Cumhur Orancı

Cumhur Orancı

YazarÇevirmenEditör
8.2/10
172 Kişi
·
436
Okunma
·
5
Beğeni
·
1661
Gösterim
Adı:
Cumhur Orancı
Tam adı:
Rüştü Cumhur Orancı
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 28 Ekim 1960
1960 yılında İstanbul'da doğdu. 1980 öncesinde yurt dışına çıktı. Bir süre Aydınlık gazetesi için Avrupa muhabirliği yaptı. Uzun yıllar denizci olarak çalıştı ve dünyayı dolaştı. 1991'de denizcilik anılarına dayanarak, düşsel gerçekçi bir tarzda kaleme aldığı ilk romanı Butterfly'ın İntihar Seferi’ni yayımladı. Bu kitabı 1995'te basılan Domingo Garcia'dan Geriye Kalan Öykü izledi. Türk edebiyatının ilk 'urban-fantezi' romanı olan Saydam adlı kitabı 1996 yılında yayımlandı. Uzun yıllar sonra kaleme aldığı romanı Acı Düşler Bulvarı 2012 Temmuz'unda Ayrıntı Yayınları'nın Yeraltı Serisi'nden yayımlandı.
Adam çayını yudumladı. Yüzünde bu konudan sıkılmış gibi bir ifade belirdi. Yeni inşa edilmiş, eskisinin yanında uzanan, henüz trafiğe açılmamış olan yeni Galata Köprüsü’ne baktı.” Bu güzel köprüyü onaracaklarına neden çirkin bir kopyasını yaptılar ki?” dedi.
“Kadın gülümsedi. Dizlerini birleştirdi. “Dünya ekonomisi böyle gerektiği için” dedi.” Bizim gibi 3. Dünya Ülkelerinin gereksiz yatırımlar yapması gerekiyor. Yoksa New York’un Brooklyn Köprüsü’nü kaldırıp yerine yenisini inşa etmeye kalksan Amerika ayağa kalkar.”
...adamın fazla mesailerle ve kağıt yığınlarıyla ve müdür bey fırçalarıyla silikleşmiş belleği denizde boğulmak üzere olan bir kazazedenin son olarak gördüğü gökyüzünün son bir anlık sonsuzluğunda canlanıyor...
Kim bilir ne kadar heyecan duymuştu bu insanlar bu pozları verirken. Akıllarına gelmiş miydi acaba fotoğraflarda da ölecekleri, mezarlarına gömülür gibi bir sandığa gömülecekleri ve benim onların iskeletlerini çıkaracağım, -yüzyıllar sonra ortaya çıkan mezarların içindeki aptal bakışlı iskeletler gibi- onları tarihi seyreder gibi seyredeceğim?
Yelkenlime gelip sizi yolcu olarak almamı istemeyin benden! Çünkü uzak bir çağdan çıkıp gelen yelkenlinin ambarlarının ağzına kadar gözyaşı dolu olduğunu söylemedim size ve siz de hiç kimseye söylemeyin n'olur ve uyandığınızda gökyüzüne bakıp, bugün yağmur yağacak mı, diye sorun kendinize...
192 syf.
·2 günde·7/10
Victor Hugo'nun güzel bir sözü vardır. "Kitaplık kurmak, ibadethane kurmak kadar kutsaldır" der. Bir cümle ama idrak edebilen için son derece manidar.

Tarihte bir yolculuğa çıkarsak eğer geçmiş dönemlerden bu yana kütüphanelerin gelişmiş milletlerin en önemli unsurlarından biri olduğunu görürüz. Tarihte pek çok şehir; içinde yer alan kütüphaneler, alimler, okuyan, düşünen insanlar sayesinde meşhur olmuştur. Geçmişin derinliklerinde durum bu iken geldiğimiz noktada, güzel ülkemde kitap okuma oranının %4'lerde olması içler acısı.

