Çiğdem Balkanlı

Çiğdem Balkanlı

Çevirmen
8.1/10
185 Kişi
·
347
Okunma
·
0
Beğeni
·
204
Gösterim
Adı:
Çiğdem Balkanlı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba 1000k ahalisi bugün her birimiz için ama özellikle de ebeveynler için okunmasında oldukça fayda olan bu kitabı tanıtmak istedim.

Çocuklar için beş sevgi dili Amerikan kültüründen esinlenmiş bir eser olmasına rağmen tüm dünya ebeveynlerine model oluşturabilecek bilgiler içeren verimli bir kitap. Her ebeveynin ve dahi eğitimcinin, öğretmenin, doktorların (özellikle çocuk hastalıkları, çocuk psikiatri ve psikiatri bölümlerinin) okumasının şart olduğunu düşündüğüm bir eser.

Kitap oldukça sade bir dille yazılmış. Asıl temel eser olarak 5 sevgi dili kitabı basıldıktan sonra bunun çocuklar için de bir versiyonun yazılması ihtiyacı duyulmuş ve bu konuda çokça talep almış. İlişki danışmanı olan ve radyo programları yapan Gary asıl serinin sahibi. Kitap çocuklarla alakalı olduğu için psikiatri alanında çalışan, çocuk ve ergenlerin ihtiyaçlarına odaklanan bir doktor olan Ross'tan da yardım almış. Ve ortaya herkesin faydalanabileceği bir eser çıkmış.

Kitap birazdan kısaca değineceğim beş sevgi dilinin açıklaması, örnekleri ve çocuklarda nasıl tezahür ettiği ile alakalı bölümlerle başlıyor ve çocuğunuzda bu sevgi dillerinden hangisinin baskın olduğunu keşfetmeniz noktasında bir bölümle devam ediyor. Ayrıca bu sevgi dillerinin dsiplin, öğrenme ve öfke kontrolü ile alakalı kısımlarından bahsediyor. Amerika'da çok yüksek oranlar teşkil eden tek ebeveynli ailelerde bu sevgi dillerini konuşma ile alakalı bir bölümden sonra evlilikte bu sevgi dillerinin nasıl uygulanabileceği ile son buluyor. Bir de hâlâ yapılabilecek şeylerin uyguladığı bir bölüm var Sonsöz olarak.

Beş sevgi diline kısaca değinecek olursak:
Fiziksel temas, olumlama sözleri, kaliteli zaman, hediyeler ve hizmet eylemleri olarak sıralanmış. Kitapta bu sevgi dillerinden her birinin kullanılmasını çocuğunuzun sevgi deposunu doldurmakta faydası olduğu fakat her insanda bunlardan birinin baskın olduğu ve es geçildiğinde diğerleri ile ne kadar çaba sarfedilirse edilsin kişinin sevgi deposunun tam manasıyla dolmayacağı ileri sürülmüş. Ve bu dillerin sabit olmadığı özellikle ergenlik tarzı geçiş dönemlerinde değişime uğrayabileceği de göz önünde bulundurulması istenmiş.

Fiziksel temasta her güzel anın bir sarılma ile bir çak bakalım ile ya da biraz sırtını ovalama koluna dokunma şeklinde taçlandırıldığında baskın sevgi dilinin konuşulduğu ve sevgi deposunun bu şekilde dolduğu anlatılmış. Hayatımdan bir örnek vermek gerekirse üniversite okurken bir süre beraber kaldığım bir arkadaşım annesinin yanına gittiğinde sürekli annemi öperim sarılırım ordan ayrılana kadar yanına sokulurum demişti hatta bu durumun eşini rahatsız ettiğini söylemişti ve şu an baktığımda arkadaşımın baskın sevgi dilinin fiziksel temas olma ihtimalini yüksek görüyorum. Bizde kültürel olarak bu sevgi dilinin konuşmanın bazen zor olduğunu da düşündüm açıkçası. kitapta bu sevgi dilinin özellikle erkeklerde konuşmaktan çekinildiği ve ergenlerin buna defans koyabileceğinden ama aksine bu süreçlerde daha fazla desteklenmesi ve sevgi depolarının boşaltılmaması gerektiğinden de bahsedilmiş.

