Charles Molette

Charles Molette

Yazar
5.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Charles Molette
Unvan:
Yazar
Doğum:
Neuilly-sur-Seine, Fransa, 21 Haziran 1918
Ölüm:
Paris, Fransa, 4 Haziran 2013
Nasıl ki kendimi Giritli veya Türk olarak sınırlandırmam gerekmiyorsa, aynı şekilde Fransız olmaya da fazla heveslenmemeliyim. Sadece insan olmalı, madem ki sadece çarmıha gerilmiş İsa'yı tanıyacağım, nerede olursa olsun çalışmaya hazır olmalıyım. Bütün gayretlerimi tek bilim olan İsa bilimi yolunda birleştirmeyeceksem, niye ailemi terk edeyim, niye devamlı acı çekeyim.
Charles Molette
Sayfa 111 - Dergâh Yayınları
İlerde senin fikirlerine aykırı fikirlerle karşılaştığında, görüşlerinin sağlamlığını hissetsen bile, her ne pahasına olursa olsun kendini savunmaya soyunma :
Charles Molette
Sayfa 179 - Dergâh Yayınları
Aforozlar ve kiliseden kovmalar, bunlar lanetlemek veya nihai hükümler değil, kiliseden uzaklaştırma ve disiplin cezalarıdır.
Charles Molette
Sayfa 91 - Dergâh Yayınları
Etrafımda söylenen sözlerle yapılanlar arasındaki çelişkiler beni derinden etkiliyordu. Bana farz olduğu öğretilen beş vakit namaz dindaşlarımın çoğu, ana-babam ve hocalarım tarafından terk edilebiliyordu. Bu düzensizlikleri affettirmek için ileri sürülen mazeretler ve ince açıklamalar beni asla tatmin etmiyordu.
Charles Molette
Sayfa 43 - Dergah Yayınları
Sultan 1877 Türk-Rus harbinin felâketlerini bahane ederek, Anayasayı ve hatta kendi koyduğu hükümleri yürürlükten kaldırdı, muhalifleri ortadan kaldırdı veya sürgüne yolladı, bütün erki elinde topladı, özel bir kabineyle her türlü hür düşünceyi ve özel teşebbüsü boğmaya yönelik bir idare kurdu.
Charles Molette
Sayfa 233 - Dergâh Yayınları
264 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Giritli müslüman bir ailenin çocuğu olan Mehmet Ali (Poul Molla)'nin Fransa'ya hukuk tahsili için gidişi ve orada vaftiz oluşu, Fransız uyruğuna geçişi ve nihayet Papalık Sarayı Papalık Şarkiyat Enstitüsü Profesörü oluşunu anlatan bir eser. Kitap konusu itibarıyla her ne kadar çekici ise de kitabın %90'ının mektuplardan oluşması akıcılığa bent oluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Charles Molette
Unvan:
Yazar
Doğum:
Neuilly-sur-Seine, Fransa, 21 Haziran 1918
Ölüm:
Paris, Fransa, 4 Haziran 2013

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.