Christophe Galfard

Christophe Galfard

Yazar
8.8/10
23 Kişi
·
47
Okunma
·
4
Beğeni
·
285
Gösterim
Adı:
Christophe Galfard
Tam adı:
Dr. Christophe Galfard
Unvan:
Fizikçi, Yazar.
Doğum:
1976, Paris, Fransa.
Stephen Hawking, 28 Haziran 2009'da, gün ortasında, zaman yolcuları için bir parti düzenlemişti. Yalnızca zaman yolcularının geleceğinden emin olmak için parti sonrasına dek kimseye davetiye göndermedi. Kimse gelmedi.
Evinizin emniyetli ortamından uzaklardaki evren, sizin rahatınıza göre yapılmadı. ( Edward Witten )
Dünya'yı meydana getiren ağır atomların, yaşam için gerekli atomların, vücudumuzun içerdiği atomların hepsi zamanında bir yıldızın kalbinde yoğurulmuştur. Nefes aldığınızda onları solursunuz. Teninize ya da başkasının tenine dokunduğunuzda, yıldız tozuna dokunursunuz.
"Matematik, Tanrıların insanlarla konuştuğu dildir."
Christophe Galfard
Sayfa 199 - Domingo (Duygu Akın Çevirisi, 5. Baskı Kasım 2018, İstanbul)
"Bu uçsuz bucaksız evrende yalnız olmamız pek mümkün görünmüyor insana: 'Bir tek bizsek, ne korkunç bir alan israfı,' demişti Abdli gökbilimci ve uzaybilimci Carl Sagan, 1985'te."
Christophe Galfard
Sayfa 40 - Domingo (Duygu Akın Çevirisi, 5. Baskı Kasım 2018, İstanbul)
Samanyolu, bırakın Her Şey olmayı, çok daha büyük ölçekteki karanlık bir sınırsızlığın içinde küçücük bir adadan öte değil.
"Gerçekliği anlama arayışı, yapılacak her şey yapılıp söylenecek her şey söylendikten sonra, kişisel bir arayıştır aslında."
Christophe Galfard
Sayfa 248 - Domingo (Duygu Akın Çevirisi, 5. Baskı Kasım 2018, İstanbul)
"Uzayda ışığın rakipsiz hızı, saniyede 299.792,458 kilometre gibi akıl almaz bir seviyeye erişir. Siz bu cümleyi okurken ışık Dünya'nın çevresini yaklaşık yirmi altı defa dolaşabilir."
Christophe Galfard
Sayfa 67 - Domingo (Duygu Akın Çevirisi, 5. Baskı Kasım 2018, İstanbul)
"Bir şeyi görmüyor olmamız, var olmadığı anlamına gelmez."
Christophe Galfard
Sayfa 92 - Domingo (Duygu Akın Çevirisi, 5. Baskı Kasım 2018, İstanbul)
"Hiç uçurumdan atlamaya çalıştınız mı? Ya da bir gökdelenin tepesindeki pencereden?
Muhtemelen, hayır.
Peki, neden?
Ölürsünüz de ondan.
Denemeye kalksam ben de ölürüm. Ya da deneyen herhangi biri...
Peki, neden hepimiz biliyoruz bunu?"
Christophe Galfard
Sayfa 53 - undefined
380 syf.
·7 günde
Christophe Galfard. İnternette uzay ve bilim ile ilgili kitaplar araştırırken Evren Avucunda kitabı karşıma çıkmıştı. Ne yazarı tanıyordum ne de kitabı daha önce duymuştum. Ki yirmi dile çevrilmiş ve Fransa’da 2015 yılında en iyi bilim kitabı seçilmiş bir kitaptan bahsediyorum. Yazarımız kim ki diye soracak olursanız Stephen Hawking’in 2000-2006 yılları arasında öğrencisi olarak teorik fizik doktorası yapmış bir insan evladı cevabını vereceğim. Ayrıca doktorasını da karadelik bilgi paradoksu üzerine yaptığını duyunca insan “vay be” demekten kendini alamıyor bence.

Kitap hakkında konuşmadan önce yazarımız hakkında birkaç bilgi daha vermek istiyorum. Stephen Hawking’in öğrencisi olduğunu yukarıda belirtmiştim. Stephen Hawking gibi bir hocayla doktora yapmak... Sanırım tarif edilemeyecek kadar güzel olmalı. Galfard, doktorası bitince bilimin herkes tarafından anlaşılması için çalışmalara başlamış. Carl Sagan’ın izinde gitmiş desek yanlış bir tabir olmaz. Televizyon programları hazırlamış, konferanslar vermiş, Stephen Hawking ve Hawking’in kızıyla beraber bir roman bile yazmış. Bizim gibi insanlar için (en azından benim gibi insanlar için) bilimin daha kolay anlaşılabilirliği için elinden geleni yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Kendi internet sitesinde “Ask Me About the Universe” adından forum tarzında bir bölüm var. Buraya tıklayıp evren hakkında sorunuzu yazıyor ve onun cevaplamasını bekliyorsunuz. Evet bizzat kendisi tarafından cevap alıyorsunuz. Halkın bilim insanı!