2. sevgi dili olarak olumlama sözlerinde ise çocuğunuza onu sevdiğinizi sık sık söylemeniz, onu motive edecek cümleler kurmanız, yeri geldiğinde onu övmenizin olumlu sonuçlar vereceğinden bahsetmiş. Burdaki önemli nokta ise bunu sırf karşımdaki iyi hissetsin diye yapmanın bir faydası olmadığı gerçekten böyle düşünüldüğü ve samimi bir şekilde uygulanması gerektiği çünkü çocuklar samimiyetsizliği çok rahat bir şekilde farkederler. Tabi dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise çocuğun bunu manüple atmesine izin verilmemesi gerektiği.

3. sevgi dili olan kaliteli zaman ise birlikte güzel bir şeyler yapmak olarak özetlenebilir. Buna örnek olarak birlikte bir film izlemek ve üstüne konuşmak, bir yerlere gezmeye gitmek, baş başa kamp yapmak, maça gitmek tarzı aktiviteler sayılabilir. Yazar bunun meşgul anne babalar için belki de konuşulması en zor dil olduğunu söylüyor. Çünkü programda tamamen çocuğa odaklanılmış bir zaman istiyor. Bu da haliyle işten yorgun bir şekilde gelip evin işlerini halletmek zorunda olan anne babalar i.in zor olabiliyor. Burda kendimden örnek vermek isterim. Küçükken babam kardeşimle beni alışverişe götürür dönerken dondurma tarzı bir şeyler alırdı. Çarşıda beraber dolaşır bazen beraber camiye gider bazen de görev yaptığı okula giderdik. Benim şu an aklımda kalan şey o zaman babamla beraber bir şey yapıyor olmamızdı. Ödevlerimi ise annemle beraber yapar; annem bir sayfa yazmadan ben de bir sayfa yazmazdım. Şu an da dikkatimi çeken şeyin benim baskın sevgi dilimin muhtemelen kaliteli zaman olduğu. Baskın sevgi dili hediyeler olan bir çocuk o zamanlardan sevgiyle yadedeceği şeyin alınan dondurma ya da oyuncak olacağını düşünüyorum.

4. sevgi dili ise hediyeler. Her çocuk hatta her insan hediye almayı sever ama bazı çocuklar vardır ki aldıkları hediyeleri odalarının özel bir yerine koyar, onları uzun süre saklar, her arkadaşına ya da akrabaına bakın bana annem-babam ne aldı diye gururla gösterir. İşte bu çocukların baskın sevgi dilinin hediyeler olması büyük ihtimal. Yazarın bu başlıkta dikkat çektiği şey ise bazen bunun kolaya kaçılan dil olması beraber vakit geçirmektense eve gelirken bir hediye almak bazı ebeveynlere kolay gelebilir ve bu aşırıya kaçıldığı takdirde çocuğun sevgi deposunu doldurmaz. Çocuk için önemli olan hediyenin fiyatı değil onu özel hissettirmesi ve sevgi ile verilmesidir. Zaten bazen maddi değeri yüksek olmasa da karşı tarafı düşünerek ona özel bir şekilde hediye alınması maddi değeri yüksek olan şeylerden daha fazla hatırlanır. Diğer bir nokta ise bunun özellikle ergenler için suistimale açık olması ve dikkat edilmesi gerektiği. Benim baskın sevgi dilim hediye diyip istediği tableti aldırmaya çalışabilir misal.

