de büyük çoğunlukla istanbulda yaşayan azınlıklar üzerinden ele almış Istanbulu. Türk halkına az değinmiş. Bu anlatımının ortasına da meşhur Pera Palas otelini yerleştirmiş. Çok detaylı bilgiler vermesine rağmen hiç bir zaman sıkmayan anlatımıyla Istanbul aşıklarına çok iyi gelebilecek bir kitap..
Pera Palas'ta Gece Yarısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Hakkı G.
Pera Palas'ta Gece Yarısı'nı inceledi.
406 syf.
·
102 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yaşadığım şehrin renkli ve acılı yılları (her yılı renkli ve acılı değil mi ki?) olan yaklaşık 1892-1955 arası, gayrımüslimler ağırlıklı olarak ve Pera Palas ekseninde anlatılıyor. Çok iyi bir kurgu ile ve tatlı bir dille. Kitapta Troçki, Wrangel ordusu-Beyaz Ruslar, Halide Edip, Nazım Hikmet, Keriman Halis, Teddy Kolek, Struma gemisi, (sonradan Papa olacak) Apostolik Delege Roncalli, Varlık Vergisi, 6-7 Eylül olayları, II. Dünya Savaşı sırasında ajanların İstanbul’da cirit atması, Ayasofya, Udi Hrant, mübadele, eski harem ağaları gibi o dönemin İstanbul’u ile bir şekilde ilişkili ögeler çok güzel hikaye edilmiş. Tahminimden daha fazla keyif alarak okudum, bazı tespitlere katılmasam da çokça istifade ettim.
Pera Palas'ta Gece Yarısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Nejot
Pera Palas'ta Gece Yarısı'nı inceledi.
406 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Pera!
Çok değişik bir tarih deneyimi. Charles King, batan bir imparatorluk ile doğan bir cumhuriyet arasında, İstanbul’un, halkın ve kültürün yaşadığı değişimi, Pera Palas’ı merkeze konumlandırarak anlatılıyor. İnanılmaz uzun ve detaylı bir kaynak listesi ve yıllara mal olmuş bir araştırma var kitabın temelinde. Bir de daha neler neler... Atatürk var bir kere... Keriman Ece, Troçki, Nazım, Halide Edip isimlerden bazıları. Bunun yanısıra Ayasofya var, soyadı kanunu, varlık vergisi, Struma, işgal, kurtuluş, bombalar, kadınlar var. En çok hoşuma giden tarafı ise bir yabancı tarafından hazırlanmış olması. Bizlere okutulan tarih kitaplarındaki gibi değil burada yazanlar. Doğrudan eleştirilen çok husus var. Kimilerini objektif buldum, kimilerine katılmak içimden gelmedi. Ancak çoğunu bildiğim tarihi konuları farklı bir perspektiften, yalın bir dille okuma deneyimini gerçekten çok sevdim.
Pera Palas'ta Gece Yarısı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Sefa Akgül
Karadeniz'i inceledi.
344 syf.
·
6 günde
Birçok tarihi kaynaktan yararlanarak ‘Karadeniz’i kaleme alan Charles King, bölgeyi tüm yönleriyle anlatıyor. İlk olarak Karadeniz’in arkeolojisine odaklanan King, daha sonra bölgeye dökülen ırmakların denizi nasıl oluşturduğunu, coğrafyasını ve eko sistemlerini anlatıyor. Kitabına Karadeniz’deki eski Yunan kolonilerinin tarihi ve Roma İmparatorluğu’na baş kaldıran bölgedeki kabilelerle devam eden King; Karadeniz’deki İtalyan ticaret kolonilerini, bir Karadeniz limanı olan Yafa’da vebanın başlamasını, Pontus İmparatorluğu’nun Türk beylikleriyle ilişkilerini, Karadeniz’in fethedilerek Osmanlı’ya bağlanmasını ve Osmanlılar ile Rusların Karadeniz rekabeti gibi konuları anlatıyor.
Karadeniz
0.0/10
· 3 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1