Çınar Özkan

Çınar Özkan

YazarDerleyenÇevirmen
8.2/10
103 Kişi
·
364
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.377
Gösterim
Adı:
Çınar Özkan
Unvan:
yazar
Hayber'de Peygamber Efendimiz İslamiyet için düşmanlarla savaşmıştı. Ondan 1285 yıl sonra biz Türkler de İslamiyet, onur ve haysiyet adına bizi arkadan vuran, İngiliz'in maşası sizlerle çarpıştık. Hainsiniz hepiniz. Haram olsun size yedirdiğimiz ekmeklere. Sizler Şerif değil senig (alçak) adamlarsınız! Tuh yüzünüze!

*İstihbaratçı Eşref Sencer Kuşçubaşı'nın sözleri
LAWRENCE'IN MEZARI ÜZERİNDE BULUNAN YAZI!!

"Biz Araplar için büyük düşleriniz vardı ve biz de, sizin ve yönetiminizin yardımlarıyla, yalnız Osmanlı'dan özgürlük kazanmakla kalmayıp, aynı zamanda, 500 yıllık işgalden sonra, bir ulus olarak kendi hüviyet ve gururumuzu yeniden sağlayacağımızı umut etmiştik. Heyhat Lawrence ölümünüzden 50 yıl sonra, bugün Arap dünyası, savaşlarla, komplolarla ve bölünmelere kaynıyor ve geleceğimiz karanlık görünüyor.."
Müslümanların temiz ve itaatkar oluşları çok hoşuma gitmişti. Bir ara kendi kendime bu masum insanlarla neden savaşıyoruz? Mesih efendimiz bize bunu mu emretti? dedim.
Sen haksızlıkların üzerine silahla gidiyorsun.İnsan sevgini ,haksızlık yapanı öldürerek göstermek istiyorsun.Ben bu işi kalemimle yapıyorum,kalemimle anlatıyorum.Senin silahın patladığı yerde kalır,benim kalemimse bu haksızlıkları anlatarak,bir gün bu düzeni patlatır.Anladın mı?
(Nazım Hikmet'in Abdullah Palaz'a yani hayatından esinlenerek Tatar Ramazan filmi çekilen adama aynı cezaevindeyken söylediği bir sözdür)
Lawrence, Eşref Bey'in ziyaretine gelir.
-Bizim misafirimizsiniz!
Diye söze başlayınca kimin ülkesine, kimin sahiplendiğini gören Eşref Bey içlenir,
-Biz, asırlarca adaletle idare ettiğimiz bu yerlerde "bizim" demekle hata etmişiz, belli. Yalnız, siz de şimdiden "bizim" demekle acele etmiyor musunuz?
Diye sorunca, Lawrence "Biz bura insanını nasıl idare edeceğimizi biliriz." diye kibirlenecektir.
Eşref Bey güler, sanki geleceği görmüş gibidir.

Osmanlı'nın 400 sene yönettiği Ortadoğu'da İngiliz 40 sene dahi kalamayacaktır!..