5. ve son sevgi dili ise hizmet eylemleri. Burda da benim zihnime daha çok oturan örnek yetişkinlerin dünyasından. Mesela bir erkek eve gelip de evde yemeğin hazır olmasından evin derli toplu olmasından aşırı derecede memnun olup tersi olduğunda çıldırması gibi bir durum söz konusu ise bu kişinin baskın sevgi dilinin hizmet eylemleri benim deyimimle iş gördürme :) olması muhtemel. Eğer çocuğumuzda bunla alakalı ipuçları görürsek onun çantasını hazıramasına ya dayatağına düzeltmesine yardım ettiğimizde alacağımız tepkilere bakabiliriz. Yazarın iddia ettiği şey bu şekilde sevgi depoları dolan çocukların ilerleyen süreçte bunları zaten size yaptırmayacağı ve bunu suistimal etmeyeceği ama ben de çok emin değilim bu konuda.

Kitaptan hiç alıntı paylaşmadım fakat zaten yazdığım inceleme kitabın özeti gibi oldu. Ayrıca anlatı türünde bir eserin incelemesini yaparken spoiler mı verdim acaba diye bir kaygının olmaması da güzelmiş. Buraya kadar okuduysanız size teşekkürlerimi şimdiden bildiriyorum. Ama eklemek istediğim bir iki nokta daha var.

Bizim dinimizde sevgiyi de yaratanın Allah teala olduğunu ve bu duyguyu kalplerimize O'nun yerleştirdiğini unutmamak gerek. Efendimiz'e(s.a.v.) eğer sen onlara sert davransaydın yanından ayrılırlardı diye ikazda bulunulması, Medine'de iki kabilenin arasına sevginin yerleştirilmesi ve düşmanlığın giderilmesi Allah'ın ipine sımsıkı sarılmalarının söylenmesi dikkat edilmesi gereken şeyler. Yine Efendimizin hayatından torunlarıyla, çocuklarıyla ilişkisinden de bu noktada çıkarabileceğimiz bolca örnek var. On çocuğa sahip olduğu halde onlardan hiçbirini bir kere bile öpmediğini söyleyen kimseye Peygamber Efendimiz (s.a.v.), merhamet etmeyene merhamet edilmeyeceğini söylemesi de dikkate şayan bir örnek. Daha da arttırılabilir.

Allah'ın kalplerimizde sevgiyi yaratması ve bu sevgiyle tüm yaratılana muamele edebilmemiz temennisi ile herkese hayırlı Ramazanlar.
183 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Eser, 21 günde olumlamalar ile ayna çalışmaları, kalp düşünceniz için meditasyonlar, düşüncelerimizde ki kalıpların zihnimizde yarattığı bilinç kodlarının nasıl değiştirilmesi gerektiğini anlatan bir Kişisel Gelişim kitabı...

Kendinize değer vermeyi, affetmeyi, öfkeyi serbest bırakmayı, koşulsuz sevgiyi kendi üzerimizde nasıl aktif hale getirileceğinin örneklerini veriyor. 21 günlük çalışmalar günlük başlıklar halinde yazılmış...

Louise L. Hay'in Kişisel Gelişim kitaplarını okumaktan büyük zevk alıyorum. Anlatımı çok sade ve net...
424 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ba-yıl-dım!
Kurgunun ilmek ilmek işlendiği, anlatıcının zihninden geçenleri sanki siz düşünüyor müsünüz gibi hissettiğiniz,onla birlikte sorup sorguladığınız enfes bir kitaptı O Gece. Kitaba öyle bir giriş yaptı ki, ilk birkaç cümleyi okuduktan sonra aşama aşama doğruldum yerimde. Bir bakmışım kitabın yarısındayım. Sayfalar ilerledikçe heyecan dalga dalga artmaya, olay iyice içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı.
Cinayetle suçlanan genç kızın suçsuzluğunu ikna etme çabaları, çırpınışları, ailesi ve arkadaşları tarafından dışlanması, hapisten çıkınca onu aklayacak deliller bulma gayreti...
Açık ara son zamanlarda okuduğum en heyecanlı bir kitaptı. Baktım, yazarın başka kitapları da var. Diğer çevirilerini dört gözle bekliyorum.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çocuklar, ne kadar hassaslar, ne kadar kocaman, ne kadar özeller ve biricikler. Özellikle anne ve babalar için çocuklarından önce ve çocuklarından sonra olarak hayatlarını tamamen ayrıldığını söylemek mümkün. Hepimiz evlatlarımızı, kardeşlerimizi, torunlarımızı, öğrencilerimizi seviyoruz değil mi. Peki seviyorum demek yeterli mi?


