Çiğdem Samsunlu

Çiğdem Samsunlu

Çevirmen
8.0/10
1.458 Kişi
·
5,6bin
Okunma
·
0
Beğeni
·
497
Gösterim
Adı:
Çiğdem Samsunlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı bir marketin kitap reyonundan fark edip elime aldığımda başlığını okur okumaz içimde derin bir sızı hissettim. Ben de o an kızlarım olmadan asla dedim. Bir başlık beni bu kadar etkilediyse okuduğumda kim bilir neler hissedeceğim. Kesinlikle de yanılmadım. Tüm yaşananların kurgu değil de hakikat olduğunu okuyunca, üç kız çocuk annesi olan ben adeta yandım, kavruldum...
Seyrinde devam eden bir evliliğe araya aileler ve kültür farklılığı girince mahfolunuşuna şahit olacaksınız bu kitapta ilk başlarda sevgi dolu bir baba ve karısını çok seven bir eş olan Mudî'ye inanarak kızının sırf ilerleyen yıllarda babasının ülkesini merak edip gitmek istemesine engel olmak için eşinin ülkesine ziyarete gitmeye karar veren bir annenin acı dolu öyküsü. Bir buçuk yıl boyunca kızı kendisinden koparılmasın diye her türlü işkenceye kurtulma umuduyla direnen Betty değil de sanki bendim.
"Kesinlikle iradenin olduğu yerde çaba tükenmez" diyorum. Bir annenin evlatlarını korumak için verdiği mücadele anneyi öyle yıpratır ki ancak bunu yaşayan anlar kesinlikle.
Tertemiz evlatlarımızın suçu ne? Sevgili, güzel okurlar bu kitap yazarın okuyucuya sıkmadan tam aksine öfkenize hakim olmakta zorlanacağınız ve göz yaşlarınızın akmasına kesinlikle engel olamayacağınız tarzda yazılmış. Bu kitabı henüz okumadıysanız, mutlaka okuyun diyorum.
384 syf.
·2 günde
Betty Mahmudi'nin ilk kitabı olan "Kızım Olmadan Asla" gibi akıcı olduğunu söyleyemem. Ancak bu kitabında iki farklı kültürden insanlar arası evliliklerde, doğan problemler sonucu, çocukların ebeveynlerden biri tarafından kaçırılması ve buna karşı verilen uluslararası mücadele ele alınıyor. Ele alınan konu her ne kadar çok yaygın olmasa da; hem ebeveynlerin hem de çocukların yaşadıkları travma açısından önemli. Kitabı okumak konu ile ilgili bilgimizi arttırır. Önerebilirim.
408 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Amerika'da doktorluk yapan İranlı kocası ve küçük kızı ile mutlu bir yaşam süren Betty'nin hayatı, İran'a yapılan aile ziyaretiyle kabusa döner. İran'da kocası bambaşka bir adam olmuş, Amerika'ya dönmekten vazgeçmiştir. Din adına uygulanan baskıların ve yasakların hüküm sürdüğü bir ülkede kızını büyütmek istemeyen Betty, ülkesine dönmenin savaşını vermeye başlar. Kızım Olmadan Asla diyerek kızı için mücadele veren bir annenin gerçek hikayesini anlatıyor..

"Bir kadın zayıftır, ama anne olunca çok güçlü bir kadın olur" bu sözün hakını her zerresinin mücadelesini veren bir annedir.
İnsanlık böyle bir anneye muhtaç bu çağda. Her anenin Betty Mahmudi gibi anne olabilmesi dileğiyle..

{Bir annenin sınanamadığı tek şey çocuğuna duyduğu sevgidir.}

Sevgiyle kalın...
İyi insanlarla karşılaşmanız dileğiyle..
Keyifli okumalar..

... ~...
408 syf.
·8/10 puan
Bir anne için en büyük acı , yavrusu acı çekerken hiçbir şey yapamamaktır , diyen Betty Mahmudi ' nin gerçek yaşam öyküsü ...

Kitap , kocası tarafından İran’da yaşamak zorunda bırakılan Amerikalı bir kadının kızıyla birlikte özgürlüğe kaçışını ve özgürlükleri için nelere katlandıklarını konu alıyor. Betty , ataerkil bir toplum olan İran'da kızıyla birlikte sıkışıp kalan , kadınların asla söz hakkına sahip olmadığı , sevdiği adam ve ailesi tarafından şiddete ve işkencelere maruz kalan , kızı için her zorluğa göğüs gerip katlanan bir annedir.

Betty Mahmudi , İranlı bir doktor olan Seyit Bozorg Mahmudi (Mudi) ile ikinci evliliğini yapmış 3 çocuk annesi Amerikalı bir kadındır. Amerika'daki mutlu hayatlarına rağmen eşinin istediği üzerine kızlarını da yanlarına alarak iki haftalığına İran'a eşinin ailesinin yanına tatile giderler ve olaylar bundan sonra başlar.

Okurken empati yapmadan duramıyor insan. Birçok yazım hatası olmasına rağmen anlatım oldukça akıcı. İlk önce filmini izlemiştim çok etkilendim. Beni bu kadar etkileyen filmin kitabını okumamak olmazdı.

