1000Kitap Logosu
Daniel J. Siegel
Daniel J. Siegel
Daniel J. Siegel

Daniel J. Siegel

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
581 Kişi
1.897
Okunma
66
Beğeni
1.934
Gösterim
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
Santa Monica, Amerika, 2 Eylül 1957
Yaşamı
Daniel J. Siegel Harvard Üniversitesi'nden tıp diplomasını aldı ve pediatri ve çocuk, ergen ve erişkin psikiyatrisi eğitimi ile UCLA'da mezuniyet sonrası tıp eğitimini tamamladı. O eki deneyimleri duyguları, davranışları, otobiyografik bellek ve anlatı nasıl etkilediği üzerine bir vurgu ile aile etkileşimleri inceleyerek, UCLA Ruh Sağlığı Araştırma Görevlisi Ulusal Enstitüsü olarak görev yaptı.

İncelemeler

nur
Dramsız Disiplin'i inceledi.
304 syf.
·
10 günde
Merhabalar; Daniel J. Siegel rol model aldığım en iyi klinik psikiyatri profesörüdür. İlk olarak yazardan bahsedeyim birazcık. Türkiye’de Bütün - Beyinli Çocuk kitabıyla tanındı aslında ama ben bu kitabıyla kalitesini daha da anladım diyebilirim. Çocuk ve ergen psikoloğu olduğum için ister istemez okuduğum kitaplar hep çocuklar üzerine oluyor. Kitap alışverişi yaptığımda muhakkak bu tarz bir kitap atmış oluyorum sepete, sekmiyor hiç. Bu yazar her alışverişimde oluyor. Bu yazar işte bu yüzden en sevdiklerim arasında. Çocuğu öyle geniş kapsama alıyor ki sadece yiyip, içip giydirmesine değil duygudurum geçişlerine kadar hakim oluyorsunuz. Zaten böyle büyütmemiz gerekmiyor mu çocuklarımızı? Sadece en iyisini yedirmeyle en iyisini içirmeyle en iyisini giydirmeyle çocuğumuza iyi bakmış mı oluyoruz? Bu mudur etkili ebeveynlik? Bu mudur adaletli anne-baba olmak? Bu kitap, çocuğunuzu en ince ayrıntısına kadar tanıma imkânına olanak veriyor aslında. Sıfırdan anne-baba olmayı öğretiyor. Eğer gerçekten anne babalığın hakkını vermek istiyorsak, gerçekten böylesine kötü bir dünyada hakiki anne-baba olmak istiyorsak bu kitabı okumalıyız. Okutturmalıyız. Ben danışanlarıma kendim alıp hediye ediyorum. Düşünün. Çünkü herkes anne-baba olamıyor. Herkes çocuk bakamıyor. Herkes kıymet bilmiyor. Maalesef ki. İçinde bulunduğumuz dünya artık çok kötü. Aldığımız nefese kadar dikkat edelim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Şiddetle tavsiyemdir.
Dramsız Disiplin
8.6/10
· 326 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
57
Rabia Dağ
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bütün beyinli çocuk
Kitapta sol beyin, sağ beyin, alt ve üst beyin bilimsel bilgiler ışığında okuyucu sıkmadan çok güzel aktarılmış. Çocuklarımızı yetiştirirken bize yardımcı olacak hap bilgilere, örnek durumlara yer verilmiş. Kitap oldukça akıcı, kitabı bitirdikten sonra çocuklara bakış açınızın değişeceğini düşünüyorum çünkü aslında bize olumsuz görünen bir çok davranışlarının beyinlerinin henüz gelişmekte olmasından kaynaklandığını fark edeceksiniz. Yetişkinler olarak yapmamız gereken çocuklarımızın beyni gelişirken onları doğru şekilde yönlendirmek, kitapta tam bu noktada bize 12 uygulanabilir strateji sunuyor. Tam bir başucu kitabı!
Bütün - Beyinli Çocuk
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Gonca Erkoç
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Bütün beyinli çocuk
Kitabın içeriğine baktığınızda olayları örneklerle anlatması, hatta bunu görselleştirmeleri. Yanlış yapılan ile yapılması gerekeni en ince ayrıntısına kadar anlatan bir kaynak. Okurken bunu bende yapıyordum demek ki böyle yapmalıymışım diyeceğiniz en az 1 örnek bulacağınıza eminim. Sağ ve sol beyin arasında nasıl bir bağ kuracağınız en basit haliyle anlatılıyor. Nehirde bir akıntıda gitmek gibi bir taraf aşırı düzen diğer taraf ise kaos ortamı. Hangi tarafa yanaşırsanız Yanaşın çocuğunuzda, öğrencinizde veya kendinizde farketmez sizi bir patlama anı bekliyor demek. Amaç bu nehirde akıntıda kalmak. Patlama anlarından kurtulmak. Ben okurken sıkılmadım. Bilimsel bilgileri uzmanlık gerektirmeden anlayabiliyoruz. Yeni şeyler öğrenmek için öneririm. Çocuğunuz veya öğrenciniz için değil kendiniz için de.
Bütün - Beyinli Çocuk
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Hatice Kübra Baylan
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
Puan vermedi
“Çocuğunuzun beyni izole edilmiş, bir boşluk içinde işlev gören ve ‘tek bir kafatası’ içinde hapsolmuş bir organ değildir.” diyerek beynin pek çok ayrıntısını anlatıyor kitap. Yazarlarının alanında oldukça uzman kişiler olması anlatılan konunun bütünlüğünü bize hissettiriyor. Hatta bahsedilen stratejiler bir anlamda kuram niteliği taşıyor bile diyebiliriz. Piaget’in bilişsel gelişim kuramı gibi meşhur bir anlatımı bu tür bilimsel ve güncel açıklamalarla değerlendirmek benim en sevdiğim kısım oldu. Aynı zamanda “Yaşamın Başlangıcı” belgeseliyle paralel izlemek verimliydi. Kitap bizlere pek çok bilgi aktarıyor fakat bunu sıkmadan yapıyor, üstelik ebeveynlerin tam da istediği hap bilgi şeklinde de sunuyor nihayetinde. Örnekler tutarlı olunca okuduğunuzu içsel olarak kolayca kabul etmenize yardım ediyor. Kitabın isminde çocuk geçiyor olmasına rağmen anlatılanlar elbette ki yetişkine de hitap ediyor, çünkü temelde beyni anlatıyor. Okuduktan sonra beyniniz aynı şekilde düşünmeyecek artık diyebilirim.
Bütün - Beyinli Çocuk
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
7
Şirin Koçak Gündüz
Bütün - Beyinli Çocuk'u inceledi.
249 syf.
·
32 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bütün beyinli çocuk
Her ebeveynin , öğretmenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan birisi… 12 tane strateji içeriyor ve bu stratejiler gerçekten çok mantıklı ve her duruma uyarlanabilir şekilde. Çocuğunuzun beyninin tüm bölümlerini etkin şekilde kullanması için önemli bilgiler ve örnekler veriyor.
Bütün - Beyinli Çocuk
OKUYACAKLARIMA EKLE
5