Çiçek Ağgez

Çiçek Ağgez

Çevirmen
8.3/10
105 Kişi
·
182
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
376 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Aristo ve Dante, hem yurt dışında hem de ülkemizde yayına bomba gibi giren bir kitap oldu. Çok okundu, çok beğenildi, üstüne de çok yazıldı.
Benim açımdan kitaba bakacak olursak, bende öyle ahım şahım bir beğeni yok. Bence iyi bir arkadaşlık öyküsüydü. Hatta bu yüzden okuma sürecinde biraz tedirgindim çünkü yazarın bu arkadaşlık öyküsünü bozacağından korkmuştum. Doğruyu söylemek gerekirse yazarın Ari-Dante "ilişkisini" tam olarak yazabildiğini düşünmüyorum ama korktuğum gibi de olmadı. Yani demek istediğim, ben Ari'nin Dante'ye olan hislerini daha çok belli etmesini isterdim çünkü bence bu şekilde hikaye daha iyi otururdu. Sadece bir kez, Ari kitabın başlarında bir yerde ,Dante onun evine ilk geldiğinde, Dante'den hoşlandığını açık bir şekilde söylüyor o kadar. Gerisi dolaylı yoldan hissettirmeler ama şahsen ben Ari'nin yaptığı her şeyi en yakın arkadaşlarım için yaparım, ki yaptım da. Bu yüzden benim açımdan pek gerçekçi bir aşk yok ortada. Ayrıca aynı şey birazcık Dante için de geçerli. Dante'nin değişim döneminde iç yaşantısında değinilmesini isterdim. Kitap Dante'nin ağzından anlatılsaydı belki bu durum biraz daha anlaşılır olabilirdi ama dediğim gibi bence iyi bir arkadaşlık öyküsüydü.
Ari hüzünlü bir karakterdi ve bundan dolayı da kitap genel anlamda hüzünlüydü. Hem babasıyla olan ilişkisi, abisini hiç tanımayışı, ablalarının tam bir pislik olması ve ergenliğin tam ortasında durup hayatı anlamaya çalışması da ona pek yardımcı olmuyor tabii ki. Ben Ari'yi sevdim. Okuması zevkli ve iyi yazılmış bir karakterdi. Dante için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Bana göre birazcık yılışık bir karakterdi ama hayatı genel anlamda deli dolu yaşaması hoşuma giden bir özelliği oldu.

Kitap aşırı akıcı olduğu için ben kitabı bir günde bitirdim. Hızlı okunan iyi bir öykü. Aslında kitap hakkında bahsedilecek pek bir şey yok ve sanırım benim söyleceklerim bu kadar. Beğendiğim ve beğenmediğim yönleri olan arada kaldığım bir kitap. Ben yine de kitabı okuyun derim. Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor'u okurken güzel vakit geçireceğinizi garanti ederim. Bazı yerleri okurken kahkaha attığımı çok net hatırlıyorum.
376 syf.
·Beğendi·9/10
Bu sefer karşınızda samimi, anlamlı ve müthiş bir kurgu var. Okurken birazcık sıkıyor ama kurgu şahane. Konusuna ve Dante ile Aristo'nun arkadaşlıklarına biraz değinip beğendiğim beğenmediğim yerlerden devam edeceğim. Arkadaş çevresi ve abisi hapiste olduğu için , içinde tanımlayamadığı bir öfke barındıran Aristo, bir gün yüzme havuzuna gittiğinde Dante ile tanışır. Tanışmaları Dante'nin Aristo'ya yüzmeyi öğretmeyi teklif etmesiyle arkadaşlıkları başlar. Sonra beraber evreni keşfetmeye başlarlar. Dante'nin kişiliğini sevdim cesur ve hissettiklerini söyleyebilen kendi hislerinden kaçmayan karakterimiz. Aristo ise hiserini kabul etme ve etmemek arasında çelişkide kalan karakterimizin nasıl bir yol izlediğini okuyoruz. İki karakteride ailesini, yaşamlarını ve hayatlarına tüm kitap boyunca değiniliyor. Bölümler çoğunlukla Aristo tarafından aktarılıyor ama arasa Dante'den de okuyoruz. Tek sorun yaşadığım şey bölümlerin çabucak bitmesi. 3-4 sayfalık bölümler var. Şu bölümüde okuyayım bırakacağım derken kitap bitiriliyor. Ve kitabın LGBT temalı olduğunu sonradan öğrendim. Çok sık tercih ettiğim bir tema değil. LGBT temalı kitap yazmak yaşadığımız dünyada büyük bir cesaret istiyor ve her zaman böyle sağlam kurgu karşımıza çıkmıyor. LGBT'ye çok güzel yerden bakılmış. Ve çok güzel yerlere değinilmiş. Tam ara sıra anlamlı birkaç kitap okumak isteyenler için. Hala okumayan varsa mutlaka okumalısınız. Hatta ölmeden okuyun dediğim kitaplardan biri.
376 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitap mükemmeldi. Sıradan bir gençlik kitabı olarak başlamıştım fakat sıradanlıktan çok uzakta bir kitap kendisi. Aile, dostluk ve hayat üzerine pek çok detay içeriyor. Okurken kendimi pek çok ruh halinde buldum. Bazen Ari'ye sinir olurken bazen de onu kendime çok yakın buldum. Geçiş dönemimde olduğum zamanları düşününce Ari'ye bazı anlarda hak vermeden duramadım ve Dante'ye de imrendim.

