Dan Smith

Dan Smith

Yazar
6.3/10
7 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
304
Gösterim
"Para pek çok şeyin kabuğudur olsa olsa, ama çekirdeği değil. Size yiyecek verir, ama iştah veremez; ilaç verir, ama sağlık veremez; tanıdık verir, ama dost veremez; hizmetçi verir, ama sadakat veremez; neşe verir, ama huzur veremez."

HENRIK IBSEN (1828-1906), Yazar
Dan Smith
Sayfa 9 - NTV Yayınları, 1. Baskı, Şubat 2017
Para insan zekasının en büyük icadıdır sözüne itiraz etmek zor. 21. yyda paranın girmediği yer kalmadı: Yağmur ormanlarındaki kabilelerden gezegenin en güçlü sanayi uluslarına kadar. Tanıdık, bölünebilir ve her yerde geçerli olan para, dünyamızın damarlarındaki kandır: İş ve ticaret dünyasının tekerlerini yağlar, varlıklarını depolar ve göreli değerlerin temel kıstasını oluşturur. Tüm büyük icatlarda olduğu gibi para ortaya çıkmadan önce hayatın nasıl olduğunu tahmin etmek zordur.
Para pek çok şeyin kabuğudur olsa olsa, ama çekirdeği değil. Size yiyecek verir, ama iştah veremez; ilaç verir, ama sağlık veremez; tanıdık verir, ama dost veremez; hizmetçi verir, ama sadakat veremez; neşe verir, ama huzur veremez.
Küreselleşme, dünyanın bir yerinde kurulu bir şirketin, malları ve hizmetleri bir başka ülkeden sağlayıp daha başka ülkeye satabilmesidir.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Takasdan başlayarak en kompleks finansal işlemlere kadar parayla ilgili olan herseyi özetleyen hap niteliğinde bir kitap. İktisadi bilimlere yeni başlayacaklara özellikle oneririm.
256 syf.
·230 günde·1/10
Kitabı okuyacaksanız eğer aşırı üstünkörü yazılmış olduğunu, bu konularda en azından lisans düzeyinde bilgi sahibi olan hiçbir insana hitap etmediğinin bilincinde olmalısınız. Zira sadece konudan hiç anlamayanlar için oldukça basit yazılmış fakat aynı zamanda parayla ilgili kavramları anlamak isteyen insanlar için çok da gerekli olmayan bazı bilgileri de içeren (ki sayfa sayısının azlığını göz önüne alırsak zaten içeriği kısa olan bir kitabın bunu yapması iyi değil) okumanızı tavsiye etmeyeceğim bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dan Smith
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.