https://www.biriktirdiklerim.com/...icin-bes-sevgi-dili/
456 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
"Bu hikayede hiç kahraman yok," dedi Liska. "Sadece iyi ve kötü insanlar var, hepsi bu."
"Dünya onlarla dönüyor," dedi Kovac ve montunu giyip şapkasını aldı. "Ve onları birbirinden ayırmak da bizim görevimiz."
"Evet, öyle. Tüm bunları yeniden yapmaya başlamadan önce haydi, geride kalanlara kadeh kaldırmaya gidelim."
424 syf.
Kız kardeşi Nicole'ü öldürmekten on beş yıl hapse mahkum edilen Toni, cezasının biteceği günü iple çekiyordu. İşlemediğini söylediği bir suçun cezası... Ne masum olduğuna inanmayan annesi, ne de arkasında durmayan babası ona yardım edebilirdi. Özgürlük için son umudu şartlı tahliyesini riske atmamak için onunla aynı zamanda hapisten çıkacak olan sevgilisi Ryan'la da görüşemezdi.
Toni geçmişi ardında bırakıp geleceğini yeniden kurmak için ne zaman çabalasa ezeli düşmanı Shauna devreye giriyor ve ona bir engel çıkarıyordu. Ta ki Ryan'ın cesaretlendirmesiyle ipleri eline alıp Nicole'ün cinayetinin ardındaki gizemi kendi başına çözmek isteyinceye kadar. O gece aslında ne olmuştu? Peki Toni gerçek katili bulabilecek mi? Keyifli okumalar
256 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Yazarın beş sevgi diliyle ilgili kitap serisi var. Bu kitabında da bu sevgi dillerini çocuklar için irdelemiş. Her çocuğun baskın sevgi dilini kullanarak sevildiklerini hissettirebileceğimiz anlatılmış. Amerikalıların hayat tarzından örnekler olsa da çocukların sevgi deposunu doldurma konusunda yararlı bilgilerle dolu
424 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Chevy Stevens bundan böyle favori yazarlarım arasında yerini almıştır.... Obsesif ile beğenimi kazanan yazar..... O gece ile gönlüme taht kurdu ....Tek kelime ile bayıldım....Soluksuz okudum ...,kurgunun ilmek ilmek işlenmiş olması,detayların çok iyi anlatılması ve karakterlerin analizleri mükemmeldi....Okurken tüm duyguları okuyucuya geçirmeyi bilmiş yazar....Keyifle,severek okudum.....
Kendimizi daha iyi ifade edebilmek, sohbetimizi ve dolayısı ile iletişimimiz ile birlikte ilişkilerimizi de derinleştirmek adına neler yapabiliriz? Kitap bu soruların cevaplarına odaklanıyor. Nasıl iltifat edip nasıl iltifat kabul etmeliyiz gibi basit gündelik mevzular ama kimliğimizi ortaya koyan şeyler...
340 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazar özgüven eksikliğini okuyucu ile sohbet eder gibi yazmış yazarken kişinin kendisini sorgulayarak ilerlemesini sağlamış içinde birsürü testler var ve özgüvenimizin kendimizle inatlaşarak, birşeyleri yapamam diyip geri çekilmektense neden yapamayım diyip üstüne giderek ve sonucunda başarı görerek yerine geleceğini anlatıyor. Yani insan özgüven eksikliği durumunda önce özgüvenimi yerine gelsin sonra başarılı olacağım değil önce başarılı olacapım böylece özgüvenimi yerine gelecek demeli.. Kitap önerimdir

Yazarın biyografisi

Adı:
Çiğdem Balkanlı

Yazar istatistikleri

  • 347 okur okudu.
  • 38 okur okuyor.
  • 412 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.