***Gerçi günümüzde tüm Araplar sömürgeleri oldu ama en azından siyasi olarak bağımsızlar.
397 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Ülkücü hareketin liderlerinden Abdullah Çatlı ve Muhsin Yazıcıoğlu hakkında yazılmış bir araştırma eseri. Abdullah Çatlı'nın özellikle Asala terör örgütüne yönelik eylemleri ve sonrasında Susurluk kazasından bahsederken, Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili olarak 80 darbesi öncesi hareketleri, Mamak askeri cezaevinde çektiği işkenceler, BBP'ni kurması ve sonrasındaki trajik kazası ile ilgili bilgiler verilmiş. İki kaza ile ilgili olarak komisyon raporları ve daha pek çok detaylı bilgi kitapta mevcut. Konu ile ilgilenenlerin keyifle okuyacağı bir kitap.
397 syf.
·4/10
Bir dönemin meşhur olan kitap akımı.
Aynı formatta sol düşünce bazlı kitaplar da çıktı.
Özellikle lise cağına hitap eden cinsten demek ayıp olmaz.
Moda olduğu dönem hızlı sayılabilecek seviye de satış yapan sonrasında ise sahaflara düşen kitaplarımızdandır.
Belli bir seviyeye kadar kütüphanede durması icap eden sonrasında ise uzaklaştırılma faaliyetine kurban giden gençlik eseridir.
Konu bütünlüğü yoktur.
Oldukça akıcıdır. Çünkü muhtevası itibariyle derinlik ve yoğunluk söz konusu değildir.
Günümüz sosyal medya seviyesinden içeriğe sahiptir.
Kısaca kaynakçası 'internet explorer' dır.
397 syf.
·Puan vermedi
Güzel kitap ama tekrarlamalar çok ondan dolayı
tekrarlarda biraz sıkıla biliyor insan ve burda yazılanlara ait belgeler var mı bilmem ama birazda belgelerle desteklenebilir di bence genel olarak iyi ve akici bir kitap.
397 syf.
·Beğendi·9/10
Devletine canı gönülden bağlı Muhsin Yazıcıoğlu ve yıllarca Avrupa da Türkiye adına gizlice Ermeni terör örgütü ASALA'ya kök söktüren derin devletin adamı Abdullah Çatlı'nın hayatını anlatan bu kitapta; Susurluk Davası ve Muhsin Yazıcıoğlunun hayatını kaybettiği helikopter kazası hakkında detaylı bilgiye ulaşacak ve zihinleriniz berraklaşacaktır.
139 syf.
·14 günde
İsminden de anlaşılacağı gibi Dünyada ve Türkiye'de adından bolca söz ettirmiş ünlü casuslardan bahsediyor kitap. Yerine getirdikleri görevleri yapmak için olanca hırslarıyla mücadele eden, bu uğurda yabancı bir ülkede yıllarca yaşayıp oranın kültürünü benimseyen dilini kusursuzca öğrenen casuslar. Zarar vermek istedikleri toplumun düşünce yapılarına erişebilecek kadar içlerine sızmayı başarabiliyor ve bundan gurur duyuyorlar. İddia edilenlerin doğru olmadığı ortaya çıksa da ünlenmek ve övünmek için tarihleri birbirini tutmayan olayları mixliyorlar.
Kitabın son bölümlerinde casusluk aletleri anlatılıyor. Zamanla geliştiğini ve küçüldüğünü görüyoruz bu araçların.
Kitap daha adli vaka şeklinde alınmış. Mahkeme kayıtları direkt paylaşılmış ve anlatım pek akıcı değil. Virgül ile birbirinden ayrılmış uzun cümleler var. İnsan kendisini mahkemede hissediyor.
397 syf.
·Puan vermedi
Çınar Özkan'ın Muhsin Yazıcıoğlu hakkında bilinenleri kitaba döktüğü, belgeler sunarak bazı bilinmeyenleri açıkladığı ayrıca bazı olaylardan da üstü kapalı bahsettiği bir kitap. Abdullah Çatlı'yı anlatırken gösterdiği cesareti Muhsin Yazıcıoğlu'nu anlatırken gösterememesi dikkatlerden kaçmıyor.Okuyucuların büyük umutlarla başlamaması gereken kitap da yer yer olay örgülerinde kopukluk yaşanıyor.Bu konu hakkında fazla bilgisi olmayanların tercih etmek de çekinmeyecekler.
288 syf.
·Beğendi·10/10
çok duygulandıgım bır kıtap oldu çünkü reisin vefatını anlatırken baya kendımı 06AC600 ün içindeymişim gibi hissettim.Ve dönen bütün puslu oyunlarıda görmüş oldum ama tavsıyem bu kıtapla bırlıkte son kabbadayı çakıcı ve derindevletin üvey evladı yeşili okumanızı tavsıye ederım.
279 syf.
·Puan vermedi
Bir devletin, derinleri neleri yapmaya muktedir?.. bugün dünyaya nizam verdiği düşünülen o ağababa devletlerden hangisi Abdullah Çatlının yaptığını yapabilecek güce sahiptir? Fransadan Almanyaya geç isviçreye geç italyaya geç defalarca kimlik değiştir. mühimmat bul.. ve asala gibi bir örgütü yok et.. nerdeyse namümkün..efsane
397 syf.
·Beğendi·9/10
daha çok alperen ağızlı bir kitap yani kitapta öne çıkan muhsin başkan çatlı reis biraz eş geçilmiş gibi ama okumak isteyene güzel kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Çınar Özkan
Unvan:
yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 364 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 144 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.