Serinin ikinci kitabını da merakla bekliyorum. O kitapta ne anlatacağını bilemiyorum ama çıktığı an okuyacağıma eminim. AvDESK kitabı benim için gönlümün en güzel köşesinde yer buldu. Herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Şimdi moda pastel eğlenceli bir kitap. Sıkmadan okunabilecek komik ve sizi yormadan bitiyor. Kitabı uzatmak adına yazılmış detaylar yok . Bir günde bitirdiğim bayram yorgunluğu na iyi gelen bir kitap oldu.
376 syf.
·Beğendi·9/10
Bu seneki favorilerimden birisi olan kitaplardan biri. Kitap, LGBTQ temalı ama öyle olmasa da fark etmezdi, çok güzel bir aşk-gençlik romanıydı. Elinizden akıp gidecek, anlatımı güzel, içinizi ısıtacak ve okurken yer yer gülümseyeceğiniz bir kitap. Kesinlikle okumanızı istiyorum. Dante'yi çok sevdim. Aristo'yu da sevdim ama Dante... Ne diyeyim, okuyun ve karakterlerin nasıl naif ruhlu insanlar olduğunun tadına varın. Seveceğinize eminim.
376 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Ve yine LGBT temalı bir kitap...
Son zamanlarda çok fazla okumaya merak saldığım bir tür. Bu kitap da güzeldi ama bu tarz içinde okuduğum diğer kitaplar kadar çok sevdiğim söylenemez.