İnternet sitesinin linki: http://www.christophegalfard.com/le-temps/

Galfard hakkında bu kadar bilgi elbette yeterli olmayacaktır fakat artık kitaba dair kendi fikirlerimi söylemeliyim.

Hepimiz göğe bakıp yıldızlar hakkında hayal kurmuşuzdur. Büyüdükçe uzaya dair hayallerimiz de büyümüştür. Çocukken sadece gördüğümüz kadarıyla hayal ederiz. Yıldızlar orada nasıl duruyor? Acaba onlar neyden yapılmıştır? Güneş kaybolunca nerede bekliyor? Ay bazen portakal gibiyken neden hilal şeklini alıyor? Büyüdükçe, okudukça, izledikçe kurduğumuz hayaller ya da sorduğumuz sorular da değişir. Uzayın sonu var mı? Bizimki gibi başka dünyalar var mı? Büyük Patlama tam olarak nedir? Işık hızına neden ulaşılmaz? Ve daha fazla soru.

Bu sorulara cevap aramayı seçebilir ya da öğrenince elimize ne geçecek ki hepsi soyut kavramlar, göremedikten sonra ne anlamı var diyerek yaşamaya devam edebiliriz. Bazen bu sorulara cevap bulamayışımızın başka nedeni ise yazılan kitapların anlaşılmaz formüller, terimlerle dolu olmasıdır. Hele bir de sözel zekaya sahipseniz. Daha ilk sayfalarda hevesimiz kırılır. Yeni sorumuz ise şöyle olur: Neden daha sade bir dille anlatmazlar ki?

Anlatmışlar işte. Evren Avucunda. Galfard kitaba başlarken ne diyor buyurun olduğu gibi görün:

“Başlamadan önce sizinle paylaşmak istediğim iki şey var.
İlki, size vereceğim bir söz, ikincisi ise bir temenni.
Vereceğim söz şu: Bu kitapta sadece bir tane denklem göreceksiniz. O da E=mc².
Temennimse bu kitapta hiçbir okuyucuyu geride bırakmamak.”

Ve evet tek denklem sözünü verdiği gibi E=mc². Koca evreni açıklarken sadece karşımıza bu denklem çıkıyor. Yanlış anlaşılmasın, her şeyi bu denkleme göre anlatmıyor. Denklemsiz, anlaşılması imkansıza yakın terimler olmadan masal tadında bir yolculuğa çıkıyorsunuz Galfard’ın rehberliğinde. Öyle ki hani soru sormak da bir sanattır deriz ya, Galfard bize hangi soruyu sormamız gerektiğini bile söyleyerek en büyük yükten kurtarıyor.

Yolculuğumuz mis gibi bir kumsaldan başlıyor. Kozmosa bir yolculuk. Evreni anlamak için önce onu bize gösteriyor, tanıtıyor Galfard. Yani önce en büyüğe bakıyoruz. Gözlemlenebilmiş evrenin tamamına. Başıboş dolaşmıyoruz elbette. Dünya, Ay ve diğer gezegenler, Güneş, asteroitler, kuyruklu yıldızlar, diğer galaksi sistemleri ve daha fazlası. Yolculuk boyunca karşımıza çıkan her türlü yıldız veya gezegene dair olabilecek en sade şekilde bilgiler veriyor. Abarttığımı düşünmenizi istemem. “Bu bilgileri hem en sade şekilde verecek hem de bizi etkileyecek öyle mi?” diye sorabilirsiniz. Benim cevabımsa “kesinlikle evet!” olacaktır.

En büyüğe bakarken bize ışık hızından bahsetmeye başlıyor. Işık nedir? Nasıldır? Neden o hıza asla ulaşamayız? Ulaştığımızı varsayarak o hızda neler olurdu? Işık nedir? Ve daha fazla sorunun cevabını veriyor bize.

En büyük ardından ışık hızı ve sırada en küçüğe yolculuk var. Kuantum dünyasına giriş. En küçüğe doğru yol alırken ışığa dair öğrendiğimiz bilgilerden yararlanıyoruz. Şimdi de gidebildiğimiz kadar küçüğe gidiyoruz. Burada size Barış Özcan’ın şu videosunu izlemenizi öneriyorum. Gözlemlenebilen en büyük ve en küçük şeye dair 11 dakikalık muazzam bir video. Barış Özcan’ı bilmeyenler varsa da mutlaka Youtube’da kanalına göz atmalarını tavsiye ederim. Youtube'un sadece kocaman bir çöplük olmadığının en güzel kanıtı bence Barış Özcan’dır.

Video linki: https://youtu.be/oB2u8dbYQLI

En büyüğe ve en küçüğe yaptığımız yolcuğun ardından tekrar evrene dönüyoruz. Büyük Patlama ve ötesine. Evet Büyük Patlamadan öncesine bir yolculuk. Kulağa nasıl geldiğinin farkındayım ama emin olun Evren Avucunda sadece bu yolculuk için bile okunabilir.

