Dani Rodrik

Dani Rodrik

Yazar
9.5/10
4 Kişi
·
7
Okunma
·
2
Beğeni
·
541
Gösterim
Adı:
Dani Rodrik
Tam adı:
Prof. Dr. Dani Rodrik
Unvan:
Ekonomist
Doğum:
İstanbul, 14 Ağustos 1957
Prof. Dr. Dani Rodrik, 1982 yılından beri uluslararası siyasal ekonomi dalında Harvard Üniversitesi'nin Kennedy School of Government'te eğitim veriyor. Rodrik'in ilgi alanı içine giren başlıca konular, küreselleşme, uluslararası ekonomi, politik ekonomi,ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret dengesi eşitsizliğidir ve bu alanlarında çok sayıda makaleler yayınladı. Odaklandığı başlıca konular ve araştırmaları arasında ekonomik politikanın ne olduğu ve bu ekonomik politikaları onaylayan bazı hükümetlerin diğerlerinden niye daha iyi sonuç aldığıdır.

"National Bureau of Economic Research", "Centre for Economic Policy Research" (Londra), Institute of International Economics ile bağlı olan "Center for Global Development" dergilerine katkıda bulunuyor, ve "Council on Foreign Relations" ve "Review of Economics and Statistics" editörlüğünü yürütmektedir. "Rockefeller Vakfı", "Carnegie Corporation", "Ford Vakfı"'ndan gelen araştırma hibelerinin alıcısıdır.

2002 yılında "Küresel Kalkınma ve Çevre Enstitüsü"'nden (Global Development and Environment Institute) "Ekonomik Düşünce Sınırlarını İlerletme" dalında Leontief Ödülü(Leontief Prize for Advancing the Frontiers of Economic Thought) ile ödüllendirilmiştir.

İspanya'dan beş yüzyıl öce göç etmiş bir Sefarad Yahudi ailesine mensup olan Dani Rodrik 1957'de İstanbul'da doğdu. Rodrik, 1976 yılında Robert Koleji'nden mezun oldu.Lisans ve yüksek lisans derecelerini ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde alan Rodrik, doktora derecesini ise ABD'de de bulunan Princeton Üniversitesi'nden aldı. 1990 yılındaprofesörlüğe yükselen Rodrik, 1982 yılından beri Harvard Üniversitesi'nin Kennedy School of Government'te dersler veriyor. 2009 yılı Temmuz ayından itibaren Radikal gazetesinde köşe yazıları yayımlanmaktadır.

Emekli orgeneral Çetin Doğan'ın damadıdır.
Dani Rodrik'in Kitapları