Aslında çok hoş, tatlı ve masum bir kitaptı. Ama karakterleri birbirlerine bir türlü yakıştıramadım. Yanlış anlaşılmasın aristoyu da danteyi de ayrı ayrı çok sevdim ama bir araya getiremedim. Yine de akıcı ve güzeldi. LGBT temalı tatlı, ama çok da olağanüstü olmayan bir kitap.
272 syf.
·Beğendi·7/10
Şimdi moda pastel beni güldürdü. Sevindirdi. Çiklit kitaplari ben sahiden seviyorum. Hoşuma gitti bu kitap eğlenceli hafif kafa dağıtıcı tutkulu. Açıkçası okuyun. Okutun tavsiyem ;)
376 syf.
·Beğendi·9/10
Bir yıl kadar önce Türkiye'de bulamadığından İngilizce versiyonunu okumuş ve çok beğenmiştim, çevrildiğini görünce sevindim. Okuyabileceğiniz en güzel gençlik romanlarından biri. O yaşların getirdiği sıkıntıları ve kendini keşfetmeye çalışma sancılarını akıcı bir dille ortaya koyuyor. Kitap Ari'nin gözünden olsa da dünyaya bakış şeklinden, olayları yorumlayışından ve anlatışından sanki bütün bunları siz yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.
376 syf.
·Puan vermedi
Aristo ve Dante ESK insana bir sürü duyguyu aynı anda yaşatan bir kitap. İki gencin -Aristo ve Dante'nin- kendilerini tanımalarını, aile ilişkilerini, arkadaşlıklarını, aşklarını konu alıyor. •
Aristo hiç arkadaşı olmayan, abisi hapiste olan ve ailesinin abisi hakkında hiç konuşmaması yüzünden sıkıntı yaşayan bir çocuk. Aynı zamanda Meksikalı. Bir gün yaz tatilinde gününü geçirmek için gittiği havuzda Dante'yle karşılaşıyor ve hayatı değişiyor diyebiliriz. Bu andan itibaren Aristo'nun kendisini tanıma süreci başlıyor. •
Küçük bir uyarı. Cinsel tercihlere karşı önyargılarınız varsa lütfen kitabı okurken bir kenara bırakın.

Kitabı inanılmaz beğendim. İyi ki de almışım ve kütüphanemde olduğu için mutluyum. İşaretlediğim o kadar çok yer var ki. Bir ara alıntıları da paylaşacağım. Ama kesinlikle okumalısınız.
376 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitabı sevdim, bu bir gerçek.Çok tereddütte kalmıştım.Okuyup kötü yorumda bulunana denk gelmedim.Ve genelin öve öve bitiremediği kitaplar bende hep ters etki uyandırır.Beklentiyi yükseltir.Akabinde okuduğumda bu beklentiler yüzünden, o çooook sevilen kitabı sevmeme oranım çok yüksek oluyor.

Kitaptaki karakterler, yazarın onları, çevresini, fikirlerini aktarma şeklini sevdim.Çok aksiyonlu, bol maceralı, heyecanı yüksek bir hikaye değildi.Aksine soft, rahat ve akıcıydı.Yazarın hikayeyi anlattığı dönem yanılmıyorsam 1987 Meksikası...Ve içeriği ise şimdiki sözde medeni insanların bile canavarlaşacağı bir konu.Bir kişinin, başka bir kişinin fikrini, tercihini, isteğini sırf kendisine uymuyor diye dışlaması, yargılaması hatta o kişiye şiddet, baskı uygulamasını aklım almıyor.Benim doğrum bana senin doğrun sana...Bunun cidden daha ötesi yok.Neyse kitaba dönelim.

Bu hikaye hem yetişkinler hemde kendilerini arayan, ne çocuk ne yetişkin insanlar için adeta ders niteliğindeydi.Dante ve Aristo'nun ebeveynlerini cidden takdir ettim.Olaylara yaklaşımları ne bileyim böyle beni mest etti.Elbette herkes hata yapabilir, ki onların da hataları vardı.Daha doğrusu yanlış kararları.O zaman için doğru olduğunu düşündükleri kararlar aslında onları yalnızlaştırıp, mutsuz kişiler haline getiriyordu.Fark edip bunu düzeltme çabaları hoşuma gitti.Her insanın kendi kabusları vardır.Bunları içine çekmek yada onların üstüne gitmek kendi kararları.

Olayları anlatmak istemiyorum.Gerçekten kişi kendi okuyup karar vermeli.Az çok fikir sahibiydim ama beklediğimden daha farklı çıktı.İyi anlamda.Bu hikayede, küçük-büyük herkesin bir arayışı, bir kabusu var.Ama asıl Dante ve Ari'nin o her anlamda dünyayı, çevreyi ama asıl kendilerini keşfetme hikayelerini okumanızı öneririm.Benim için akıp giden bir serüvendi.Söylenmesi gereken çok şey var.Ama okunmalı, hissedilmeli derim.

Not:Bir kaç konuda duygularını merak ettim.Ama sanırım onlarda 2. kitaba bırakılmış olabilir ^^.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 182 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.