Bir kütüphane oluşturmak, kitapların her birine bağlanmak, onları eve gelen ve hiç gitmesin dediğimiz bir misafire gösterilen özen niteliğinde kütüphanede muhafaza etmek emek ister. İşte tam da bu yüzden kütüphaneler önemlidir. Ziyaret ettiğimiz evin havasını solumamızı sağlar, insanların fikir dünyası hakkında bilgi verir. Bir de kütüphanesiz evler vardır ki, onlardan söz etmek istemiyorum bile. Bir nevi kimliksiz, amaçsız bir hayatı simgeler benim gözümde. Biz güzel şeyler konuşalım ve Zoran Zivkovic'in bambaşka kütüphanelerini ziyaret edelim.

Eser birbiriyle bağlantısı olmayan altı öyküden oluşuyor. Her öykünün teması kitaplar ve kütüphaneler. Gece Kütüphanesi, Ev Kütüphanesi, Soylu Kütüphane gibi isimlere sahip hikâyeler. Yalnız bildiğimiz klâsik tarzda başı ve sonu belli hikâyeler yok bu eserde. Sonunu okuyucunun bağlayabileceği, ucu açık hikâyeler... Benim içlerinde en beğendiğim Gece Kütüphanesi isimli hikâye oldu. Her bir hikâye okuyucuya bir de mesaj veriyor. Verilen mesaj da okuyucunun hayal gücünün genişliğine göre şekilleniyor. Yazarımızın yaratıcı yazarlık konusunda uzman biri olduğu ve bu konuda eğitimler verdiği düşünülürse ne demek istediğim daha net anlaşılır. Yani hikâyeleri okuyunca yazarın alanında ne kadar başarılı olduğunu görmemek mümkün değil.

Hikâyelerde okuyucuya verilen mesajlar son derece anlamlı ve hikâyeyle bir bütünlük içinde. Kitabı okumaya başladığımda her bir hikâyenin son kısımda birbiriyle kesişeceğini düşünmüştüm fakat yanılmışım. Hikâyelerin her biri kapının ardında yer alan şahsına münhasır birer tablo gibi yer edindi zihnimde. Her bir kapı, arkasında zengin manalar barındıran bir tablo saklıyor. Kitaptaki harflerin puntosu oldukça büyük ve sayfa sayısının az olması kitabı hiç sıkılmadan, bir çırpıda okumanızı sağlıyor. Hâlâ başka zaman kütüphanelerini ziyaret etmediyseniz belki bu alıntı ziyarete vesile olur. Bol kitaplı okumalar dilerim. :)

"Soylu bir kütüphane, bir mideye çok benzer. İçine neyin girip çıktığına çok dikkat etmek gerekir. Sadece özel ve uygun özelliklere sahip olanların soylu bir kütüphaneye girmesine izin verilmelidir. Eğer oraya ait olmayan bir kitap, bir yolunu bulup kütüphaneye girerse, hazmedilemeyecek bir şeyi dikkatsizce yutmak gibi bir durum ortaya çıkar; mide bulantısı ve kusmayla sonuçlanır."
520 syf.
·8/10
Okuduğum tek Glenn Meade kitabı. Sürpriz finali, heyecanlı ve sürükleyici hikayesiyle okuru saran bir kitap. İdam edilen bir seri katilin cinayetlerinin tekrardan ve tıpkısı gibi işlenmeye başlamasını konu alan kitapta katilin Kate Moran'a uyguladığı psikolojik baskı gerçekten güzel işlenmiş. Paris'te ve İstanbul'da yaşanan gerilim dolu anlar ise kitaptaki unutulmaz bölümlerden.
192 syf.
·Beğendi·7/10
Zoran Zıvkoviç, 2003 yılında Dünya Fantezi Ödülü alan; Başka Zaman Kütüphaneleri'nde altı öykü ile okuyucuya merhaba diyor ve tüm okuma boyunca kitaplarla dolu bir yolculuk yaşatıyor.
Öyküler arasında Sanal Kütüphane en çok beğendiğim oldu. Gece Kütüphanesi hayata dair ilginç bir öyküydü. Ev Kütüphanesi adlı öykü oldukça fantastikti ve orada ki gibi bir posta kutusuna sahip olmayı çok istedim. Cehennem Kütüphanesi; bazılarının cenneti bazılarının cehennemi gibidir cümlesini doğrular nitelikteydi. En Küçük Kütüphane; yazmaya ve yazar olmaya dair güzel bir öyküyken, son öykü Soylu Kütüphane ise kahramanını çılgınlık eşiğine getirmiş güzel bir öyküydü.

