Dan Siegel

Dan Siegel

Yazar
8.6/10
36 Kişi
·
76
Okunma
·
1
Beğeni
·
360
Gösterim
Adı:
Dan Siegel
Tam adı:
Daniel J. Siegel
Unvan:
Psikiyatri Profesörü
Doğum:
2 Eylül 1957
Daniel J. Siegel (17 Temmuz 1957 doğumlu), UCLA Tıp Fakültesi'nde psikiyatri profesörü ve Mindsight Enstitüsü Genel Müdürüdür.
Çocuklarınıza deneyimlerini ne kadar çok hatırlatırsanız ve onların kendi hikayelerini tekrar tekrar anlattırırsanız, onların örtük ve açık anılarını entegre etme yeteneklerini o kadar geliştirmiş olursunuz.
Karar verme mekanizması, üst beynin farklı opsiyonları değerlendirmesini ve bizim yürütme işlevi dediğimiz şeyi gerektirir. Karşısına çıkan bir kaç alternatifi ve bunların olası sonuçlarını düşünmek, bir çocuğun üst beynini çalıştırır, güçlendirir ve onun daha iyi çalışmasına izin verir.
Beyniniz birden çok kişiliği olan bir insan gibidir; bazen rasyoneldir, bazen irrasyonel; bazen reflektiftir (yansıtıcı), bazende reaktif (tepkisel). O yüzden, hepimizin farklı zamanlarda farklı insanlar gibi görünmemize şaşmamak gerekir.
Çocuğunuz yazı yazacak yaşa, hatta resim çizme yaşına geldiği vakit, ona bir günlük defteri verebilir ve oraya hergün bişeyler yazması veya resim yapması için teşvik edebilirsiniz. Bu ritüel onun içsel görüntüsüne dikkat etme ve bu görüntüyü anlama yeteneğini geliştirecektir.
Araştırmalar bedensel hareketlerin beynin kimyasını doğrudan etkilediğini göstermektedir. O yüzden, çocuklarınızdan biri üst beyniyle olan ilişkisini kaybederse, dengeyi sağlaması için ona yardım etmenin en güçlü yollarından biri bedeninin hareket etmesini sağlamaktır.
Spontane olmak ve yaratıcılık önemli yeteneklerdir ve yeniliklere açık olmak dopaminin daha iyi iş görmesini sağlar.
249 syf.
·26 günde·10/10
Bu kitap çocuğunuzun gelişmekte olan beynini güçlendirmek için devrim niteliğinde 12 strateji öneriyor. Sol-sağ beynin entegrasyonu, üst beyin ile alt beynin entegrasyonu, kimliğimizin farklı yönlerinin entegrasyonu vd.

Kitapta karikatürlerden ve diyaloglardan sıkça yararlanılmış bu da konunun daha kolay anlaşılmasına yardımcı oluyor.

Kitabın ilk satırlarından itibaren altı çizilecek yer çok fazla. Muhteşem bilgiler içeriyor. Ama biraz okuduktan sonra ne yapmanız ve nasıl yapmanız gerektiğiyle ilgili unutulan kısımlar oluyordu. Ta ki sayfa 209 da başlayan "Buzdolabı Bölümü"ne kadar bu bölüm çok pratik ve harika hazırlanmış. Daha sonrada tekrar tekrar açıp bakacağınız nitelikte. Çocukların yaş gruplarına göre entegrasyon türünü, Bütün-beyin stratejisini ve stratejinin nasıl uygulanması gerektiğini içeriyor.

Aslında yapacağınız şey basit ama altın değerinde. Çocuklarımızı duygusal olarak önemseyecek, onu önemsediğimizi ve onun yanında olduğumuzu ona hissettirecek ve onunla bağ kurduktan sonra onu yeniden yönlendireceğiz. Bunu yaparken beynin fonksiyonlarını bilmek bize büyük fayda sağlayacak.

Ben bu kitabı çocuk büyüten herkese öneriyorum.
Keyifli okumalar.
249 syf.
·9 günde
"Bütün Beyinli Çocuk" çocukların gelişmekte olan beyinlerini güçlendirmek için 12 strateji sunuyor. Kitap entegrasyon kavramı üzerinde duruyor. Beyni geliştirmenin yolu sağ ve sol beynin, üst ve alt beynin, açık ve örtük belleğin entegrasyonunu, kimliğimizin farklı yönlerinin entagrasyonunu ve kendimizin öteki ile entagrasyonunu sağlamaktan geçiyor. Bunu nasıl sağlayacağımızı vaka örnekleriyle ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Kitabın sonunda ise tüm bu stratejilerin özeti olan buzdolabı bölümü yer alıyor. Sonrasında ise her yaşa uygun stratejiler tekrar anlatılıyor.
249 syf.
·3 günde
Kitap görseller ile desteklenmiş belli örneklemelerle konusunu işlemektedir. Her konu kendi başlığı altında incelendiği için daha çok bilimsel bir kitap havasındadır. Zamanında okuduğum beni duyuyor musun kitabına çok benzediğini düşündüğüm bir kitap.
249 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Son yıllarda insan beyni ile ilgili bir çok araştırma yapılması ile birlikte beynimiz ile ilgili çok fazla bilinmeyene ulaşıldı. İnsan beyni çok komplike bir yapı olması ile birlikte çalışma sistemi olarak ta çok karışıktır. Her anlamda başarılı olmak isteyen kişilerin beyin yapısını ve çalışma sistemini iyi bilmeleri, yaşamlarını buna göre düzenlemeleri gerekmektedir. Bu bağlamda başarılı, ruh sağlığı yerinde ve iyi çocuklar yetiştirmek için de çocukların buna göre yetiştirilmesi de elzemdir. Kitap bu kapsamda örnekler ile birlikte biz ebeveynlere büyük yardımcı olmaktadır. Kesinlikle okunması gereken kişisel gelişim kitaplarındandır.
249 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Beynin sol ve sağ şekilde entegrasyonunu kullanma,aklın içinde merdiven kurma,belleği yeniden canlandırma,kendinin öteki ile entegrasyonu gibi alanlara kullanılan 12 önemli strateji..Tüm çocuklarda,yaş gözetmeksizin,aktif olarak kullanılabilecek özgün bir eser.Duyguları ve düşünceleri ortaya çıkarmada,sağlıklı şekilde kontrol ederek beyin ile bağlantı kurma ve hızlandırma yolları...
249 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Çocuk yetiştirirken pratikte uygulanabilir ve her kesimin anlayabileceği tarzda yazılmış etkileyici bir kitap. Çocuk eğitimiyle ilgili okuduğum en etkileyici kitaplardan biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dan Siegel
Tam adı:
Daniel J. Siegel
Unvan:
Psikiyatri Profesörü
Doğum:
2 Eylül 1957
Daniel J. Siegel (17 Temmuz 1957 doğumlu), UCLA Tıp Fakültesi'nde psikiyatri profesörü ve Mindsight Enstitüsü Genel Müdürüdür.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 76 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 88 okur okuyacak.