Charlie N. Holmberg

Charlie N. Holmberg

Yazar
7.1/10
54 Kişi
·
77
Okunma
·
0
Beğeni
·
320
Gösterim
Adı:
Charlie N. Holmberg
Unvan:
Yazar
Doğum:
Sandy, Utah, ABD, 4 Nisan 1988
Salt Lake City’de doğan Charlie, kendi gibi erkek ismi taşıyan üç kız kardeşiyle birlikte Uzay Yolu filminin hayranı olarak büyüdü. Kurgu romanları yazarlığının yanı sıra, serbest editörlük yapmaktadır. Brigham Young Üniversitesi’nden mezundur, ukulele çalar, bir sürü gözlü- ğü vardır ve günün birinde bir köpek sahibi olmayı istemektedir. Kâğıt Büyücüsü onun ve insan yapımı materyalleri canlandıran büyücülerin dünyasını inceleyen sıradışı bir serinin ilk romanıdır. Yazar, ailesiyle birlikte Utah’ta yaşamaktadır.
Sanki seni yıllardır tanıyor gibiyim. Acaba kaç tane kadın, sevdiği adamın kalbinin içinde dolaştığını iddia edebilir bilmiyorum.Fakat ben senin kalbinin içinde dolaşıyorum.
240 syf.
Harry Potter özlemine merhem olamayan bir kitap daha...

Haydi itiraf edelim, adında büyü kelimesi geçen bir kitapla karşılaşınca; Harry Potter dünyasına yeniden girerim acaba diye düşünmüyor musunuz?Ki kitabın arka kapağındada zaten, Harry Potter hayranlarini davet ediyoruz tarzı bir şeyler yazıyor. İnanın, hiçbir yere davet edilmiyoruz bu kitapta.

Cevabınız çoğunlukla evet diye düşünüyorum, bende evet diyenlerdenim. Bu sebeple kitabı görünce kalbim partutuş oldu. Bir hevesle okumaya başladım ama bir hevesle bitiremedim maalesef.

Neden mi ? Kitabı okumasanizda olur diyerekten başlıyorum incelememe. Kitabımız aslında üç serilik bir serüvenin ilk kitabı. Ancak kitabin sonunda, heyecanla serinin ikinci kitabını elime alayım telaşına maalesef ki kapılmıyorsunuz. Yanisi merak duygusu, doyurucu değil.

Aslına bakarsanız, kağıt büyücüsü, kitabın adı davetkâr konusu ilginç. Ama ne var ki kitabı okurken hep adını koyamadığıniz bir yavanlik var. Sebebini kitabın diline bağlıyorum. Fazlaca basit bir dili olduğunu düşünüyorum. Ve af dileyerek son düşüncemi dile getiriyorum, konu secimi, kitabın fikri harika ama gel gör ki bu fikir hiçte iyi işlenmemiş.

Harry Potter diyerek başladım, tabi ki Harry Potter serisiyle bu seriyi kıyaslayarak devam etmeyeceğim. Çünkü bu seri, bana göre o çıtanın çok altında.

Son sözüm, okumasanizda olur ancak okuyayım ya hu diyorsanız da, okurken sayfalarin uçarcasına ilerliyeceğini ummayın derim.
240 syf.
·1 günde·5/10
Kitap bir günde bitecek kadar akıcı fakat sakın beklentinizi yüksek tutmayın, Harry Potter reklamına hiç kanmayın çünkü büyü dışında bir benzerliği yok ve buradaki büyüler de farklı. Beklenti olmadan okursanız beğenebilirsiniz. Ama beğenmeme ihtimaliniz de yüksek çünkü mutlaka okunması gereken ya da iyi ki okumuşum dedirtecek bir kitap değil. Yetişkinlerden ziyade lise dönemine hitap ediyor. Yazım yanlışları, anlatım bozuklukları ve imla hataları da var maalesef. Konusunu kısaca özetlemek gerekirse; Ceony isimli büyücülük okulundan birincilikle mezun olmuş on dokuz yaşında bir kızın kağıt büyücüsü olmak için Büyücü Emery Thane’e öğrenci olması ve sonrasında yaşananlar diyebilirim. Ceony karakterini pek sevmedim çok meraklı ve fazla gereksiz soru soruyor.
Kadim lanetler ve isimlerle yaptığı bağlantı Yerdeniz’i hatırlattı. Granger Akademisi yerine başka bir isim kullansa daha iyi olabilirmiş. Yazar Amerika’da yaşıyor ama kitap Londra’da geçiyor. Tamam bir özenti var ama daha az benzerlik yapabilirdi. Kara büyü işlenmiş ama organ büyücüleri adıyla. Kiliseden bahsedilmesi de ilgimi çekti. Çok kaliteli bir kitap arayışında değilseniz okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
240 syf.
·4 günde·5/10
Hakkında okuduğum bir yorum sayesinde kitabı okumaya karar vermiştim sanırım, ne okusam derken bunu görünce de okudum. Kitap alıştığımız büyü sistemlerinden biraz farklı bir büyü sistemine sahip, bir çok maddenin kendi büyü tarzı var ve her büyücü bir madde ile büyü yapabiliyor. Baş karakter hemde anlatıcı olan Ceony ise kağıt büyücüsü. Kitabın büyü sistemini sevdim ancak olay örgüsü ve dili zayıftı. Yazarın ilk kitabı bu sanırım ve bunun verdiği acemiliği hem diyaloglarda hemde olay akışında hissediyorsunuz. Bu büyük sorun olmasa da kitabın genel konusu iyi değildi, yazar iyi başladığı bir şeyi romantizme bağlamış ve hikayeyi araya vermiş. İlk yarısı güzel ve farklı olsa da yazar ikinci yarıda kitabı mahvetti. Kitap mantık ekseninden duygu eksenine geçince okuması da zorlaştı.
Başlamadan önce kitapla ilgili daha çok bilgim olmasa muhtemelen okumazdım, yine de büyü sistemi hoştu, okumayı sevdim ancak serinin devamını merak etmiyorum. Yazar diğer kitaplarında mantıktan daha çok faydalanır umarım.
240 syf.
·2 günde·3/10
Olayı ben size özet geçiyorum hemencecik.