Merak uyandıran öyküleri ile kafa dağıtmak için okunan kitaplar kategorisine dahil edebileceğim bir kitap oldu benim için. Okuyun diyebilirim ama ille de okuyun diyemem.
520 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Sabah kalkın kahvaltınızı yapın... Sonra bu kitaba başlayın ; 12 saat okuduktan sonra bir 10 dakika okuduklarınızı sindirme molası verin... Sonra bir 12 saat daha okuyarak günü tamamlamış bir şekilde kitabı bitirin. Sonra da gidin ve intihar edin... O kadar akıcı ve açık bir kitapki filmi olsa izlemem çünkü filmi kitabın değerini düşürecek seviyede...:)
520 syf.
·5 günde·6/10
Bu kitap aksiyon-gerilim severler için gayet tavsiye edebileceğim bir kitap. Kurgusu birçok yönden klasik gerilim kitaplarına benzese de her yazarın farklı hayal dünyası vardır ve bu kitabı okurken de bu yazarın da gerilimi farklı noktalardan ele alarak hoş bir eser yazdığını belirtmek gerekiyor. Kitabın baş karakteri ile kendinizi özdeşleştirebileceğiniz kadar orijinal hoş bir karakter. Onun korkuları bazı yerlerde çok abartılsa da yinede hiç korkmayan korkusuz ajan durumu yaratmadığı için kitabı daha da inanılır kılmış. Kitapta gizem yaratmak, merakta tutmak için ve şaşırtmak için güzel noktalara değinilmiş ve kitabın sonuda gerçekten şaşırtıcı ve okuduğunuza değdiğini gösterecek kadar aksiyon dolu bir kitap. Bana adeta “Dehşet Kapanı” izlemişim gibi hissettiren bazı kasapçılık, kesme-doğrama, satır-bıçak işini sevenler, FBI’a ajanlara, polisliğe ve dedektifliğe ilgi duyanlar için orta seviyeli beğenilesi bir yanı olan cinayet-polisiye kitabı. Kitabın ileriki sayfaları gerçekten hızla çevirerek geçeceğiniz kadar akıcı ve heyecan dolu aksiyon olaylarıyla dolu. Glenn Meade’yi her ne kadar gerilim-polisiye ve aksiyon-gerilim dallarında favori yazarlarımdan saymamış olsam da hoş bir dille güzel bir eser ortaya çıkardığını düşünüyorum. Ve diğer kitaplarını da ilgimi çektiği takdire okuyacağım yazarlar arasında. Eseri okuyun, bir şey kaybetmeyeceğinize eminim :) Detaylı Yorumlar İçin; http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/.../seytaninmuridi.html
224 syf.
·3 günde·7/10
ÖZGÜRLÜK?
Nedir özgürlük?
Herkes farklı farklı cevaplar verecektir bu soruya: Aşk, mutluluk, para, istediğini yapabilmek...
Ben farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum size:
Özgürlük, kendi ülkende korkmadan yaşamaktır bazen; haklarının ihlal edilmemesidir, bazen ulaşmak için yüksek ve tehlikeli tellerin aşılması gereken bir şeydir, bazen iki ülke arasına örülü bir duvarın yıkılmasıdır; fakat özgürlük, genellikle kelimelerde kalır.

Bu kitapta da özgürlüğün kelimelerde kalışı anlatılmış. İnsan haklarının ne kadar kolay bir şekilde ihlal edildiği gösterilmiş. Bir örnek vereyim:

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ
(https://www.unicef.org/turkey/udhr/_gi17.html)
Madde 19:
Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir.