Genel olarak ana başlıklar bunlar. Ben ayrıntıya girmedim. Gerçekten ayrıntıya girmedim. ‘Spoiler’ olabilecek herhangi bir bilgi de vermedim. İncelemeyi buraya kadar okuduysan içini ferah tutabilirsin yani .

Birkaç maddeyle Evren Avucunda kitabı neden okunmalı?

1) Evet, evrene dair bir şeyler öğrenmek için,
2) Sade bir dil, sürükleyici bir anlatım ve şaşırtıcı bilgiler için,
3) Güneş sistemi, karadelikler, kuantum bölgeleri, sicim teorisi hakkında merakının gitmesi için,
4) “Herkes için bilim!” sloganıyla evreni avucumuza getirdiği için bu kitap mutlaka okunmalı.

Sadece dört madde mi? Tabi ki hayır. Galfard’ın başlarken söyledikleri bu maddelerden bile önemli bence. Kimseyi geride bırakmadan çıkılan bir yolculuk. Şimdi de okuduğum, öğrendiğim bilgilerden sonra bazı filmleri tekrar izlemeye karar verdim. Genel de bazı kurgular saçma gelir bize. “Daha neler yahu!” deriz. Filmi kendi film dünyasında değerlendirmemiz gerektiğini düşünürüz. Örneğin Ant-man (Karınca Adam) filmi. Kuantum seviyesine küçülmekten bahsedildiği bölümler ve özellikle ikinci filmde sıkça karşımıza çıkan bu bölge artık saçma gelmiyor. Daha doğrusu filmdeki işleniş şekli saçma gelmiyor demeliyim. İncelemeyi daha da fazla uzatmamak adına kitabı okurken ve bitirdikten sonra izlenmesi gereken filmler diye bir liste oluşturdum ve bu kitabı okurken veya okuduktan sonra “acaba kötü film midir?” demeyeceğinin garantisini vererek beş tanesini yazıyorum:

1) Interstellar (Yıldızlararası)
2) Predestination (Kader)
3) Another Earth (Başka Bir Dünya)
4) The Contact (Mesaj, Carl Sagan’ın kitabının uyarlamasıdır bu arada)
5) The Fountain (Kaynak)

Liste daha da fazla uzatılabilir ama ben en bilindiklerini yazayım dedim. Daha da doğrusu kitaptan öğrendiğiniz bilgileri görsel olarak da görebileceğiniz beş film diyelim.

Şimdiden keyifli okumalar ve iyi yolculuklar.

Kitapla ve sevgiyle kalın.
380 syf.
·59 günde·Beğendi·7/10
Astronomi ve fizik adına en ufak şey bilmiyorsanız sizin için çok yararlı olacak bir kitap. Yazar konuya olabilecek en basit şekilde başlamış ve zorluk derecesini kademe kademe arttırmış. Eğer konu hakkında bilginiz varsa dahi okumanızı tavsiye ederim.Sonlara doğru akıl almaz teoriler ve çözülmemiş problemler işin içine giriyor.

--SPOİLER--

Kitap hakkında beğenmediğim nokta anlatım şekli. Kitap boyunca yazar hep sizinle konuşuyor ve özellikle ilk sayfalarda "... yapıyorsunuz, ...ediyorsunuz, ..geliyorsunuz, ..gidiyorsunuz" şeklindeki cümleler çok can sıkıcı olabiliyor. Dediğim gibi, bilen biri için kitabın ilk üçte biri çok sıkıcı gelebilir. Direndim okudum ve pişman değilim. Benim fikrim, yazar o tropik adayı, vazoları, halanızı işin içine katmasa daha iyi olurdu. Bu ayrıntılar sırf bilimsel bir kitaba roman havası vermek ve "ben her yaştan ve seviyeden insana uygunum" klişesini bangır bangır bağırmak için zorlama bir şekilde eklenmiş.
Her şeye rağmen bu kitabı okumanın insana bilimsel anlamda bir şeyler kattığını düşünüyorum.
%19 (70/380)
·Beğendi·7/10
Gayet anlaşılır bir kitap , seviyeniz ne olsa anlayabileceğinizi düşünüyorum. Kitapta hayal gücü sınırsız düzeyde , oturduğunuz yerden evrenin en ucra köşelerine ulaştıran bir kitap.Ama okurken beni sıktı ve yarım bıraktım.
Bir atomun çekirdeğine dalıyor,zamanda yolculuk ediyor,güneşin içine giriyoruz.dokunuyoruz.Christophe Galfard evreni avucumuza bırakıyor............
380 syf.
·5/10
Atomun çekirdeğinden başlayıp, güneşin yakıcı sıcağından geçip uzayın sonsuz derinliklerinde devam eden sürükleyici bir yolculuk. Evren hakkında bir çok şey öğrenecek, sıra dışı farkındalıklar yaşayabileceksiniz. Ne kadar küçük ve ne kadar da önemli olduğumuzu hissedeceksiniz okudukça.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christophe Galfard
Tam adı:
Dr. Christophe Galfard
Unvan:
Fizikçi, Yazar.
Doğum:
1976, Paris, Fransa.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 47 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 90 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.