Ceony Hanım büyücülük okulundan mezun olur istemediği halde kağıt büyücülüğünde çırak olmaya zorlanır. Büyücü Thane kendisi artık geriye kalan az sayıda usta kağıt büyüsünden biridir ilginç diye anlatılsa bile ben bir numarasını göremedim. Eski sevgili/kötü büyücünün gelip ortalığı dağıtma girişimi ile mücadele başlar.

Amanın ne kitaptı sormayın! Tanıtımda yazanın aksine Harry Potter özlemi çekenler bu kitabı okumayınız kesinlikle aradığınız kitap bu değil. Yani olay sıfır, kötü karakter kesinlikle akılda yer edecek ve 'ismi lazım değil'e dönüşecek kadar kötü değil. Anlatım uzun zamandır okuduğum en sıkıcı anlatım olabilir ama bu tamamen konunun sıkıcılığından da kaynaklı olabilir emin olamıyorum şuan.

Not: serinin ikinci kitabi cam büyücüsü 5 şubatta çıkıyormuş ilgilenenlerin bilgisine.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap baya hızlı giden bir kitaptı fakat benim okumamazlığım ve üşengeçliğim yüzünden elimde süründü. Konudan biraz bahsetmek istersek, Ceony büyücülük okulundan büyük bir başarıyla ayrılmış bir büyücü kızımız. O aslında metal büyücüsü olmak isteyen bir büyücü fakat kağıt büyücülüğüne istek az olunca onu o alana yönlendirmişler. İşte olaylar usta kağıt büyücüsü Tagis’in evine gitmesiyle başlar. İlk başlarda çok isteksiz olsa sonradan ve büyücü Tagis için atıldığı macerada kağıt büyücülüğüne baya ısınır. Bu kitapta büyücülük biraz daha farklı herkes yemin ettiği şeyin üzerinde sadece büyü yapabiliyor. Mesela kağıt büyücüleri, ömürlerini kağıda adar bir yemin ederek kağıt büyücüsü olabiliyorlar. Bir çok nesnenin de büyücüsü olunuyor mesela metal ve plastik. En kötüsü olan yani kara büyü olarak adlandırılan organ büyücüleri. Bu kitapta organ büyücülerini baya bir göreceksiniz.
•••
Kitabın ilk 70 sayfasını falan okulda okuduğum için kitaba pek kapılamadım fakat diğer sayfalarını evde okuduğum için bir oturuşta bitirdim. Bu kitabın konusu ilgimi baya çekti ve kitabı acaba sonunda ne olacak merakı ile beraber okudum. Ceony fazla cesur ve akıllı, Büyücü Tagis de fazlasıyla usta bir kağıt büyücüsü.
224 syf.
·1 günde·4/10
Serinin iki kitabını birlikte almıştım son kitabı daha çıkmadı ama çıkarsa alır mıyım bilmiyorum. Akıcı bir kitap ama daha önceki gibi bu da lise dönemine hatta tam lise dönemine hitap ediyor çünkü bu kitapta aşk da var. Diğer kitap daha çok Coeny ve Emery (sonradan da Lira) üzerinden ilerlemişti ama bu kitapta Delilah ve Grath karakterine de çokça yer verilmişti. Cam büyücülüğü hakkında da bilgi veriliyordu.
Yazarın iki kitapta da “kıskanma” kavramını haset boyutunda işlemesinden hoşlanmadım. Ufak tefek anlatım bozuklukları vardı, çok basit bir dilde yazılmıştı. Kaliteli kitap arayanlara tavsiye etmem ama kafa dağıtmak istiyorsanız, fantastik tür kitaplardan hoşlanıyorsanız çok olmasa da beğenebilirsiniz. Keyifli okumalar.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
'Kağıtla evirir çeviririm, binbir türlü şekil şukul yaparım' temasından oluşan bu hikayemizin konusu bir hayli ilginç.

