Giriş Yap

Dai Sijie

Yazar
7.5
5 Kişi
Unvan
Yazar, Sinema Yönetmeni
Doğum
Çin, 1954
Yaşamı
30 yıldan beri Fransa'da yaşayan Çin asıllı Fransız yazar. 'Çinli Terzi Kız' adlı romanın filmini de kendisi çekmiştir. Ayrıca, en ünlüsü 'Chine,ma douleur' olan uzun metrajlı üç sinema filmi daha var.

İncelemeler

Tümünü Gör
187 syf.
·
Puan vermedi
Balzac ve Çinli Terzi Kız
Mao’nun Kültür Devrimi, 60 ve 70’lerde Çin tarihini değiştirdi ve yüz binlerce Çinli entelektüeli “yeniden eğitim” için dağ köylerine zorla gönderdi. Tüm kitaplar yasaklandı ve cesareti olan, kitapları yok edilmekten kurtarmak için sakladı. 1984’ten bu yana Fransa’da yaşayan Çinli yazar ve sinemacı Dai Sijie’nin ilk romanı, “Balzac ve Çinli Terzi Kız,” Devrim’de yaşananlara edebiyatın evrenselliği ve insanları dönüştürme gücü üzerinden değiniyor. Sijie, “ben bu öyküyü yaşadım” diyor. O da “yeniden eğitim” için bir dağ köyüne gönderilenlerdendi. Yazarın babası da terzidir. Terziliğin inceliklerini de ondan öğrenmiştir zaten. Romandaki terzi kızı anlatırken derinlik katabilmesinin nedeni de budur. “Balzac ve Çinli Terzi Kız” 30 dile çevrildi, Çince hariç. İşte insanda keskin bir tat bırakan bu kitaptan bir alıntı: “Gelecek için küçük bir umut ışığının, birini bu kadar değiştirebileceğini sanmıyordum.” (s.77)
Reklam
225 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
13 sene önce kolejde okuduğumuz sinif kitaplarından bir eserdi. Tekrar okumak istedim ve çok iyi oldu. ~~ Bu hikayede Çin’de yasak olan karşı düşünceleri önlemek adına yabancı kitaplar, eğlenceler, bilgi paylaşımları yasaklanıyor. Kültürlü ailelerden gelen genç çoçuklar köylere gidip paysan insanları eğitmek amaçlı görevlendiriyorlar. (Yasakları çiğnemeyecek şekilde) Fakat, Luo ve hikayeyi anlatan kişi bu yasaklara uymayıp gizli saklı önemli yazarların yer aldığı kitapları okuyor öğretiyor ve anlatıyorlardı köy halkına. (Victor Hugo, Balzac..) Tritatrolara gidip köy köy gezip o hikayeleri anlatmakla görevlilerdi ve taki aynı zamanda köy halkı gibi zorlu inşaatlarda çalışıyorlardı. Luo bir Çinli terzi kızı tanışıyor ve aşık oluyor o nedenle onu şehir kizi yani kültürlü bir kız yapmak için arkadaşı ile anlaşıyorlar. Şehir kızı olarak modernleştirmeyi becerebiliyorlar o kadar çabalarından sonra (balzac kitapları ile, modern eserler ile) Çinli kız köylü kızdan tamamen farklı bir uslup ile konuşuyor ve giyinmeye başlıyor. Çoçuklar mutlular.. Fakat Kız çok uzaklara gitmeye karar veriyor ve şöyle söylüyor : “ Balzac kitapları bana bir kadının güzelliği, değer biçilemez bir hazine olduğunu öğretti “. ~~ Burada o kadar zorluklara rağmen sadece önemli eserlerin ve yazarların kitapları ile insanın nasıl değişebileceğini göstermek istemişler. Tabi o çindeki zorlu dönemleride..
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42