Cüneyt Çetinkaya

Cüneyt Çetinkaya

Çevirmen
8.3/10
47 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Artık sizlerden ayrılma zamanımın yaklaştığını biliyorum.Şimdi yolumuza gidelim; yani ben ölmeye, siz yaşamaya... Sizce hangisi daha iyi ? Şüphesiz bunun cevabını Tanrı`dan başka hiç kimse bilemez...
Öğrencisi platon tarafından kaleme alınmış sokratesin mahkemedeki savunmasıdır. Özellikle gençleri yoldan çıkardığı öne sürülmüştür. Her ne kadar sokratesin araştırmacı ve sorgulayıcı kimliği yanlış anlaşılmış olsada sokrates yaptıklarının arkasındaydı. Ölümü bile göze almıştı.
Bir saatte bitirebileceğiniz muhteşem bir kitap. Sokratesin idam edilmeden önce yaptığı savunmayı Platon diğer kitaplarında olduğu gibi konuşma diliyle kaleme almış. Mağara alegorisi burda da geçerli. Sokrates kendini uyuyan halkı uyandırmaya çalışan bir at sineği olarak tanımlaması çok hoşuma gitti. "Bana uyuyan birinin at sineğine vurduğu gibi vuruyorsunuz, hayatınızın geri kalanını uykuda geçirmek için.'' Enfes değil mi?
Onurlu kalmayı, hayatta kalmaya tercih eden bir filozofun, kendisine yöneltilen suçlamalar karşısında nasıl bir savunma yaptığını okumaya hazır mısınız?

Öğrencisi Platon tarafından kaleme alınan bu eserde, Sokrates’in kendini Atinalılar’a karşı nasıl savunduğunu kendi ağzından okuyoruz. Mahkeme heyeti ve Atinalılar önünde, hep kullandığı diyalektik yöntemle (sorulara sorularla cevap vererek doğruya ulaşma) kendini temize çıkarmaya çalışıyor. Aslında suç bile olmayan, aksine insan ruhunun ilerlemesi için büyük katkı sayılabilecek davranış ve öğretilerini yayması yüzünden çıktığı mahkemede anlattıkları etkileyici.

Her ne kadar Atinalılar’ı suçsuz olduğuna inandıramamış olsa da, ölüm cezası aldıktan sonra açıkladığı ölüme bakış açısına dair sözleriyle ayrı etkiliyor Sokrates.

Kitap oldukça sade ve akıcı dilde yazılmış. Bir iki saatte rahatça bitirebilirsiniz.
Bol felsefeli günler:)
Kim istemez ki etkileyici bir dili olsun ve karşısındakileri hemen ikna edebilsin kendisine hayran bıraksın?işte bazen iyi niyetli de olsanız başınıza dert açıyor ve ölüm cezasına bile çarptırılıyorsunuz.

Şimdiye kadar okuduklarım arasında en çok pür dikkat okumaya çalıştığım eserlerden birisi.

SOKRATES’İN SAVUNMASI

Bir gün tanrının sözcüsü olarak bilinen bir adam, Sokrates'ten daha bilgili kimse yoktur demiştir. Sokrates, bunu tanrının kendi hakkında ki görüşü olarak kabul eder ve 'hayır ben çok bilgisiz bir insanım illa ki benden daha çok bilgili biri vardır' diyerek yol yol gezer ve kendinden daha bilgili olan kimseleri aramaya başlar kendi deyimiyle her aramanın sonunda da ;

‘Bilgisizler, bilgilidir diye tanınmış olanlar! Boştur denenlerde ise daha çok akıl var.Kendi işlerinin eri oldukları için en yüksek şeylerden de anladıklarını sanıyorlar, böyle sandıkları için de asıl bilgileri gölgede kalıyordu.’ diye kanaat getirmeye başlar. Ama her gittiği kişinin bilginliğini değil de bilgisizliğini ortaya dökmeye başlayınca diğerleri durur mu ? Başlarlar Sokrates hakkında asılsız asılsız konuşmaya:
“Sokrates kötü bir insandır: Yeraltında, gökyüzünde olup bitenlere karışıyor, eğriyi doğru diye gösteriyor, bunları başkalarına da öğretiyor. Hatta para ile ders vermekte’
Bununla kalmıyorlar sonra Sokrates için ‘Dinimizi de tanrılarımızı da yalanlıyor demeye başlarlar.Ve en sonunda Sokrates'in yolu hakimlerin önünde ölüm cezası suçu ile karşı karşıya kalıyor.

Sokrates mükemmel bir hatip kendini çok güzel savunuyor hatta iyi dilinden etkilenmemeleri için yargıçlara ikazda da bulunuyor:
’Yargıcın vazifesi, doğruluğu bağışlamak değil, herkesin hakkinı ölçerek hüküm vermek; kendi keyfine göre değil, kanunlara göre hüküm vermektir. Yalan yere ant içmeye alışarak sizi tesir altında bırakmamalıyız, siz de buna göz yummamalısınız; bu, dine uymaz bir hareket olur.
Yunan filozof Platon(Eflatun) tarafından yazılan bu eseri okumaktan kimse geri durmaması gerekiyor bence HARİKA bir kitap.
Kitap dan mantık ve düşünce akıyor resmen ama sonu çok haksız bitiyor … okurken sıkılmadan hemen okumak isteyeceğiniz bir kitap tavsiye edebilirim....
Yeterince iyi konuşmadığım için değil,yeterince küstah ya da yüzsüz olmadığın için ve size,duymaktan hoşlanacağınız şeyler duyurmasıyım,yakınan,inleyip sızlanan, bana yakışmayacağını düşündüğüm bir sürü şey yapıp söylenen bir Sokrates göstermediğim için hüküm giydim ben .