Ceony Twill'in metal büyücüsü hayallerini plastik bozması büyücü Aviosky denen dümbülek kırıyor. "Bak kızım, kağıt büyücülerinden çok az var. Başkalarını koyamayız! İlla sen gideceksin ki biz bu hikayenin suyunu çıkaralım," diyor. Ceony, kaşlarını çatıp burnunu sümkürterek kağıt büyücü Emery Thane'in evine kış kış yollanıyor.
Bir materyalle kurulan bağ bir daha asla bozulmaz ve başka bir materyalle bağ kurulamazmış. Bu bilgiyi beynine iyice kazıdığı halde kızımız ne yapıyor? Sevmediği halde kağıtla bağ kuruyor. 🤔

Sonrasında dediğim gibi kağıtla şekil şukul yapmasını öğreniyor. Mesela iskelet Jonto'yu bir sürü kağıtla yapıyor ve onu canlandırıyor. Kuşlar uçuyor, kurbağalar sıçrıyor, balıklar yüzüyor. Origami tuzlukla geleceği görebiliyor. Çok bir şey yokmuş canım, bayağı bir işlevi var aslında. ️ Bana göre kağıtla beraber metal, plastik ve camdan da birkaç tane numara okusaydık, fena iyi olurdu. Çünkü kağıt yaratıcılıktır, denildi. Lakin diğer materyal büyüleriyle bağlantı kurduğumuz tek şey, plastik bir eldiven yardımıyla bir bedenin durumunu inceleyebilediğimizi fark etmemiz oldu. Biraz daha detay olabilirdi, bana göre.

Yine de Ceony'nin organ büyücüsüyle Thane'nin kalbinde yaptığı kapışma hoşuma gitti. Hikayeye azıcık duygusal hava katmaları için tuhaf ama güzel bir yöntem olmuş.

Diğerlerinin hikayeyi beğenmemesinin nedeni, bence arka kısımdaki yazıdır: Harry Potter hayranlarının sihirli bir dünyaya başka bir açıdan bakabilecekleri bir roman.

Kusura bakmayın ama böyle bir yazı olursa, öfkeli yorumlarla karşı karşıya kalırsınız. Ama bu kitabı Harry Potter'la karşılaştırmadan okursanız, gerçekten beğenirsiniz. Tavsiye ederim, asla okumaktan pişman olmazsınız.
240 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kadar kısa bir kitap nasıl bu kadar güzellik ve heycan ve macera barındırabilir . Efsane iyi bir kitap . Tanrım büyüler ask intikam. Kesinlikle harika betimleme olay örgüsü konusu hepsi şahane lütfen okuyun pişman olmazsınız. Devam kitaplari sabırsızlıkla bekliyeceğim . :))
240 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu neymiş böyle diye elime alıp bir günde bitirdiğim sayılı kitaplardan. Harry Potter ile yakından uzaktan pek bir alakası yok büyü olması dışında.Ama yine de bir şans vermenize değer.Okurken kendinizi de bir büyücü olarak orada olayları izlerken bulacağınıza eminim.
240 syf.
Heyecanlı kısa sürede (ki ben 3 saate bitirdim ) tek solukta okunacak türden kitap. Farklı büyücüler dünyası var karşımızda. Adındanda anlaşılacağı üzere bizim hikaye kağıt büyücüleri üzerine. Zeki esas kızımızın çırak olarak gittiği yerde başına gelenleri konu alıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Charlie N. Holmberg
Unvan:
Yazar
Doğum:
Sandy, Utah, ABD, 4 Nisan 1988
Salt Lake City’de doğan Charlie, kendi gibi erkek ismi taşıyan üç kız kardeşiyle birlikte Uzay Yolu filminin hayranı olarak büyüdü. Kurgu romanları yazarlığının yanı sıra, serbest editörlük yapmaktadır. Brigham Young Üniversitesi’nden mezundur, ukulele çalar, bir sürü gözlü- ğü vardır ve günün birinde bir köpek sahibi olmayı istemektedir. Kâğıt Büyücüsü onun ve insan yapımı materyalleri canlandıran büyücülerin dünyasını inceleyen sıradışı bir serinin ilk romanıdır. Yazar, ailesiyle birlikte Utah’ta yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 77 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.