Claudine Sagaert

Claudine Sagaert

Yazar
7.1/10
9 Kişi
·
28
Okunma
·
2
Beğeni
·
255
Gösterim
Adı:
Claudine Sagaert
Unvan:
Yazar
Paradoksal biçimde, erdemli kadın, erişilemez bir idealin simgesi olan Meryem imgesiyle temsil edilirken ölçüsüz kadın, insanlığın tüm belalarının simgesi olan Havva imgesiyle temsil edilir.
Ey, arşın en tepesinde kötü ruhları var eden bilge ve yaratan, ne­den doğanın bu kusurlu güzelini, yeryüzünde bu yeni şeyi var ettin? Me­leker alemini kadınlar olmaksızın donattığın gibi insanlar alemini de neden kadınsız donatmadın? Neden insan soyunu sürdürmek için başka bir yol bulmadın ?
Kayıp Cennet ,John Milton
Ebeveynlerin tohumları cinsel ilişki esnasında kusursuzca birbirine karıştığı zaman, iyi gelisim gösteren bedenler üretir.Eğer bu tohumlardan biri baskın gelirse, baskın gelenin belirlediği cinsten bir kişi dünyaya gelir.Eğer tohumlar tam olarak birbirine geçmezse, sonrasında kendi cinsinden kişileri elde ede­cek olan bireyler ortaya çıkar.Parmenides
Fiziksel güzellik , her zaman düşünme ka­biliyetine bağlıdır Muhakeme etme, tartışma ve kendini yetiştirme estetikten ayrı değildir
264 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Yüzyıllar boyu süren kadına dayatılan kuralların ve ölçütlerin daha derin, daha sağlam temellere dayandırılarak anlatıldığı bir kitap. İsminden hareketle bütün kadınların okuması gerekiyor demeyeceğim elbette. Bilakis şiddetin her türlüsüne başvurmaya meyilli erkek bireylerin (kastettiğim bütün cinsiyet mensupları değil) gerçekle yüzleşmesini sağlayacak. O yüzden okuyun, okuyalım, okutalım.
264 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır deyip bir klişe ile başlayayım.

Aristo kadınları insandan saymıyor.
Kızıl saçlı kadınlar şeytanı simgeliyor diye lanetleniyor.
Cadı denen kadınların aslında çirkinlikten ziyade bekar ve çocuksuz kadını simgelediği.
Antik Yunan’da kadınların çocuk doğurmak dışında bir değer olmadığını.

Erkek ise tarih boyunca daima ideal estetik, zeka ve gücün sembolü olmuş. Kadın ise zekası bedeni gücü her şeyi ile eksik ve geri kalmış kabul edilmiştir. Her ne kadar günümüzde Avrupalı kadın bunun aksini iddia ediyor gibi gözükse de geçmiş böyle söylemiyor.

Kadınların tarih boyunca görmüş olduğu zulmün kısa bir tarihini merak ediyorsanız okuyunuz. Kadınlardan ziyade erkeklerin okumasını tavsiye ediyorum. Anne eş kız kardeş arkadaş olan diğer yönümüze dogmatik bakış açılarından ziyade doğru bakmak istiyorsak öncelikle doğru kaynakları okumalıyız. Başlangıç için bence gayet iyi bir eser.

“Aman Bizde Adet Böyledir
Güzeli Ağlatırlar
Aman Çirkini Söyletirler”

Yazarın biyografisi

Adı:
Claudine Sagaert
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.