Fikirlerinizi açıklamakta ne kadar özgürsünüz? Ya da fikirlerinizi açıkladığınızda, insanlar fikirlerinize karşı ne kadar saygılılar?

Gördünüz mü? Her gün sayısız kez haklarımız ihlal ediliyor; her gün sayısız kez başkalarının haklarını ihlal ediyoruz. Birilerinin haklarını ihlal eden de biziz, hakları ihlal edilen de...
İki uçlu bir bıçak gibi; her iki ucunda da bizim olduğumuz.

Kitap tamamen bunun üzerine kurulu. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 30 maddesi ile ilgili: 30 hak, 15 yazar, 12 hikaye, 3 şiir.

Yazarların hepsi gençlik-çocuk hikayeleri yazan yazarlar. Kitabın da daha çok bu kitleye, özellikle gençlere yönelik olduğunu söyleyebilirim.

Bu hikayelerle; kimi zaman bir aileyle baskı yüzünden ülkeden kaçacaksınız, kimi zaman genç bir kızla aile baskısından kaçacaksınız, kimi zaman susuz kalacaksınız, kimi zaman istediğiniz insanlarla arkadaş olamayacaksınız, kimi zaman kendi ülkenizde istediğiniz yere gidemeyeceksiniz...
Hakları ihlal edilen insanlar baş kahramanlar olacak, sizse hemen yan koltukta oturacaksınız.


-Hiç kimse bu hakları bizden alamaz!!!-
192 syf.
·9/10
Romandan ziyade bir öykü kitabı gibi aslında. Son kısımda bir birleşme var ama bana göre bir öykü bu. Bu durum kitabı kötü yapmıyor. Bence çok etkileyici hikayelerden oluşan bir yapıt. Hayalgücünü harekete geçiren bir eser, elinizden bırakamıyorsunuz.
Kitaba ve kütüphaneye dair aklımıza pek de gelmeyecek fanteziler var. Geceyarısı kütüphanesi benim favorim. Okumayı kaçırmayın.
192 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitap 7 tane öyküden oluşuyor. Okurken her bir öyküden ayri zevk aldim. Bence okuyucunun hayal gücünü de devreye sokan harika bir yapit. Fantastik olaylarin islenmesi okurken heyecan veriyor. Bitsin istemedigim bir kitap oldu. 2. öykü olan "Ev Kütüphanesi" en beğendiğim öyküydü🤗
134 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Fantastik bir kitap. Altı kütüphane öyküsü içeriyor ve her biri inanılmaz gerçek hissi yaratıyor. Okurken hiç yadırgamıyorsunuz. Fantastik olaylar seviyorsanız bu kitab da çok seversiniz. İçinde çok güzel mesajlar da barındırıyor. Gençler ve çocuklar da çok rahatlıkla okuyabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cumhur Orancı
Tam adı:
Rüştü Cumhur Orancı
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 28 Ekim 1960
1960 yılında İstanbul'da doğdu. 1980 öncesinde yurt dışına çıktı. Bir süre Aydınlık gazetesi için Avrupa muhabirliği yaptı. Uzun yıllar denizci olarak çalıştı ve dünyayı dolaştı. 1991'de denizcilik anılarına dayanarak, düşsel gerçekçi bir tarzda kaleme aldığı ilk romanı Butterfly'ın İntihar Seferi’ni yayımladı. Bu kitabı 1995'te basılan Domingo Garcia'dan Geriye Kalan Öykü izledi. Türk edebiyatının ilk 'urban-fantezi' romanı olan Saydam adlı kitabı 1996 yılında yayımlandı. Uzun yıllar sonra kaleme aldığı romanı Acı Düşler Bulvarı 2012 Temmuz'unda Ayrıntı Yayınları'nın Yeraltı Serisi'nden yayımlandı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 436 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 254 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.