Dan Smith

Dan Smith

Yazar
7.3/10
6 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
296
Gösterim
"Para pek çok şeyin kabuğudur olsa olsa, ama çekirdeği değil. Size yiyecek verir, ama iştah veremez; ilaç verir, ama sağlık veremez; tanıdık verir, ama dost veremez; hizmetçi verir, ama sadakat veremez; neşe verir, ama huzur veremez."

HENRIK IBSEN (1828-1906), Yazar
Dan Smith
Sayfa 9 - NTV Yayınları, 1. Baskı, Şubat 2017
Para insan zekasının en büyük icadıdır sözüne itiraz etmek zor. 21. yyda paranın girmediği yer kalmadı: Yağmur ormanlarındaki kabilelerden gezegenin en güçlü sanayi uluslarına kadar. Tanıdık, bölünebilir ve her yerde geçerli olan para, dünyamızın damarlarındaki kandır: İş ve ticaret dünyasının tekerlerini yağlar, varlıklarını depolar ve göreli değerlerin temel kıstasını oluşturur. Tüm büyük icatlarda olduğu gibi para ortaya çıkmadan önce hayatın nasıl olduğunu tahmin etmek zordur.
Para pek çok şeyin kabuğudur olsa olsa, ama çekirdeği değil. Size yiyecek verir, ama iştah veremez; ilaç verir, ama sağlık veremez; tanıdık verir, ama dost veremez; hizmetçi verir, ama sadakat veremez; neşe verir, ama huzur veremez.
Küreselleşme, dünyanın bir yerinde kurulu bir şirketin, malları ve hizmetleri bir başka ülkeden sağlayıp daha başka ülkeye satabilmesidir.
Takasdan başlayarak en kompleks finansal işlemlere kadar parayla ilgili olan herseyi özetleyen hap niteliğinde bir kitap. İktisadi bilimlere yeni başlayacaklara özellikle oneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dan Smith
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.