Chun-Leng Tran

Chun-Leng Tran

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Chun-Leng Tran
Unvan:
Fotoğrafçı, Barista
Chung-Leng Tran bir fotoğrafçıya döndü barista. 2012'de France Brewers Cup'ı kazandı. Sabahları Etiyopyalı veya Kenyalı bir dökme kahveyi ve öğle yemeğinden sonra bir espressoyu seviyor. O Pariste yaşıyor.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
252 syf.
Kahve, Avrupa'da ilk olarak Arap şarabı olarak tanındı. “coffee” (kahve) kelimesi, Arapçada şarap anlamına gelen “kahwa” kelimesinden gelmektedir.1500-1600’lü yıllarda Avrupa ülkelerinde kahve denen şeyin ne olduğu bilinmiyorken, Osmanlı’ya bağlı toprakların tümünde kahve tüketimi mevcuttu.İnönü çay üretimini başlatana kadar çay lükstü, çünkü ithal ve az miktardaydı.Çay zengin içeceği, kahve fakir halk içeceğiydi.Çayın ülkemizde üretime başlaması ile birlikte fiyatı ucuzladı ve çay daha çok üretilir oldu.Son 10 yıl içerisinde kahve anlamında Türkiye'de sessiz sedasız gastronomik bir devrim yaşanmıştır.Türkiye'de kahve kültürü çok eskiye dayanmasına rağmen çok zengin değildir.Çeşitlilik arz etmez.Hazır bu konuya değinmişken 2003 yılından bu yana hayatımıza giren zincir kahve markası aynı zamanda Türkiye'de olan en büyük kahve zinciri olan markadan bahsetmek istiyorum, evet "Starbucks".Starbucks" gibi endüstrileşmiş kahve zincirleri bütün şubelerinde kahvelerinin tadının aynı olmasını ister.Bunu sağlamasının tek yolu da kahve çekirdeklerini kavururken yakmaktan geçer. Çünkü kavurma işlemi bir nevi sanattır.Her çekirdeği aynı kişi kavursa bile tadında farklılıklar olabilir.Çekirdeklerin çeşidine göre kavurma koşulları değişmesine rağmen starbucks gibi bir işletmenin her şubesinde aynı tadı vermesinin tek yolu bütün çekirdekleri yakmaktır.Dolayısıyla hem tadı çok kötü gelir hem de kanserojendir.Bu kötü tadı bastırmak adına bir sürü aromalı şuruplarla kahve tadını ört bas ederek çeşitli opsiyonlar türetmiştir. Kahvenin kavurulması,yeşil çekirdeğindeki saklı kalan aroma ve tadı ortaya çıkarır.Yakma derecesine gelinceye dek kavurmamız halinde içtiğimiz şey sadece sıcak kömürlü sudan ibaret olacaktır.Şeker ve yağlar tamamen yanmış ve çekirdek yapısını tamamen kaybetmiş olacaktır.Her neyse kitaba gelicek olursak kahve demleme türlerinden tutun kahve yapmak için gerekli aletlerin püf noktalarına dek birçok bilgi mevcut. Ancak çoğunlukla baristalara ya da kahveyle ciddi anlamda ilgilenen kitleye hitap eden bir kitap.Çünkü teorik bilgi çok az çoğunlukla pratiğe yönelik fazlasıyla detaylı, görsellerle desteklenmiş bilgiler var.Eğer siz de kahveye ilgili ve kendi ekipmanlarınızla bir şeyler yapmak, denemek istiyorsanız güzel bir başucu kitabı.
252 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Nitelikli kahve ile ilgilenen ve evde demleme yapmak isteyen herkesin başvurabileceği giriş seviyesinde gayet yeterli bir kitap. Genel itibariyle kahveye dair tüm tanım ve terimlere yer vermeye çalışılmış , içinde güzel ve uygulanabilir reçeteler de barındırıyor. Aynı zamanda sona doğru kahve işleme teknikleri ve ülkelere göre yetişen kahve varyeteleri ve karakteristik özelliklerinden bahsetmesi de özellikle kitabı dikkate değer kılıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Chun-Leng Tran
Unvan:
Fotoğrafçı, Barista
Chung-Leng Tran bir fotoğrafçıya döndü barista. 2012'de France Brewers Cup'ı kazandı. Sabahları Etiyopyalı veya Kenyalı bir dökme kahveyi ve öğle yemeğinden sonra bir espressoyu seviyor. O Pariste yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.