Betty Mahmudi şanslı olanlardan. Betty gibi hala birçok kadın esaret altında yaşamaya mahkum ediliyor ve hiç kimse yardım edemiyor. En kısa zamanda Betty ile aynı kaderi yaşayan tüm kadınların esaret prangalarından kurtulmalarını ve özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum .
408 syf.
·9/10 puan
Kitabin dili cokk akici,bu yuzden hicc yormadi,okurken cokk sinirlendim (Iranlilarin kotu yawam tarzi,ayda bir kere yikanmalari,yemek yedikden sonra ellerini pecete yerine kiyafetlerine silmeleri vs) ..Bettynin kocasi aslen Iranlidir,lakin Amerikada okumuw ve doktor olarak caliwmaya bawlamiw...Bettyle evlendigindan bi kac yil sonra kizlari hala kucukken ailesinin doldurmalariyla kocasi Irana donmeyi kafasina koymuw,Betty Irana giderse kocasinin bir daha donmeyeceginden korkdugundan razi degildir gitmeye,kocasi gidib ailesini gorup doneceklerine inandirir. Betty istemeyerek de olsa onunla gider ve her wey bundan sonra bawlar. Kocasi pasaportlarini gizler ve Bettye zulm etmeye bawlar,lakin bir sure sonra kocasinin Irandaki ailesinin yawam tarzi kocasini da sikmaya bawlar,lakin geri donuw yoktur, her gununu Bettyye zulm ederek gecirir ayni zamanda da Bettynin gizlice Amerikan sefirliyiyle iletiwime gecdigini bildiginden hareketlerini kisitlar..sonunda Betty birinin yardimiyla gizlice kacak yolla kizini goturup Amerikaya kacar..
408 syf.
·Puan vermedi
Konusu :Yıllardır evli olan İranlı doktor Mudi ve Amerikalı Betty Mahmudi kızları Mehtap ile Amerika'da yaşamaktadırlar. Mudi Betty Mahmudi'yi İran'a ilk defa iki haftalık bir tatil için gitmeye ikna eder. Betty'nin Orta Doğuya gitmek hakkında korkuları olsa da, kocasının sempatisi ağır basar ve kabul eder.

Yorum : Çok etkileyici ve sürükleyici bir roman ...

Alıntı : "...İradenin olduğu yerde çare tükenmez."
384 syf.
·5/10 puan
Konusu : Kızını İran'dan kaçırmak için her türlü riski göze aldı, ama bu vereceği çetin savaşın daha başıydı. Dört yaşındaki kızı, Mehtap ile birlikte, kocasının onlara hapis hayatı yaşatmış oldukları İran'dan ölümle burun buruna kaldıkları bir kaçıştan sağ kurtulmuşlardı.

Yorum : Kızım olmadan aslayı severek okudum lakin duygu yoğunluğu yakalayamadım

Alıntı : Annelerin acısı , insanlık acısıdır çünkü anneler , hayatın ve barışın kaynağıdır...
408 syf.
·Beğendi
Derinden etkileyen gerçek hayat hikayesi .
Güçlü bir kadın ve aynı zamanda güçlü bir anne ..
Yobaz toplumun içine düşmüş ve bu çukurdan kurtulmaya çalışmanın öyküsü .. kitabı soluksuz okudum ve herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.
384 syf.
·3 günde·4/10 puan
Geçen sene ekmek almak için girdiğim bir süpermarkette kızım olmadan asla ve bu kitabi yanyana görmüş, elim kızım olmadan aslaya gitmiş ve almıstim. Ardından bu kitabı uzun zaman sonra edinerek okudum. Okumasam olurmuş.
Çünkü,
Kızım olmadan aslayı severek ve heyecanla hatta ve hatta bayram ziyaretleri boyunca okumuştum. Ardından filmini de izlemis lakin kitapta bulduğum duygu yoğunluğuna erişememiştim. Yasadıklarının zor bir durum olduğunu kabul etmekle birlikte bu devam kitabının ticari kaygi ve bu süreçte verilen hukuk savaşının reklamı olduğunu düşünüyorum. Sanılanın aksine babaları, islam dünyasını veya iran'ı açık hedef haline getiren bir kitap değil. Eşleri tarafından çocukları kaçırılan babalarında, iki tarafın Amerikalı veya bir tarafın Amerikalı diğerinin Fransız olduğu hikayeler var. Ama Amerikan okuduğunda kendi çapında haklı, iranlilara göre onlar zaten "hep" haklı. Kendi kültürünün tezat kültürüyle evlenmiş bu çilgın ebeveyn hikayeleri aslında örnek teşkil ediyor. Gerçekten zor bir durum olmakla birlikte en önemli önlemse "galiba" o toplara hiç girmemek. Kitabin sonlarına doğru gerçekten çok sıkıldım. Mehtap ve betty'in amerikaya ulaştıktan sonraki özel yasamlarına daha cok yer verilmeliydi. Filmin galasının nerde yapıldığı, galaya gidilen lumuzinin tipi veyahut yayinci-yapimcilarla yapilan görüşmelerin raporları beni ilgilendirmiyor çünkü. Mehtabin babasina karsi dilindeki değil kalbindeki duyguları öğrenmek isterdim. Sonuçta mudi onları zorla İranda tutmuş olduğu gerçekse, betty'ninde mehtabı mudi'den kaçırdığı bir gerçek. Böyle çözümsüz, kısır döngü bir olay. Aman be uluslararasını geçtim, hic evlenmeyin bence....

Yazarın biyografisi

Adı:
Çiğdem Samsunlu

Yazar istatistikleri

  • 5,6bin okur okudu.
  • 115 okur okuyor.
  • 1.417 okur okuyacak.
  • 109 okur yarım bıraktı.