Cleveland Amory

Cleveland Amory

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Cleveland Amory
Unvan:
Yazar
Doğum:
Nahant, Massachusetts, ABD, 2 Eylül 1917
Ölüm:
Nahant, Massachusetts, ABD, 14 Ekim 1998
237 syf.
Kitap bize mucize vadetmese de içinde buluyorsunuz. Eğer yaşamınızı paylaştığınız bir kediniz varsa ona sımsıkı sarılın ve mucizeyi bekleyin. Hemen yanıbaşınızda olduğunu göreceksiniz. Bir hayvansever özellikle de kedisever olarak kitaba bayıldım.
Richard Wagner
Richard Wagner Yeni Yılla Gelen Kedi'yi inceledi.
@Msars·30 Kas 2018·Kitabı okumadı
Kitap Adı : Yeni Yılla Gelen Kedi
Yazar : Cleveland Amory
Yayınevi : Remzi Kitapevi A.Ş
Çevirmen: Reha Atasagun -Zeynep Alemdar
Yayın Tarihi AĞUSTOS - 1991
ISBN 975-14-0273-5
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 240

1977 Yılının Noel gecesi, sadık bir köpek dostu olan Amory apartmanının yanı başındaki bir çıkmazda yaralı bir sokak kedisinin kurtarılmasına yardım etti. Sokak kedisi ise karşılığında Amory’nin her iki elini tırmık içinde bıraktı. Amory buna rağmen kediyi eve götürdü. Feci kirli yaratığı yıkayınca birde baktı ki, kar beyazı bir tüy yumağı var kucağında. Bunun üzerine ona Kutup Ayısı ismini verdi.

İki candan dost oldular; kedi Amory’nin uzun süredir sürdürdüğü hayvan hakları kampanyasının paha biçilmez ortağı haline geldi. Amory, ABD Hayvan Hakları Derneği’ni kurmuş, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vahşi ve ender hayvanların korunması için Hayvan Fon’u başlatmıştı. 1988’de Kutup Ayısı’yla yaşamını anlattığı Yeni Yılla Gelen Kedi yayınlanınca, bütün bu kampanyalar büyük canlılık kazandı. Hem bu kitap hem de devamı, Kedi ile Huysuz İhtiyar ve Gelmiş Geçmiş en İyi kedi New York Times’ın en çok satanlar listesinde birinci sıraya yükseldi.

Artık hem kediseverler hem de hayvan hakları savunucuları Kutup Ayısı’nı tanıyordu. Kutup Ayısı sahibinin hayvan hakları konusundaki çalışmalarının gün ışığına çıkmasını sağladı; bunların arasında, hükümet öldürmesin diye eşekleri Büyük Kanyon’dan uçakla başka bir bölgeye nakletmek ve avcıların gözünde kürkleri değersiz olsun diye fok yavrularını zararsız boyalara boyamak gibi şeyler vardı.

Kutup Ayısı 1991’ de öldüğünde, ikisinin yolları ayrıldı. Kediçik kötü muamele görmüş ve terk edilmiş hayvanların bakımı için kurulan Hayvan Fonu’nun Black Beauty Ranch adlı Texas sığınağına gömüldü. Mezar taşında şöyle yazıyor: ‘’ Bu taşın altında Noel’de Gelen Kedi, Sevgili Kutup Ayısı Yatıyor. Yine bir araya gelinceye kadar. ‘’ Gerçekten de, Amory 1998’de öldüğünde Kutup Ayısı’nın yanına GÖMÜLDÜ VE İKİSİ YİNE BİR ARAYA GELDİ.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cleveland Amory
Unvan:
Yazar
Doğum:
Nahant, Massachusetts, ABD, 2 Eylül 1917
Ölüm:
Nahant, Massachusetts, ABD, 14 Ekim 1998

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.