Christophe Galfard

Christophe Galfard

Yazar
8.7/10
16 Kişi
·
37
Okunma
·
4
Beğeni
·
256
Gösterim
Adı:
Christophe Galfard
Tam adı:
Dr. Christophe Galfard
Unvan:
Fizikçi, Yazar.
Doğum:
1976, Paris, Fransa.
Stephen Hawking, 28 Haziran 2009'da, gün ortasında, zaman yolcuları için bir parti düzenlemişti. Yalnızca zaman yolcularının geleceğinden emin olmak için parti sonrasına dek kimseye davetiye göndermedi. Kimse gelmedi.
Evinizin emniyetli ortamından uzaklardaki evren, sizin rahatınıza göre yapılmadı. ( Edward Witten )
Dünya'yı meydana getiren ağır atomların, yaşam için gerekli atomların, vücudumuzun içerdiği atomların hepsi zamanında bir yıldızın kalbinde yoğurulmuştur. Nefes aldığınızda onları solursunuz. Teninize ya da başkasının tenine dokunduğunuzda, yıldız tozuna dokunursunuz.
"Hiç uçurumdan atlamaya çalıştınız mı? Ya da bir gökdelenin tepesindeki pencereden?
Muhtemelen, hayır.
Peki, neden?
Ölürsünüz de ondan.
Denemeye kalksam ben de ölürüm. Ya da deneyen herhangi biri...
Peki, neden hepimiz biliyoruz bunu?"
Christophe Galfard
Sayfa 53 - undefined
Bilim insanları güneşin merkezinde kalan hidrojen miktarını tahmin ederek patlayacağı tarihin ne zaman olacağını öngörebiliyorlar. Çıkan sonuca göre Güneş bundan 5 milyar yıl sonra, üç günlük bir yanılma payıyla, bir perşembe günü patlayacak.
Samanyolu, bırakın Her Şey olmayı, çok daha büyük ölçekteki karanlık bir sınırsızlığın içinde küçücük bir adadan öte değil.
Bunu söylemek haksızlık olabilir ama geri dönüp bakınca dinozorların yok oluşunu, teorik fizikten bihaberlikleriyle ilişkilendirebiliriz.
Bundan sonra yıldızlara ve Ay'a bakarken, umarım şu evrenimizin ne kadar tuhaf ne kadar engin ve ne kadar güzel olduğunu hatırlarsınız. Nihayetinde, uzun vadede türümüzün hayatta kalmasına giden yol, gizli güzellikleri ve sırları ararken kolektif bilgi ve hayallerin zenginleşmesinden geçiyor.
Bir göz açıp kaplamalık sürenin ardından 65 milyon yıl geçmiştesiniz.
Dinozorlar, şiddetli volkanik patlamalar ve 10 kilometre genişliğindeki asteroitle yıkıcı bir çarpışmanın ortak etkisi sonucu yeryüzünden yeni silinmiş ve yalnızca küçük memeliler hayatta kalmış. Onlardan bazıları günün birinde, birbirini izleyen çok sayıda evrimleşmenin ardından, az önce gördüğünüz kıllı atalarımıza, sonra da bize dönüşecek.
Christophe Galfard
Sayfa 232 - undefined
Dünya'yı meydana getiren ağır atomların, yaşam için gerekli atomların, vücudumuzun içerdiği atomların hepsi, zamanında bir yıldızın kalbinde yoğrulmuştur. Nefes aldiginizda onları solursunuz. Teninize ya da başkasının tenine dokunduğunuzda, yıldız tozuna dokunursunuz. Az önce Güneş gibi yıldızların neden yaşamlarının sonunda patlayıp ölmek zorunda olduğunu merak ediyordunuz. İşte yanıtı: Böyle sonlar olmasa etrafta sadece hidrojen ve helyum olurdu. Bizi meydana getiren madde sonsuza dek ebedi yıldızların içinde kilitli kalırdı. Dünya doğmaz Bildiğimiz şekliyle yaşam var olmamış olurdu.
Astronomi ve fizik adına en ufak şey bilmiyorsanız sizin için çok yararlı olacak bir kitap. Yazar konuya olabilecek en basit şekilde başlamış ve zorluk derecesini kademe kademe arttırmış. Eğer konu hakkında bilginiz varsa dahi okumanızı tavsiye ederim.Sonlara doğru akıl almaz teoriler ve çözülmemiş problemler işin içine giriyor.

--SPOİLER--

Kitap hakkında beğenmediğim nokta anlatım şekli. Kitap boyunca yazar hep sizinle konuşuyor ve özellikle ilk sayfalarda "... yapıyorsunuz, ...ediyorsunuz, ..geliyorsunuz, ..gidiyorsunuz" şeklindeki cümleler çok can sıkıcı olabiliyor. Dediğim gibi, bilen biri için kitabın ilk üçte biri çok sıkıcı gelebilir. Direndim okudum ve pişman değilim. Benim fikrim, yazar o tropik adayı, vazoları, halanızı işin içine katmasa daha iyi olurdu. Bu ayrıntılar sırf bilimsel bir kitaba roman havası vermek ve "ben her yaştan ve seviyeden insana uygunum" klişesini bangır bangır bağırmak için zorlama bir şekilde eklenmiş.
Her şeye rağmen bu kitabı okumanın insana bilimsel anlamda bir şeyler kattığını düşünüyorum.
Gayet anlaşılır bir kitap , seviyeniz ne olsa anlayabileceğinizi düşünüyorum. Kitapta hayal gücü sınırsız düzeyde , oturduğunuz yerden evrenin en ucra köşelerine ulaştıran bir kitap.Ama okurken beni sıktı ve yarım bıraktım.
Bir atomun çekirdeğine dalıyor,zamanda yolculuk ediyor,güneşin içine giriyoruz.dokunuyoruz.Christophe Galfard evreni avucumuza bırakıyor............
Atomun çekirdeğinden başlayıp, güneşin yakıcı sıcağından geçip uzayın sonsuz derinliklerinde devam eden sürükleyici bir yolculuk. Evren hakkında bir çok şey öğrenecek, sıra dışı farkındalıklar yaşayabileceksiniz. Ne kadar küçük ve ne kadar da önemli olduğumuzu hissedeceksiniz okudukça.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christophe Galfard
Tam adı:
Dr. Christophe Galfard
Unvan:
Fizikçi, Yazar.
Doğum:
1976, Paris, Fransa.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 74 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.